İSTANBUL - UEFA Şampiyonlar Ligi B Grubu 3. maçında bugün Almanya'nın Wolfsburg takımıyla karşılaşacak Beşiktaş'ın, Alman takımlarına karşı şansı tutmuyor.

Siyah-beyazlılar, Avrupa kupalarında bugüne dek Alman takımları ile 5 maç yaparken, bunların hepsini kaybetti.

1989-90 sezonunda Kupa Galipleri Kupası'nda Borussia Dortmund takımıyla karşılaşan Beşiktaş, İstanbul'da 1-0, Almanya'da ise 2-1 kaybederek kupanın dışında kaldı.

UEFA Şampiyonlar Ligi'nde 1997-98 sezonunda Bayern Münih takımıyla aynı grupta yer alan ''Kara Kartallar'', 2 karşılaşmayı da 2-0 kaybetti.

Son olarak 2006-07 sezonunda Almanya'nın Bayer Leverkusen takımıyla UEFA Kupası'nda aynı grupta yer alan siyah-beyazlılar, deplasmanda oynadıkları karşılaşmayı da 2-1 yitirip, Almanlara karşı galip gelemedi.

Yitirdikleri 5 maçta sadece 2 gol atarken, kalesinde ise toplam 9 gol gören siyah-beyazlıların bugünkü rakibi Wolfsburg ise Avrupa kupaları tarihinde ilk kez Türk takımıyla karşı karşıya gelecek.

BEŞİKTAŞ, ''DEVLER LİGİ''NDE DEPLASMANDA KAYIP
Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi'nde deplasmanlarda başarısız bir grafik çizdi.

Siyah-beyazlılar, futbolda Avrupa'nın kulüpler bazında en büyük organizasyonu olan UEFA Şampiyonlar Ligi'nde deplasmanlarda oynadığı 13 maçtan sadece 1'ini kazanırken, 11 kez yenildi, 1 kez ise sahadan beraberlikle ayrıldı.

Deplasmanlarda kalesinde toplam 38 gol gören ''Kara Kartallar'', rakip filelere ise sadece 8 gol atabildi.

TEK GALİBİYET CHELSEA'YE KARŞI
Beşiktaş, UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarında deplasmanlardaki tek galibiyetini Londra'da Chelsea'ye karşı aldı.

İngiliz takımını 2003-2004 sezonunda Sergen Yalçın'ın golleriyle 2-0 mağlup etmeyi başaran siyah-beyazlılar, ''Devler Ligi''nde bunun dışında galibiyet alamadı.

Siyah-beyazlılar, ayrıca aynı sezonda İtalya'nın Lazio takımıyla Roma'da 1-1 kalarak tek beraberliğini de elde etmiş oldu. Siyah-beyazlılar, diğer maçların tamamında ise sahadan yenik ayrıldı.

EN FARKLI SKORLU YENİLGİLER
''Kara Kartallar'', Avrupa kupaları tarihinde en farklı skorlu yenilgilerini de deplasmanlardaki UEFA Şampiyonlar Ligi grup maçlarında aldı.

2007-2008 sezonunda İngiltere'nin Liverpool takımına deplasmanda 8-0 yenilen Beşiktaş, hem kendi tarihinin, hem de Şampiyonlar Ligi tarihinin en farklı yenilgisini de almış oldu.

Siyah-beyazlılar ayrıca, deplasmanda 2000-2001 sezonunda İngiltere'nin Leeds United takımına 6-0, İspanya'nın Barcelona ekibine de 5-0 yenilmekten kurtulamadı.