Beşiktaş'tan kongre çağrısı

Beşiktaş Yönetimi, Fenerbahçe derbisinde yaşananlar nedeniyle BJK Plaza'da basın toplantısı düzenledi.

19.04.2010 - 14:59

Beşiktaş'tan kongre çağrısı

Beşiktaş Kulübü Başkan Yardımıcısı Erdoğan Toprak, 1-0 mağlup oldukları Fenerbahçe maçını yöneten Hüseyin Göçek ve Futbol Federasyonu Yönetimi'ni sert eleştiriler yöneltti ve Federasyona kongre çağrısında bulundu.

Sesi çok çıkana taviz verildiğini savunan Toprak, "Süper Lig'de yanlışların olduğunu belirtmek gerekiyor. Tüm spor kamuoyu hakemin derbi maçı kaldıramadığı konusunda hemfikir. Kanunun bize verdiği yetkiyi sonuna kadar kullanacağız. Bizi üzen sesi çok çıkana Futbol Federasyonu ve Merkez Hakem Kurulu'nun taviz vermesidir. Özellikle son haftalarda birkaç kulübüme uygulanan haksızlıklar görülüyor. Federasyonun yeniden güven tazeleyip Türk futbolunu EURO 2016'ya taşımasını ümit ediyoruz. EURO 2016 ev sahipliğine böyle bir hakem topluluğu ile gidemeyiz" diye konuştu.

Toprak, özerkliğin federasyonların kendi keyfine göre yönetimi olmadığını belirterek, "Futbol Federasyonu’nun görevi, hakları adil dağıtmasıdır. Federasyonun güven tazelemesi gerektiğini düşünüyoruz. Güven tazelemek salonlarda olur. Türk spor camiasında penaltı noktasını kazmak hiç görülmüş müdür? Federasyonun bir an evvel otoriteyi eline alması lazımdır. Federasyonun güven tazelemek için kongreyi toplaması  lazım. Federasyon otoritesini kaybetmiştir. Bu da sesi çok çıkanlara taviz vermekten kaynaklanıyor. Beşiktaş olarak hakkımızı sonuna kadar savunacağız. Camia olarak dimdik ayaktayız. Biz bugünlerin gelişini çok önceden görmüştük. Camiamızın ve spor camiasının çıkarlarını sonuna kadar savunacağız. Biz federasyonla ilgili endişeler yaşıyoruz. Hakkımızı sonuna kadar arayacağız, hukukçularımız geniş kapsamlı çalışma yapıyor. Türk futboluna zarar verilmiş bir pozisyondayız. Bu noktada federasyonun güven tazelemesi gerekir. Bizim ciddi endişelerimiz var" ifadelerini kullandı.

''KURAL HATALARI VAR''
Erdoğan Toprak, Fenerbahçe derbisinde kural hataları ve ihlaller olduğunu da öne sürdü.

Hukukçularının bu konuda çalışmalar yaptığın kaydeden Toprak, ''12. ve 14. maddelerle ilgili hukukçularımız çalışıyor. Kural hataları ve ihlaller var. Otoritenin kaybedildiği, sesi çok çıkana taviz verilen bir noktaya gelindi. Federasyona diyoruz ki; (Lütfen güven tazeleyin)'' şeklinde konuştu.

''GEREKİRSE DÜDÜĞÜ DUVARA ASTIRMALI''
Basın mensuplarının geçen hafta içinde derbinin hakemi Hüseyin Göçek'le ilgili endişelerini dile getirdiklerini hatırlatmaları üzerine Toprak, ''Dünkü maç bizim haklı olduğumuzu gösterdi ve Mete Düren'in açıklamalarını teyit etti. Federasyon nasıl bir yöneticiye ceza veriyorsa, hakeme de vermeli. Gerekirse de düdüğünü duvara astırmalı. Ayrıca bir yardımcı hakemin sürekli aynı takımın maçlarına verilmesi de düşündürücüdür'' dedi.

PROTOKOL TRİBÜNÜNDE YAŞANANLAR
Derbi maçta protokol tribününde Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım ile siyah-beyazlı yöneticiler arasında yaşanan gerginlikle ilgili bir soruya Toprak, ''Beşiktaş camiası, centilmenlik noktasında hep ilk sıralardadır. Biz stadımıza gelen takımları Türk adetlerine göre nasıl misafirperverlikle karşılıyorsak, rakiplerimizden de bunu bekliyoruz. Ancak karşı takımı yönetimi veya başkanı bu saygıyı göstermiyorsa, bu onun sorunudur. Biz Beşiktaş olarak misafirperverliğimizi Türk gelenek ve göreneklerine göre devam ettireceğiz'' diye yanıt verdi.

''ŞAMPİYONLUĞUN GÖLGELİ OLMADIĞINI SÖYLEMEK MÜMKÜN DEĞİL''
Medya mensuplarının, hatalardan bahsedildiğini kaydedip, bu seneki şampiyonlukla ilgili görüşlerini sormaları üzerine Toprak, ''Bu seneki şampiyonluğun gölgeli olmadığını söylemek mümkün değil'' cevabını verdi.

Bu arada, yurt dışında bulunan Beşiktaş Kulübü Başkanı Yıldırım Demirören ve bazı yöneticiler toplantıya katılmazken, Erdoğan Toprak, başkan Demirören'in fikren kendilerine katıldığını kaydetti.

Yönetim kurulu üyeleri, başkan Demirören olmadan kulüp binasında toplantı yaptıktan sonra basın mensuplarının karşısına geçti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...