Bir gol her şeyi değiştirebilir!

Ligin son haftasında şampiyon, UEFA Avrupa Ligi'ne katılacak ve küme düşecek takım averaj hesaplarıyla belli olabilir.

Ntvspor 25.05.2009 - 01:56

Bir gol her şeyi değiştirebilir!

Turkcell Süper Lig'de üç takım son haftaya şampiyonluk umudunu taşıyarak girecek. Avrupa Ligi'ne gitme ve kümede kalma hesapları da hala karışık.

Mutlu sona ulaşma konusunda en güçlü aday 68 puanla lider durumda bulunan Beşiktaş. 66 puanla ikinci sıradaki Sivasspor'un Galatasaray'ı yenip Beşiktaş'ın puan kaybını bekleyeceği son hafta, 65 puanlı Trabzonspor ise mucize arayacak.

Şampiyonluk yarışında son haftaya 3 takım iddiasını sürdürerek giriyor. Lider Beşiktaş son hafta Denizlispor deplasmanında galip geldiği veya rakipleri puan kaybettiği takdirde siyah-beyazlı ekip şampiyonluğa ulaşacak. Ancak Beşiktaş puan kaybederse işler karışıyor. Beşiktaş berabere kalır, Sivasspor deplasmanda Galatasaray’ı yenerse iki takım ligi aynı puanda bitiriyor. Bu durumda iki takım arasında genel averaja bakılacak. Bu durumda Sivasspor 3 farklı kazanırsa şampiyon olacak. Beşiktaş yenilir, Sivasspor kazanırsa yine Sivasspor şampiyonluğa ulaşacak.

Trabzonspor ise şampiyonluk için Beşiktaş’ın yenilmesini, Sivasspor’un puan kaybetmesini bekleyecek. Ancak Beşiktaş ile arasındaki genel averajda 8 gollük bir fark olması Trabzonspor’un şampiyonluk şansını çok azaltıyor. Çünkü Trabzonspor ile Beşiktaş ligi aynı puanda bitirirse iki takım arasındaki sıralamada genel averaja bakılacak. Trabzonspor’un Şampiyonlar Ligi’ne katılma hesabı da sürüyor. Bordo-mavili ekip Fenerbahçe’yi yenerken Sivasspor’un da puan kaybetmesini bekleyecek. Eğer Sivasspor ile Trabzonspor ligi aynı puanda bitirirse Sivasspor üstte yer alacak.

Öte yandan ligi hangi takımın dördüncü bitireceği de kesinlik kazanmadı. Gelecek sezon Avrupa Ligi’nde ülkemizi temsil edecek takımlardan biri çok büyük ihtimalle Sivasspor veya Trabzonspor olacak. Diğeri ise Beşiktaş bir mucize olur ve 3. sıraya inmezse kupa finalisti Fenerbahçe olacak. Avrupa Ligi’ne gidecek son takım olmak için Galatasaray ve Bursaspor çekişiyor. Galatasaray, Bursaspor’un 3 puan önünde olduğu için çok şanslı. İki takım ligi aynı puanda bitirirse genel averaja bakılacak. Burada Galatasaray’ın 7 gollük bir avantajı var. Ancak Galatasaray, Fenerbahçe ve Bursaspor ligi aynı puanda bitirirse ortaya ilginç bir tablo çıkıyor. Üç takımın aralarında oynadıkları maçlara bakıldığında sıralama Fenerbahçe, Bursaspor ve Galatasaray olarak çıkıyor. Bu durumda Bursaspor Avrupa Ligi’ne giderken Galatasaray gidemiyor.

Son haftaya girilirken küme düşme ihtimali olan takım sayısı 3. Bunların içinde işi en zor olanı Konyaspor. Yeşil-beyazlı ekip son haftada evinde Ankaraspor’u yenemezse küme düşecek. Ancak rakipleri olan Gençlerbirliği yenilmediği, Antalyaspor kazandığı takdirde Konyaspor’a galibiyet de yetmiyor.

Küme düşmeme mücadelesinde 2, 3 hatta 4 takım aynı puanda ligi bitirebilir. Gençlerbirliği ile Konyaspor ligi aynı puanda bitirirse Gençlerbirliği üstte yer alacak. Aynı şekilde Denizlispor da Konyaspor’u ikili averajda geçiyor. Konyaspor ile Antalyaspor ligi aynı puanda bitirirse Konyaspor üst sırada yer alacak taraf olacak.

Eğer Antalyaspor, Konyaspor ve Gençlerbirliği ligi aynı puanda bitirirse küme düşecek takım Gençlerbirliği olacak. Gençlerbirliği, Denizlispor ve Konyaspor ligi aynı puanda bitirir, Antalyaspor ile kazanırsa Konyaspor küme düşecek. Denizlispor, Antalyaspor ve Konyaspor ligi aynı puanda bitirirse küme düşecek takım bu kez Antalyaspor olacak.

Ve Denizlispor, Antalyaspor, Konyaspor ve Gençlerbirliği ligi aynı puanda bitirirse küme düşecek takım Gençlerbirliği olacak. 38 puanlı Denizlispor son maçında yenilse bile küme düşmüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...