Futbolcuların ilk yarıda çok konuşulan gece hayatlarına açıklık getiren, Brezilyalı yıldız, ne yönetimin, ne de Teknik Direktör Christoph Daum’un basında kendileri hakkında çıkan haberler karşısında gereken müdahaleyi yaptığını söyledi. Roberto Carlos, Milliyet'ten Mehmet Çiftçi'ye verdiği röportajda, yönetimin tutumu, Fenerbahçe'nin şampiyonluk şansı ve kulübün bir sonraki başkanı için aklından geçenleri ifade etti.

İşte Roberto Carlos’un ağzından yaşananlar;
"Daum ülkesinde basına konuşmadan önce futbolcularla bir araya gelip, olayın içyüzünü ögrenmeliydi. Adı geçen oyuncularla toplantı yapması gerekiyordu. Yönetim de basının karşısında futbolcuları yeterince savunmadı, sahip çıkmadı. Olay tamamen uydurmaydı. Ne bir parti, ne de alem vardı ortada. Andre Santos, Colin Kazım ile yemeğe çıktığında, evet kadınlar vardı. Lugano’nun doğum günü partisi için yanımızda gene kadınlar bulunuyordu. Ancak bunlar eşlerimizdi. Biz sürekli hem eşlerimizle, hem de yalnız olarak adı geçen otele gidiyorduk. Bira içip, aramızda eğleniyorduk. Eşlerimiz de bizle geliyordu. Birimizin yoksa, diğerinin eşi vardı. Hem bir futbolcunun, futbol dışındaki hayatı özeldir. Eğlenmek isterse de eğlenir. Bu onu ilgilendirir. Bu dedikodudan, Santos, Vederson, Bilica ve Kazım çok zarar gördü. Bunlar genç oyuncular. Kariyerleri zarar aldı. Yönetim bu adı geçen oyunculara gerekli saygıyı göstermeliydi."

"ŞAMPİYONLUK İÇİN TRANSFER LAZIM DEĞİL"
Fenerbahçe’nin şampiyon olabilmesi için transfer yapmasına gerek olmadığını belirten Roberto Carlos sözlerini şöyle sürdürdü;
"Bu takımda eksik olan şey kazanma mentalitesi. Fenerbahçe’ye transfer olan futbolcu bu kulübün ağırlığını taşımalı. Fenerbahçe formasının hakkını vermeli. Fenerbahçe’yi sıradan bir kulüp gibi göremezsiniz. Bu kulübe gönül vermiş milyonlarca taraftar var. Bir hazırlık kampına gidiyorsunuz sizin antrenmanınızı 4-5 bin kişi izliyor. Sadece Türkiye’de değil, Almanya’da, Avusturya’da, Hollanda’da sizi takip ediyorlar. Böyle olunca bu formayı giyen kişi, o formanın hakkını vermeli. Sahaya çıktığınızda ne kadar kazanmak isterseniz isteyin, o kulübün büyüklüğünü içinize sindirmemişseniz başarılı olamazsınız. Bana göre Fenerbahçe’nin oyunculara bunu aşılaması gerekir.

"GUIZA BAŞARISIZ DEĞİL"
"Güiza’nın başarısız olduğuna inanmıyorum. Başarısız olmuş olsaydı, İspanya Milli Takımı’na çağrılmazdı. Ancak Güiza her golcü gibi gol atamayınca strese giriyor. Bunu doğal karşılamak gerek. Hem Türkiye Süper Ligi’nde golcülere karşı sıkı markaj sistemi uygulanıyor. Bu da onların işini zora sokuyor."

"ALİ KOÇ BAŞKAN OLMALI"
Fenerbahçe'nin başkanlık koltuğu hakkında da konuşan Roberto Carlos, Ali Koç'un bu görev için doğru kişi olduğunu ifade etti.
"Herkesin dönemi bitiyor. Bir gün Aziz Yıldırım da görevi bırakacak. ‘Fenerbahçe’yi gelecekte Avrupa’da büyük bir takım yapacak isim kim?’ diye sorarsan, ‘Ali Koç’tur’ derim. Ona hayranım. Konuşmasını bilen, ilişkileri iyi, eğitimli, kültürlü, mükemmel bir insan. Fenerbahçe’ye yakışacak bir isim. Sırf konuşmak için basının karşısına çıkmıyor. Az görünüyor ama konuştuğunda da ne dediğini son derece iyi bilen biri. Hem Ali Koç gibi ekonomisi güçlü olan biri, Avrupa’da istediği transferi yapar. Bu da Fenerbahçe’yi çok daha büyük hedeflere götürür. Fenerbahçe’de de diğer kulüplerde olduğu gibi ön plana çıkmak isteyenler oluyor. Olmaması gereken kararlar alınabiliyor. Ben Ali Koç mükemmel bir başkan olur derken, yanlış anlaşılmasın. Aziz Yıldırım da çok iyi bir başkan. Ama farklılar, farklı tarzları var. Sayın Yıldırım bir gün görevi bırakırsa Fenerbahçe’ye yakışacak isim Koç’tur demek istiyorum."

"FENERBAHÇE'Yİ HEP YÜREĞİMDE TAŞIYACAĞIM"
"Bundan sonra ne mi yapacağım? Futbol oynamaya devam edeceğim. 15 yıllık Avrupa maceramdan sonra doğduğum topraklara geri döndüm. Daha sonra hoca olmak istiyorum. Corinthians Kulübü ile iki yıllığına anlaştım. Futbolda dengeler çabuk değişiyor. Bakarsın iki yıl sonra başka bir kulübe transfer olmuşum. Hep birlikte göreceğiz. Benim Fenerbahçe taraftarı ile hiçbir zaman sorunum olmadı. Beni hep Roberto Carlos gibi bağırlarına bastılar. Onlara minnettarım. Anlattıklarım, yaşadıklarım ve tecrübelerim. Fenerbahçe’yi hep yüreğimde taşıyacağım."