Bisiklet ve teniste yeni düzenlemeler

Uluslararası Olimpiyat Komitesi (IOC), 2012 Londra Olimpiyatları'nda kulvar bisiklet müsabakalarında ve teniste yeni düzenlemelere gitti.

11.12.2009 - 15:33

BBC'nin haberine göre, komite Londra Olimpiyatları'nda kulvar bisiklet yarışlarında kadın ve erkek sayısının eşit olmasına ve tenis programına karışık çiftlerin dahil edilmesine karar verdi.

Bisiklette en prestijli yarış olarak gösterilen Fransa Turu'nu aralıksız 7 kez kazanmayı başaran Lance Armstrong'un bisiklet branşındaki yeni düzenlemelere tepki gösterdiği belirtildi. Haberde, olimpiyatlarda bisiklet alanında yapılan değişikliklerle sembolik öneme sahip olduğu düşünülen bireysel takip klasmanının feda edildiği kaydedildi ve dayanıklılık denemesi niteliğindeki bu klasmanın, sprint yarışlarındaki artışı karşılamak amacıyla gözden çıkarıldığı ifade edildi. Çok sayıdaki bisiklet sporcusunun bireysel takip klasmanının terk edilmemesi görüşünde olduğuna dikkat çekilen haberde, Uluslararası Olimpiyat Komitesi Başkanı Jacques Rogge'un bisiklet sporunun yönetim organı niteliğindeki Uluslararası Bisiklet Birliği'nin (UCI) tavsiyesi doğrultusunda bu kararı aldıklarını söylediği belirtildi.

2008 Pekin Olimpiyat Oyunları'nda 7 erkek ve 3 kadın bisiklet müsabakası yer almıştı. 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda ise IOC'nin kadın sporcuların oyunlara katılımını artırma isteği doğrultusunda 5 erkek ve 5 kadın bisiklet müsabakası gerçekleştirilecek.

TENİSTE KARIŞIK ÇİFTLER ARTIK PROGRAMDA
Olimpiyatlarda cinsiyet eşitliğinin sağlanmasını başlıca hedeflerinden biri olarak açıklayan Jacques Rogge başkanlığındaki IOC, tenisteki müsabaka programına karışık çiftleri de dahil etti.Kararın alınmasında, tekler turnuvalarında en başarılı oyuncuların, ekipler oluşturarak karışık çiftler müsabakalarına da katılabilecekleri düşüncesinin etkili olduğu kaydedildi.Karışık çiftler müsabakaları, teniste en az yarışılan klasmanlar arasında yer alıyor.IOC, bu yıl içinde de kadınlar boks müsabakalarının 2012 Londra Olimpiyatları'na eklenmesine karar vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...