Bisiklette Türkiye'yi Onur Balkan ve Ahmet Örken temsil edecek

2016 Rio Olimpiyat Oyunları'nda bisiklette Türkiye'yi Onur Balkan ve Ahmet Örken temsil edecek.

Anadolu Ajansı 03.08.2016 - 12:43

Bisiklette Türkiye'yi Onur Balkan ve Ahmet Örken temsil edecek

Özellikle Avrupa ülkelerinde yaygın olan bisiklet sporu, olimpiyat oyunları programına 4 kategoride dahil edildi. Yol, pist, dağ ve BMX kategorilerindeki bisiklet yarışlarında, 197'si bayan, 528 sporcu madalya için mücadele verecek.

Müsabakalar 6-21 Ağustos tarihlerinde düzenlenecek. 

Türkiye adına Rio'da Onur Balkan (Yol yarışı) ve Ahmet Örken (Yol yarışı-zamana karşı) mücadele edecek.

Bisiklette kategorilerin özellikleri şöyle: 

Yol yarışları :

Bisiklet sporunun en çok ilgi çeken kategorisi olarak göze çarpan yol yarışları, sınıfına göre müsabaka sırasında yarışçılara tahsis edilen, yokuş ve zor dönemeçleri de kapsayan şehir içi ve dışı otoyollarda ve bisiklet parkurlarında yapılır.

Yarışlar, dayanıklılığın esas tutulduğu yol ile zamanın ön plana çıkarıldığı, bireysel zaman yarışı olmak üzere 2 sınıfta yapılır. Şehir içinde yapılan yarışlarda erkekler 250, kadınlar ise 140 kilometreye varan mesafeleri dereceyle bitirmek için pedal basacak.

Bisikletçiler yarışmaya, sınıflarına göre hep birlikte başlayacak ve finiş çizgisine ulaşmayı ilk başaran yarışmacı olimpiyat şampiyonu unvanını alacak. Yarışmacıların gıda ve içecek almalarına izin verilecek ve mekanik sorun olması durumunda teknik yardım hakkı tanınacak.

Bireysel zaman yarışlarında ise erkekler 50, kadınlar da 30 kilometreye varan mesafelerde pedal basacak. Yarışmacılar, başlangıç çizgisini 90 saniye aralıklarla tek tek terk edecek ve zamana karşı yarışacaklar. Kondisyonun ön plana çıktığı bu sınıfta, en iyi zamanı yapan sporcu altın madalya alacak. 

Pist yarışları:

Diğer bisiklet kategorilerine göre daha çok hız içeren pist yarışları, kısa, orta ve uzun mesafelerde yapılır. Pist yarışlarında başarı hız gerektirir ve yarışçının direncine ve stratejisine dayanır. Erkekler 1 kilometre bireysel zaman, kadınlar 500 metre zaman, erkekl ve kadınlar sprint, erkekler bireysel takip, erkek ve kadınlar nokta, erkekler madison, erkekler keirin ve erkekler takım sprinti yarışlarında başarı, disiplinine göre zaman, rakibe üstünlük ve mesafeyi tamamlama dereceleri göz önüne alınarak belirlenir. 

Dağ bisikleti:

Kaliforniya'da, 1970'li yılların ortalarında bir eğlence aktivitesi olarak ortaya çıkarılan dağ bisikleti yarışları hızla geliştirildi ve tehlikeli uluslararası spor dalları arasındaki yerini aldı. 

Oyunlar programına ilk kez 1996'da Atlanta'da dahil edilen dağ bisikleti yarışlarında, tüm yarışmacılar aynı anda pedal basacak ve bitiş çizgisine ilk gelen altın madalyayı alacak. 

BMX: 

İlk kez Pekin 2008'de olimpiyatlara dahil edilen BMX kategorisi, kadın ve erkekler olmak üzere 2 dalda yapılıyor.

Toplam 48 sporcunun mücadele edeceği BMX yarışları, 270-400 metre uzunluğunda rampalı bir pistte düzenlenecek.

Tarihi

İlk bisiklet 1790 yılında Fransız aristokrat Kont Sivrac tarafından bulundu. Pedalı ve direksiyonu bulunmayan tahtadan yapılmış bisiklet, 1817 yılında bir başka aristokrat Alman Baron von Drais tarafından geliştirildi. İlk bisiklet yarışı 1868'de Paris'te yapıldı. İlk Dünya Şampiyonası ise 1895'te organize edildi.

İngiliz J. K. Starley, 1885'de zincir ve vites ekleyerek tekerlekleri eşit boyutlara getirdi ve bisiklet modern halinin ilk şeklini aldı.

Bisiklet yarışları, olimpiyat oyunları programına ilk kez 1896 Atina Olimpiyatları'nda, yol ve pist yarışları kategorilerinde dahil edildi. Uluslararası Bisiklet Federasyonu da Atina Olimpiyatları'ndan 4 yıl sonra, Roma'da kuruldu.

Bisiklet, şu ana kadarki tüm olimpiyat oyunları programında yer alan nadir sporlardan biri. 

Sayfa Yükleniyor...