Bizden hep bu kadar

Avrupa'da zaman zaman kıpırdansa da bir türlü istikrar yakalayamayan futbolumuz, yıllardır aynı filmi başa sarıyor. Devler Ligi, dev hayallerden öteye geçemiyor.

Ntvspor 09.12.2009 - 11:49

Bizden hep bu kadar

Şampiyonlar Ligi (B) Grubu'nda mücadele eden Beşiktaş, son maçında İnönü Stadı'nda konuk ettiği CSKA Moskova'ya 2-1 mağlup oldu. Siyah-beyazlılar, bu sonuçla Avrupa defterini kapattı. Temsilcilerimiz Fenerbahçe ve Galatasaray, UEFA Avrupa Ligi'nde gruplarını lider tamamlayıp tur atlamayı garantiledi ancak Beşiktaş'ın elenmesi sonucu 5 takımla başladığımız Avrupa yolculuğunda kalan temsilcimiz 2'ye kadar düştü. Geride kalan yıllara bakıldığında bu durumun, sürpriz bir sonuç olmadığı görülüyor. Devler Ligi'nde arzu edilen başarılar bir türlü yakalanamazken, 2000'de Galatasaray'ın Kupa 2'de kazandığı şampiyonluğun üzerinden 10 sene geçti. Her sezon başında Avrupa arenasına 4-5 takımla başlayan Türk futbolu, yıl sonunda gelindiğinde 1 en fazla 2 takımla yola devam etmek zorunda kalıyor.

2009-2010: 2008-2009 sezonu şampiyonu Beşiktaş, 'devler arenası'nda gruplara kaldı. İkinci sıradaki Sivasspor Şampiyonlar Ligi için eleme oynama hakkı kazandı. Trabzonspor, Fenerbahçe ve Galatasaray ise Avrupa Ligi'nde eleme oynadı. Sivas ve Trabzon'un Avrupa macerası kısa sürdü, Beşiktaş ise gruptan çıkamadı. Temmuz'da 5 takımla temsil edilen Türk futbolu, Aralık ayında 2 takıma indi.

2008-2009: 2007-2008 sezonunu ilk 2 sırada tamamlayan Galatasaray ve Fenerbahçe, Devler Ligi'nde eleme oynama hakını elde etti. Galatasaray, 3. ön elemede Steaua Bükreş'e elendi. Partizan'ı eleyip grup mücadelesine adını yazdıran Fenerbahçe ise 6 maç sonunda havlu attı. Sivasspor, İntertoto Kupası 3. Turu'nda Braga'ya elendi. UEFA Kupası'nda mücadele veren Kayserispor, Beşiktaş ve Trabzonspor da Avrupa'ya erken veda etti. "Kadıköy'de final" hedefiyle yola çıkan Galatasaray ise çeyrek finali göremeden elendi. Temmuz'da 5 takımla temsil edilen Türk futbolu, Aralık ortasında 1 takıma indi ve Mart'ta "bizden bu kadar" dedi.

2007-2008: Şampiyonlar Ligi mücadelesinde Beşiktaş gruptan çıkamadı, Fenerbahçe çeyrek finalde Chelsea'ye boyun eğdi. Trabzonspor, İntertoto Kupası'na 3. Tur'da veda etti. Galatasaray ise UEFA Kupası'nda gruptan çıktı ama Leverkusen karşısında ağır bir mağlubiyet aldı. Temmuz'da 4 takımla temsil edilen Türk futbolu, Aralık'ta 2 ve Şubat'ta tek takıma indi ve Nisan başında "bizden bu kadar" dedi.

2006-2007: Galatasaray, Şampiyonlar Ligi (C) Gurubu'nu son sırada tamamladı. UEFA Kupası'nda Trabzonspor 2. ön elemede, Kayserispor 3. ön elemede, Beşiktaş gruplarda ve Fenerbahçe 2. turda havlu attı. Ağustos'da 4, Eylül'de 3, Aralık'ta 1 takıma indik. Şubat sonunda "bizden bu kadar" dedik.

2005-2006: Ankaraspor, İntertoto Kupası 2. Turu'nda havlu attı. Şampiyonlar Ligi mücadelesinde Trabzonspor 2. ön elemede elenirken, Fenerbahçe (E) Grubu'nu son sırada tamamladı. UEFA Kupası mücadelesine Galatasaray ilk turda, Beşiktaş ise gruplarda veda etti. Avrupa yolculuğuna 5 takımla başladık, Eylül'de 2 takıma düştük, Aralık'ta temsilcisiz kaldık.

UMUTLAR AVRUPA LİGİ'NDE
Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ne ve Avrupa'ya veda etmesinin ardından gözler UEFA Avrupa Ligi'nde mücadele eden Fenerbahçe ve Galatasaray'da. Türk futbolu, iki temsilcisiyle yola devam ederken, Şampiyonlar Ligi ve UEFA Avrupa Ligi'nde şu ana kadar tur atlamayı garantileyen 5 İspanyol, 4'er Alman, İtalyan ve İngiliz ekibi bulunuyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...