'Boğazın Boğası' geri dönüyor

Ringlere veda eden şampiyon Sinan Şamil Sam, geri dönüş hazırlığında!

Ntvspor 02.03.2010 - 10:29

'Boğazın Boğası' geri dönüyor

Sinan Şamil Sam, profesyonel boksta, "Kıtalararası Ağır Sıklet Şampiyonluğu" ve "Avrupa Şampiyonluğu" unvanlarına ulaştıktan sonra ayrıldığı ringlere yeniden dönmeye hazırlanıyor.

Profesyonel boksun kendisini çok yorduğunu, ayrıca Defne ve Nilüfer adındaki kızlarından ayrılmanın zor geldiğini dile getiren Sam, aslında ringlere dönmeyi düşünmediğini, fakat Yakup Sağlam'ın kendisi hakkındaki konuşmaları sonrasında bu düşüncesinin değiştiğini açıkladı. Yakup Sağlam ile bir maç organizasyonunun söz konusu olduğunu ifade eden Sam, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:"Safra kesesi ameliyatı oldum ama şu anda kendimi gayet iyi hissediyorum. 10-15 gün hastanede yatıp dinlenmeyi ve vitamin almayı düşünüyorum. Sonrasında da yüksek dozda antrenmanlara başlayacağım. Onun sık sık televizyonlara çıkıp aleyhimde konuşması beni rahatsız ediyor. Herhalde bu yaştan sonra biraz kroşe öğretmenliği yapacağım. Atçılıkta bir kural vardır; A grubu at ile C grubundaki at yanyana koşturulmaz. 24 maç yapıp, 22'sini nakavtla kazandığını anlatıyor. Acaba bu maçları kimlerle yaptı? Çıksın Lennox Lewis'i veya Mike Tyson'u nakavt etsin, görelim. Ben, Denny Williams'ı, Denis Bakhtov'u nakavt ettim. Klasik olarak kabul edilen müsabakalar yaptım ve birçoğunu kazandım. Denny Williams'ı nakavt ettim, o da gitti 3 ay sonra Mike Tyson'u nakavt etti. Yakup Sağlam gidip Denny Williams'a maç teklif etse sanırım Williams gülmekten cevap veremez."

TSE'DEKİ İŞİNE DÖNDÜ
Sinan Şamil Sam, profesyonel boks nedeniyle ayrıldığı Türk Standartları Enstitüsü'ndeki (TSE) işine geri döndü. Amatör boksta Avrupa ve dünya şampiyonluklarına ulaşırken antrenmanlarını TSE Spor Kulübü bünyesinde sürdüren ve aynı zamanda bu kurumun kadrolu elemanı olan Sinan Şamil Sam, eski işine döndüğünü belirterek, "1992'de TSE'de çalışmaya başladım. Benim bu günlere gelmemde en büyük katkıyı da TSE sağladı. Arkamda maddi desteğim olmasaydı zaten boks yapamazdım. Mecburen başka bir işe yönelecek ve boksu bırakmak zorunda kalacaktım" dedi. Bir sporcunun maddi destek olmadan başarılı olmasının çok zor olduğunu kaydeden Sam, "Başarı için sporu meslek edinmiş olmak ve maddi destek zorunludur. Doğu'da büyüdüm, Ankara'ya geldik ve Sincan'a yerleştik. Arkamda maddi destek olmasaydı, zaten boks yapamazdım. Ben şanslıydım, desteğim TSE'ydi. TSE'nin bende büyük emeği vardır. Profesyonel olmak için Almanya'ya gidince kurumdan da ayrılmak zorunda kalmıştım. Türkiye'ye dönünce TSE tekrar bana kucak açtı" diye konuştu.

"MESLEĞİMİ İYİ YAPTIĞIMI DÜŞÜNÜYORUM"
Kars'tan Ankara'ya geldikten sonra, 12 yaşında boksa başlayan "Boğazın Boğası", iyi sonuçlar alınca, hem okulda hem de dışarda bu sporu yapmanın avantajlarını gördüğünü ve sonra da devam ettiğini söyledi. Boksa başlarken antrenörlüğünü yapan Mustafa Gündoğdu'nun kendisinde çok emeğinin olduğunu söyleyen Sam, "Antrenörümle bu işe girdik ve davam ettik. Benim babam sayılır" dedi.

24 yıllık boks hayatında 16 kez Türkiye şampiyonu olan, Akdeniz Oyunları'nda bir şampiyonluk, bir ikincilik alan, gençler ve büyükler kategorilerinde dünya şampiyonlukları, Avrupa ikinciliği ve Avrupa üçüncülüğü bulunan Sinan Şamil Sam, boksu meslek olarak gördüğünü kaydetti. Sam, elde ettiği dereceler için de, "Başarı değil de 'mesleki başarı' diyelim. Mesleğimi iyi yaptığımı düşünüyorum" değerlendirmesini yaptı. Antrenörü Mustafa Gündoğdu'nun da kendisine çok büyük destekleri olduğunu kaydeden Sam, sözlerini şöyle tamamladı: "1999 yılında dünya şampiyonu olunca Almanya'ya gitmek zorunda kaldım. Çünkü ben dünya şampiyonu olduğumda Türkiye'de profesyonel boks yoktu. Amatörde yapacak bir şey kalmamıştı. Ben de 'profesyonel boksta şansımı deneyeyim' dedim.  Mecburdum, çünkü burada profesyonel boks yapma imkanım yoktu. Yoksa kim gurbete gitmek ister ki?"

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...