Bonkör Beşiktaş!

Ezeli rakiplerinin fırtına gibi estiği Avrupa’da tepetaklak olan Kartal, büyük bir maddi fırsat tepti.

Ntvspor 06.11.2009 - 12:27

Bonkör Beşiktaş!

Galatasaray ve Fenerbahçe, UEFA Avrupa Ligi’nde yoluna emin adımlarla devam ediyor. Beşiktaş ise ‘Devler Arenası’nda bir üst tur şansını yitirdi. (B) Grubu mücadelesinde son olarak Wolfsburg’a 3-0 mağlup olan Kartal, büyük bir maddi kayıp yaşayacak.

Geçen sezon Turkcell Süper Lig’i şampiyon tamamladığı için eleme oynamadan gruplara kalan Beşiktaş, kasasına 3.8 milyon euro koydu. Geride kalan 4 maçta 550’şer bin eurodan 2.2 milyon euro da maç primi kazandı. Ancak Şampiyonlar Ligi’ne erken veda etmesi kesinleşen Beşiktaş, marka değeri ve reklamın yanında 6.5 milyon Euro'yu adeta elinin tersiyle itti.

Avrupa futbolunun patronu UEFA, bu sezon Şampiyonlar Ligi’nde muslukları açtı. Devler Ligi’nde mücadele eden kulüplere 2. tur primi olarak 3 milyon Euro dağıtılıyor. Bu turda oynanan 2 maç için de 1.1 milyon Euro (maç primi) gelir elde ediliyor. 2. tura yükselmek için gruplarda alınması gereken ortalama 9 puanın (3 galibiyet) karşılığı ise 2.4 milyon Euro. Böylece ‘kupa 1’e havlu atan Mustafa Denizli’nin öğrencileri, ilk aşamada toplam 6.5 milyon Euro'luk gelirden uzak kaldı.

Geçtiğimiz yıllarda Şampiyonlar Ligi'nden kazandığı 9 milyon Euro'ya, Del Bosque ve yardımcılarına ödenmek üzere el konulan Beşiktaş, son olarak bu sezon UEFA’dan gelen parayı borçlar için kullanmıştı.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...