Bursaspor'a 40 milyonluk gelir

Turkcell Süper Lig'de 2009-2010 sezonunu şampiyon tamamlayan Bursaspor, kasasını da dolduracak.

Ntvspor 17.05.2010 - 08:39

Bursaspor'a 40 milyonluk gelir

Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılacak Yeşil - Beyazlılar, yaklaşık 40 milyon euroluk bir gelirin de sahibi oldu.


Turkcell Süper Lig'de sezonu mütevazi bir bütçe ile başlayan Bursaspor, gösterdiği üstün performansın karşılığını para olarak da alacak. Tarihinde ilk kez şampiyonluğa ulaşan Yeşil - Beyazlılar, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan gruplardan katılacak.

Sadece Devler Ligi'nden, Bursaspor'un kasasına 23 milyon liranın üzerinde para girmesi bekleniyor. Ligi 2. sırada tamamlayan Fenerbahçe ise ön eleme karşılaşmaları oynayacak. Sarı - Lacivertlilerin Şampiyonlar Ligi'ne katılmaması halinde, Fenerbahçe için ayrılan 5 milyon euroluk yayın geliri de Yeşil - Beyazlı ekibe verilecek. Şampiyonlar Ligi'ne direkt katılmanın yanı sıra, şampiyonluk primiyle birlikte, Bursaspor'un yaklaşık 40 milyon euroluk bir gelirin sahibi olması öngörülüyor.

Timsahlar, Şampiyonlar Ligi'ne doğrudan katılma hakkı elde ederek, 10.2 milyon euro almaya hak kazandı. Bu arada Şampiyonlar Ligi'nde gruplarda mücadele eden takımlar, 5.4 milyon euro alıyor. Yayın gelirinde de Türkiye'den katılan takımlara 10 milyon euro veriliyor. Bu rakamın %52'si doğrudan katılana %48'i elemelerden gruplara kalan ekibe veriliyor. Yani Fenerbahçe gruplara kalamazsa bu gelirin tamamı Bursaspor'un olacak.

Bursaspor'un bir diğer kazancı, Süper Lig'de şampiyonlara verilen gelire ortak olması oldu. Yeni yayın ihalesiyle birlikte Bursaspor her yıl 700 bin dolar ekstra gelir alacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...