Bütçe sınırlamasına kademeli geçiş

Formula 1 yöneticileri ile takımlar, şampiyona kurallarında yapılması planlanan değişikliklerle ilgili itirazlarını iletti. Monaco'daki görüşmelerin ardından FIA Başkanı Max Mosley bütçe sınırlaması uygulamasına kademeli olarak geçilebileceğini söyleyerek yapıcı bir tutum sergiledi.

25.05.2009 - 14:39

Ferrari'nin patronu Stefano Domenicali, Formula 1 takımlarının, şampiyonada uygulanması planlanan değişikliklere karşı ortak adım attığını bildirdi.

Domenicali, şampiyonada yarışan 10 takımın da imzasını taşıyan bir mektubun Monte Carlo Grand Prix'sinden hemen önce Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA'nın başkanı Max Mosley'e iletildiğini söyledi.

Takım patronu, "Bu yılki kuralların önümüzdeki yıl da uygulanmasını talep ettik. Bunun ardından gelecek yıl nasıl değişiklikler yapabileceğimize birlikte bakarız" diye konuştu. Domenicali ayrıca, tüm takımların şampiyonada maliyetlerin düşürülmesi için çalışmaya hazır olduğunu ama bu sorunu kendi içlerinde tartışabileceklerini belirtti. Formula 1 takımları, taleplerinin karşılanması halinde 2012'ye kadar şampiyonada kalmayı taahhüt edecek.

Takımların bir kısmı, FIA 40 milyon sterlinlik bütçe sınırı planından vazgeçmez ise gelecek yıl şampiyonaya katılmayacaklarını açıklamıştı. Ancak takım temsilcileri ile FIA Başkanı Mosley hafta sonu Monte Carlo'da bir araya geldi ve taraflar arasında yapıcı bir görüşme gerçekleşti.

Max Mosley bu görüşmeler sonrası önümüzdeki yıl 40 milyon sterlinlik bütçe tavanının yukarı çekilebileceğini ve bir sonraki yıla kademeli bir geçiş yapılabileceğini söyleyerek taviz vermeyen tutumunu biraz olsun yumuşattı.

FIA, şampiyonada yarışan takımlara bütçe sınırı seçeneği sunarak maliyetleri düşürmeyi ve yeni takımlar kazanmayı umuyor. Ancak büyük markalar bu uygulamaya karşı çıkıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...