Chelsea isyan etti

Chelsea, FIFA'nın verdiği "Transfer yasağı cezası" nedeniyle kızgın. Londra kulübünden yapılan açıklamada "Mümkün olan en sert temyiz başvurusunun" yapılacağı vurgulandı.

04.09.2009 - 10:04

FIFA Lensli Kakuta'nın transferinde yönetmeliğe aykırı hareket eden Chelsea'ye daha önce eşi görülmemiş ağırlıkta bir ceza verdi. Londra kulübü, önümüzdeki 2 transfer sezonunda kadrosuna yeni futbolcu ekleyemeyecek.

Vakit kaybetmeden temyiz başvurusu hazırlıklarına başlayan Chelsea, cezayı "Eşi görülmemiş keyfilikte ve tamamen orantısız" olarak tanımladı ve mümkün olan en sert itirazın yapılacağı vurgulandı. Kulüp yönetimi, gerekçeli karar ellerine geçmeden daha detaylı açıklama yapmayacaklarını da duyurdu.

Kakuta transferinin mağdur kulübü Lens cephesinde ise memnuniyet var. Başkan Gervais Martel, bekledikleri sonucu aldıklarını söyledi. Martel "Kakuta ile daha 16 yaşına gelmeden temasa geçtiler. Chelsea olmanız demek kurallara uymayacağınız anlamına gelmiyor. Bundan sonra ne olacağını bilmiyorum, yeniden bizim takımımıza dönmesi mümkün görünmüyor. Kulüp olarak alt yapıya çok yatırım yapıyoruz. Büyük kulüplerin bizi kullanmasına izin veremeyiz" dedi.

Önde gelen spor hukukçuları da bu ağır ceza ile FIFA'nın yetiştirmeden tüketmek isteyen büyük kulüplere göz dağı verdiği görüşünde birleşiyor. Henüz 16 yaşında futbol tarihine geçecek bir transfere imza atan genç Kakuta ise 2 yıldır Chelsea alt yapısında futbol hayatına devam ediyor.

Büyük tartışmanın odak noktasında bulunan genç futbolcu yaşadığı sakatlıklar nedeniyle henüz A takıma çıkabilmiş değil. İlk geldiği sezonda alt yapıda gol kralı olan Fransız futbolcu, geçen sezon ise toplam 7 maçta forma giyebildi. FIFA'nın Kakuta transferi için chelsea'ye verdiği ceza benzer davalarda uyguladığı yaptırımlar göz önüne alınınca en ağırı olarak ön plana çıkıyor.

FIFA, geçen mayıs ayında kaleci Al Hadari'nin Mısır kulübü Al Ahli'den transferinde yaşanan usulsüzlük nedeniyle İsviçre kulübü Sion'a 1 transfer sezonu ceza vermişti. Söz konusu itilaf uluslararası spor tahkim mahkemesinde karar aşamasında.

Bundan 4 yıl önce de Arsenal'den Ashley Cole'ün transferinde "Sözleşmeli oyuncuyu ayartma" gerekçesiyle İngiltere futbol federasyonu hem Chelsea'ye hem menajer Mourinho'ya hem de futbolcunun kendisi Cole para cezaları vermişti.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...