Çin'in Vancouver keyfi

Vancouver Kış Olimpiyatları'na katılan Çinli sporcular, ülkelerine geri döndü. Çinli yetkililer, tarihlerinin en başarılı kış oyunlarını geride bırakmanın keyfini yaşıyor.

Haberler - Ntvspor 03.03.2010 - 17:18

Çin'in Vancouver keyfi

Çin Halk Cumhuriyeti, Vancouver Kış Oyunları'nda 11 madalya kazandı. Bu madalyaların sahipleri ve takım arkadaşları, ülkelerine geri döndü. Sporcuları havalimanında hayranları ve aileleri, çiçekler ve bayraklar ile karşıladı. Çin Kış Sporları İdaresi'nde de tablo farksızdı.

Çinli sporcular, Vancouver'da özellikle kısa pist sürat patenindeki başarılarıyla öne çıktı. Bu dalda bayanlar kategorisi yarışlarının tamamını Çinliler kazandı. Üç altın madalyalı patenci Wang Meng, bu sezonun ardından emekli olacağına ilişkin söylentiler hakkında yorum yapmadı.

İlk kez katıldığı olimpiyat oyunlarında 2 altın madalya kazanan 19 yaşındaki Zhou Yang ise 4 yıl sonra Rusya'nın Sochi kentinde başarısını tekrarlamanın planlarını yapıyor. “Çok çalışmak dışında, başarıya giden kestirme bir yol bilmiyorum” diyen Yang, “Sıkı antrenman yapmaya devam edeceğim ve kendimi daha üst düzeye çıkaracağım” ifadelerini kullandı.

Artistik patinajda çiftler şampiyonu olan Shen Xue ve Zhao Hongbo ise kariyerlerine nokta koyma kararı aldı. Çinli patenciler, bundan sonra sadece gösteri etkinliklerine katılacak ve ülkelerinde artistik patinajın popülerlik kazanması için çalışacak.

Çinli sporculara devlet desteği de artacak. Çin hükümeti, kış sporlarına daha fazla yatırım yapma sözü verdi.

Sayfa Yükleniyor...