Couceiro: Artık sistem değişti

Gaziantepspor Teknik Direktörü Jose Coucerio, gelecek sezon sorumluluğun kendisinde olacağını belirterek, "Her seferinde hoca suçlu bulunursa bunun sonu gelmez" dedi.

Haberler 28.04.2010 - 13:12

Couceiro: Artık sistem değişti

Kırmızı-siyahlı takımda görevine gelecek sezon da devam etmesi kesinleşen Portekizli teknik adam, Gaziantep'te yayın yapan yerel bir televizyon kanalının spor programına katılarak, bu sezona ve gelecek sezona ilişkin değerlendirmelerde bulundu.

Bu sezon özellikle defansta çok hatalar yaptıklarını, kazanmaları gereken maçları ise kaybettiklerini dile getiren Coucerio, şunları söyledi:
"Şu anda çok ilgilendiğimiz konu defansımızın nasıl olması gerektiği. Bir evi eğer yapmak istiyorsanız, temelinden başlarsınız. Bizim yaptığımız hataları yapan herhangi bir ekip, o hataları yapmaya devam ederse her maçta zorlanır. Bu sezon şunu gördüm; ne zaman bir hedef koysak ve bu hedefe ulaşma zorunluluğumuzu ortaya çıkarsak, takımımızın verdiği cevap hiçbir zaman memnun edici olmadı. Eğer, sezon başından bu yana bakarsak bu dediklerimin örneklerini görebilirsiniz.

Dengesiz bir ekibimiz var. Sezon başından beri bunu söylüyorum. Özellikle bizim geriye çekilip, rakibin arkasındaki boşlukları kullanmaya başladığımız anlarda daha başarılı olduk. Kazanmamız gereken maçlarda istediğimiz oyunu oynayamıyoruz. Bu geçmişten gelen bir sıkıntı, yani bugün ortaya çıkan bir şey değil. Tabii ki düzeltmemiz gereken bir sorun."

İSMAİL VE BEKİR'İN GİTMESİ SIKINTI YARATTI
Coucerio, sezon başında İsmail ve Bekir'in gitmesinin hata olduğunu, bu iki oyuncunun yerini dolduramadıklarını vurgulayarak, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Bu iki oyuncuyu her iki kanatta kullanabiliyorduk. Onların gitmesiyle birlikte üretebileceğimiz çözümlerin sayısı azaldı. Eğer biz daha mücadeleci ve yarışmacı bir ekip istiyorsak, bu tip sorunlarımızı çözmemiz gerekir. Tabii birçok problemler var, ama bu iki oyuncunun yerini şu ana kadar dolduramamak en büyük sıkıntıydı.

Kalede rekabet arttı. Sezon başında kalemizle ilgili herkesin kafasında birçok şüphe vardı. Ben her zaman problem yaşamayacağımızı söyledim. Bu artık Gaziantepspor'un problemi değil. Bunu da çözdük. Yeni sezonda kalede hiçbir sorun olmayacak. Yerlerini dolduramadığımız oyuncuların yerlerini doldurarak, çok akıllı transferlerle o mevkilerde sıkıntı yaşamamalıyız. Çok agresif olmamız gerekiyor. Transferde çok akılcı olmalıyız. Süper Lig gerçekten agresif bir lig. Sadece kulüp için değil, kulüple ilgilenen herkeste şöyle bir düşünce var; kısa paslarla oynayalım, göze hoş gelen bir oyun oynayalım gibisinden... Bazen böyle oynayamayacağınız anlar da gelebilir. Özellikle bu tip ligde böyle oynamanız çok zor."

Şu anda bulundukları yerden memnuniyet duymadıklarını, yeni sezonda kesinlikle başarılı olabilecek bir ekibi oluşturmak istediklerini ifade eden Jose Coucerio, şunları kaydetti:
"Şunu itiraf ediyorum; bu sezon geçekten Türkiye'de neler olup bitiyor, insanların davranışları nelerdir, burada işler nasıl yürür, bilmiyordum öğrendim. Bir yıl önce geldiğimde ne düşünüyorsam, bu sezon düşündüklerim çok çok farklı. Şu anda bulunduğumuz konumdan daha iyi yerde olmayı hak ettiğimizi düşünüyorum. Ben de çok üzgünüm. Bir diğer tarafta var ki, son 5 senedir Gaziantepspor, en ufak bir düşme tehlikesini hissetmeden sezonu bitiriyor. Çünkü, geçmiş dönemi inceledim hep sonlara doğru biraz sıkıntılar yaşayıp sezonu kurtarmış. Emin olun bu beni memnun etmiyor. Ben buraya çok daha iyisini yapmak için geldim."

Jose Coucerio, ligte kalan üç maçta birkaç genç oyuncuya daha şans verebileceğini ifade ederek, "Çünkü gelecek yıl neler yapabileceğimizi benim görmem gerekiyor. Buraya ilk geldiğim gün soyunma odamızda antrenmana çıkmadan önce 42 oyuncu vardı. Gelecek sezon ona göre ayarlamalar yapacağız. Kesinlikle bir daha böyle bir şeyle karşılaşmayacağız" dedi.

Anadolu takımlarında birkaç maç iyi performans gösteren futbolcunun göklere çıkarıldığını, birkaç maç kötü oynayınca da yere vurulduğunu anlatan Coucerio, "Bu büyük bir sıkıntı. Futbolcu sezon boyunca değerlendirilmeli" görüşünü dile getirdi.

TRANSFER LİSTESİ YÖNETİMDE
Bir takımın elde edeceği başarıda, teknik direktöre gösterilen sabrın ve istikrarın önemli olduğuna dikkati çeken Jose Coucerio, şöyle devam etti:
"Türkiye'de öyle bir kültür oluşmuş ki, suçlu her zaman teknik direktör. Hiç kimsenin sanki başka sorumluluğu yokmuş gibi. Benim düşüncemde buna yer yok. Sorumluluklarım yok mu, tabii ki var, ama tek suçluyu teknik direktör olarak görmek doğru değil. Buna kesinlikle izin vermem. Sorunlar her zaman olacaktır, benim yapmam gereken ise bu sorunlara çözüm üretmektir. Transfer listesini verdim. Başkanımıza takımımızın nasıl olması gerektiği ve hangi tip oyunculardan oluşması gerektiği konusunda listeyi verdim. Şimdi bakacağız, listesini verdiğim bu tip oyuncuları alabiliyor muyuz, alamıyor muyuz? Türk oyunculardan bahsediyorum sadece. Benim hoca olarak başkana yardım etmem gerekiyor. Gidip Lugano'yu alın dersem, biliyorum başkanımızın onu alacak durumu yok zaten. Hakan Balta'yı istiyorum mesela... Takımımızda iyi sol bek olurdu ya da Caner'i, Gökhan'ı... Ama bu tip oyuncuları getirme şansımız yok. O yüzden benim tanıdığım oyunculara göre bir ekip oluşturmak istiyoruz. Tabii kulübümüzde kararları hep beraber alıyoruz. Bu sezon kendi ekibimizi oluşturacağım. Gelecek yıl da bizi zorlu bir ligin beklediğini farkındayım."

"İSTİKRARDAN YANAYIM"        
Bu sene problemler yaşadıklarını anlatan Coucerio, "Sanki bizim süper bir ekibimiz var, bu süper ekip iyi gitmiyor gibi bir şeyler konuşuluyor, ama bizim süper bir ekibimiz yok. Biz süper bir ekip değiliz. Dengeli olan bir ekip değiliz ve dengesiz bir durum var. Türkiye'de ve Gaziantepspor'da bazı oyuncularda başarısız sonuçlar sonunda veya sezon sonunda hoca değiştirme alışkanlığı olmuş. Hayır, artık sistem değişti. Ben istikrardan yanayım. Son oynadığımız İstanbul Büyükşehir Belediyespor'un hocası tam 5 yıldır takımın başında. Onlara bakın başarılı oluyorlar. O nedenle istikrar olursa başarınında geleceğine inanıyorum" ifadelerini kullandı.

Sayfa Yükleniyor...