Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Fahrettin Curoğlu, Türk futbolunun ileriye taşınması gereken hamleler yerine bazı kulüpler tarafından rekabetin çirkinleştirilmesinin hoş olmadığını söyledi.

Curoğlu, Beşiktaş Kulübü'nün aylık resmi yayın organı Beşiktaş dergisinin mayıs sayısında yer alan röportajında, özellikle Fenerbahçe ile yapılan derbi maçında yaşanan olaylar konusunda açıklamalarda bulundu.

Futbolda son dönemde yaşanan olayları tasvip etmediğini belirten siyah-beyazlı kulübün yöneticisi, ''Futbola bu kadar büyük ilgi varken, Türk futbolunu ileriye taşıyacak hamlelerin yapılması gerekirken, sürekli olarak bazı kulüpler tarafından rekabetin bu derece çirkinleştirilmesi hiç hoş değil''dedi.

Fahrettin Curoğlu, Fenerbahçe ile oynanan derbide yaşanan olaylara değinerek, ''Son olarak Fenerbahçe derbisinde yaşadıklarımızdan, hatta sahada uğradığımız haksızlıktan önce, maç başlamadan rakip yöneticilerin tavırları, taraftarlarının yaptıkları, statta uçurulan balonlar, yaşanan hadiseler, tüm bunlar insanı futboldan bile soğutuyor'' şeklinde ifadeler kullandı.
 
''HER ŞEYİ MUBAH GÖRENLERİN SAYISI ARTMIŞ''
Genel sekreter Curoğlu, 15-16 sene futbol da oynadığını ve ''Kim hak ediyorsa o kazansın'' düşüncesinde biri olduğunu vurgulayarak, şunlarıkaydetti:''Şampiyon olursunuz ya da olamazsınız. Neticede 18 takımdan bir takım şampiyon olacak. Bir takım hakem, taraftar, yönetici oyunları ile bir tarafın galip gelmesi, diğer tarafın hak etmediği şekilde yenilmesi futbolun rekabetine de hiç yakışmıyor. Biz Beşiktaşlıların düşünce tarzındaki insanların sayısı azalmış, kazanmak için her şeyi mubah görenlerin sayısı artmış. Sporda, dostluk, kardeşlik, barış diyoruz. Nerede kaldı bunlar? Eğer bir camia 'Büyük camiayım' diyorsa, karşısındaki diğer büyük camiaya saygı gösterir. İşte bizim Fenerbahçe Stadı'nda yaşadıklarımız ortada. Sahada uçurulan balonlar, pankartlar, başkanlarının tavrı... Biz oraya misafir gittik. İnsan evine gelen misafire bunu yapar mı? Bizim geleneklerimizde, evine gelen düşmanın bile olsa en iyi şekilde ağırlamak, misafir etmek vardır. Bugün büyük bir kulübün ve Kulüpler Birliği'nin başkanlığını yapan bir kişiye ben bu tavırları yakıştıramıyorum ve asla tasvip etmiyorum. Başarı yalnız skorla ölçülmez, başarıdan daha önemlisi herkesin sevgisini, saygısını kazanmaktır. Başarı için rakibinin hakkını, emeğini yemek, benim anlayışıma göre hırsızlıktır. Maalesef üzülerek görüyoruz ki, futbolun en başındaki kişilerin zihniyeti ile bu gidişatın son bulması da çok zor gözüküyor.Ancak biz Beşiktaş'ın haklarını savunmak için her zaman elimizden gelen bütün çabayı göstereceğiz.''
 
YÖNETİM KURULUNUN HEDEFLERİ
Fahrettin Curoğlu, yeni yönetim kurulu olarak hedefleri konusunda da çeşitli bilgiler verdi.

Beşiktaş'ı her yönden temsil edebilecek, Beşiktaş'ın sorunlarını giderebilecek, camia ve spor kamuoyu tarafından tasvip edilebilecek bir kadro oluşturmak için çaba gösterdiklerini vurgulayan Curoğlu, şu ifadeleri kullandı:
''Ben şu anki yönetimin kulübe iyi şeyler kazandıracağına inanıyorum. Beşiktaş'ın her zaman saygın olması en önemli hadisedir. Bu saygınlığın hiçbir şekilde kaybedilmemesi gerekir. Bu bizim titizlikle üzerinde durduğumuz bir konudur. Yönetim kurulumuz, Beşiktaş'ı en iyi yerlere getirmek için yoğun bir mesai harcıyor. Aynı zamanda yeni kurulan BJK İstişare Heyetleri de kulübümüzü
daha ileriye taşıyacak projeler üretiyorlar. Bir yandan Beşiktaş gerçekleştirdiği sosyal projelerle de halkın takımı olma özelliğini yeniden tüm Türkiye'ye hatırlatıyor. Bunlar tabii önemli konular. Daha fazlasını, daha iyisini yapmak için de çaba gösteriyoruz. Önümüzdeki dönemde başarılı işlerin tek tek ortaya çıkacağına inanıyorum. Hem ekonomik yapımızla hem sportif faaliyetlerimizle hem sosyal projelerimizle... Tabi bu sadece yönetimin çalışmalarıyla da olmaz. Taraftarımız, camiamız, sporcularımız, yöneticilerimiz, başkanımız... Bütün bunları hep birlikte gerçekleştireceğiz.''

Beşiktaş Kulübü Genel Sekreteri Curoğlu, Beşiktaş camiasının yöneticisiyle, taraftarıyla, kongre üyesiyle, çalışanıyla mücadele etmesi gerektiğini kaydederek, dergideki röportajında şu görüşleri aktardı:

''Küçük sıkıntılar olabilir. Bunlar aile içinde kalmalı, hemen feryat edilmemeli. Eminim ki herkes Beşiktaş için bir şeyler yapmak istiyor. Beşiktaş'ı en iyi yerlere getirmek için birbirimize destek olmamız lazım. Belki geçmişte yapılan bazı uygulamaların değişmesi nedeniyle rahatsız olan insanlar vardır. Yapılan bütün işlerin, değişen uygulamaların Beşiktaş'ın menfaatleri düşünülerek yapıldığını herkesin bilmesi lazım. Biz sadece bugünü değil Beşiktaş'ın geleceğini de düşünüyoruz. Kulübümüzün mali yapısını düzeltmek için bir takım uygulamalar yapıyoruz. Bir takım tedbirler alıyoruz. Bunun için bazı eski alışkanlıklarımızdan vazgeçmemiz gerekiyor. Beşiktaş'ı ne kadar yukarıya taşıyabilirsek, bundan bütün Beşiktaşlılar iftihar duyacaktır.''