Fenerbahçe Teknik Direktörü Christoph Daum karşılaşma sonrasında düzenlediği basın toplantısında, iyi bir derbi maç olduğunu belirterek, "İyi bir derbi gördüğümüzü düşünüyorum. İlk andan itibaren iyi baskı yaptık. İlk yarıda iki pozisyon bulduk. İkinci yarıda ilk pozisyon Trabzonspor'undu. Colman'ın pozisyonunda biraz şanslıydık diyebiliriz. Şansı zorladık gerçekten. Şans her zaman mücadele edenden yana olur. Bu tip maçlarda detaylar çok önemli. Bu detayı Guiza gösterdi. Güzel bir hareketle güzel bir gol attı. Bugün güzel bir detayla maçı kazandık. Attığımız golden sonra Trabzonspor daha fazla üzerimize geldi. O dönemde ikinci golü bulmalıydık. Çok heyecanlı bir maçtı. Çok güçlü bir Trabzonspor takımı gördük karşımızda. Eminim ikinci yarıda güzel bir futbol oynayıp istedikleri yere geleceklerdir" dedi.

Daum, Şenol Güneş'in başarılı ve konusunda uzman bir teknik direktör olduğunu da vurgulayarak, "Şenol Güneş bu şehre ve yöreye umut veren bir insan. Bu şehir Şenol Güneş ile gerçekten gurur duymalı" diye konuştu. Daum sözlerini şöyle sürdürdü: "Bulunduğumuz durumdan çok memnunuz, mutluyuz. Hem Avrupa Ligi'nde birinci durumdayız hem de Turkcell Süper Lig'e lideriz. Son dönemde oynadığımız maçlar iyiydi. Takım iyi çalışıyor. Sonuçta iyi neticeler elde ettik. Takım ruhu iyiydi. Sezon başında Fenerbahçe'nin başarılı bir kulüp olduğunu herkese göstermek istemiştik. Aynı zamanda sempatik bir kulüp olduğumuzu göstermek istiyorduk. İlk yarı sonunda herkes net biçimde bunu görüyor. Bu galibiyeti Başkan ve yönetime armağan ediyoruz. Başkanımız baskı altında tabii. Onu böyle güzel galibiyetlerle mutlu etmek bizi de gururlandırıyor".

DAUM: "GUİZA ALTIN GOLLER ATTI"
Daum, Guiza'nın son haftalardaki performansıyla ilgili bir soruyu yanıtlarken de, "Çok koşması taktikle ilgili bir şey değil. Daniel çok koşuyor, çok mücadele ediyor. Attığı gollerden çok mücadelesi önemli. Daniel bazen bunları göremiyor. Altın goller attı diyebiliriz. Üstelik bugün maça sakat çıktı. Topuğunda iltihap var. Biz onun yerinde olsak belki böyle bir sakatlıkta hastaneye giderdik. Çok büyük bir ağır ile oynadı. Aslında sezona iyi başlamıştı. Ama sonra takımda iyi bir performans gösteremedi. Bir forvet gol atamayınca özgüvenini kaybedebilir" şeklinde konuştu.

Daum, son olarak, "Sezon başında şampiyonluğu elde etmek için 80 puandan fazla almamız gerektiğini düşünmüştüm. Ama şampiyon olmak için ikinci olan takımdan bir puan fazla gerekir size. Sezon sonunda kaç puan gerektiğini net olarak söyleyemeyiz ama bizin hedefimiz takımı her geçen gün daha iyi yapmak. Son maçlar bizi mutlu etti. Böyle çalışırsak emenim şampiyonluk için gereken puanları elde edeceğiz. Ama şundan eminim, bu sezon şampiyon olmak için geçen sezondan daha fazla puan gerekecek" dedi.

GUİZA: MÜCADELE EDEREK KAZANDIK
Fenerbahçe'nin galibiyet golünü atan İspanyol oyuncu Guiza, karşılaşma sonrasında yaptığı açıklamada, "İki takım da çok istedi ve mücadele etti. Saha ne bizi ne Trabzonlu oyuncuları iyi şekilde oynatacak saha değildi. Ama Fenerbahçe sahayı iyi kullanarak, iyi mücadele ederek kazandı" diye konuştu. Guiza, gol sonrasında Semih'e koşmasıyla ilgili olarak ise, "Semih geldiğim ilk günden beri benden desteğini esirgemedi. Çok sevdiğim bir insan. Gol attıkça da sevincimi paylaşmak için onun yanına gidiyorum İnşallah daha fazla gol atma imkanım olur da sık sık onun yanına giderim" diye konuştu. Guiza, "Elimden geldiğince gol atmaya atamadığım zaman da asist yapmaya çalışıyorum. Bazen kötü günler de oluyor. Ama elimden geleni yapıyorum" şeklinde konuştu.