Denizli: Kariyerimin en büyük üzüntüsü

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Fenerbahçe'ye 1-0 yenildikleri derbi maçtan sonra yaptığı açıklamada, "Teknik direktörlük hayatımın en büyük üzüntüsünü yaşıyorum" dedi.

18.04.2010 - 22:20

Denizli: Kariyerimin en büyük üzüntüsü

Denizli, maç bitimi yayıncı kuruluş Lig TV'ye yaptığı açıklamada hakemlere yüklenerek, yıllardır mikrofonlara konuştuğunu ve sadece bir kez maç heyecanıyla hakemler için konuştuğunu belirterek, şunları söyledi:"Hakemlik bir yürek işi, yüreği olmayan kişiler hakemlik yapamaz, yaptırmamalılar. Hakemler şu maçın doksan dakikasını hep birlikte izlesinler, ne kararlar vermişler, bir takımın kaderini nasıl etkilemişler? En azından onlar huzur bulsunlar, vicdanları rahat olsun."Geçen haftaki Trabzonspor maçındaki son pozisyonun zor olduğunu kaydeden Denizli, sözlerini şöyle sürdürdü:"Ancak, orada 4. hakem vardı. Bunlar benim oradan gördüklerimi görmüyorsa, o zaman burada yeteri kadar yürek yok. MHK'nin hakemlere bu cesareti, bu yüreği vermesi lazım. Ben teknik adamlık hayatımın en büyük üzüntüsünü yaşıyorum."

Mustafa Denizli, 90 dakikanın aşağı yukarı düşündükleri gibi geçtiğini ifade ederek, şöyle konuştu:"Erken bir gol yedik, bu önemli değil. Biz kırılgan bir takım değiliz. Burada erken gol yiyip, fark yiyen birçok takım oldu. Ama Beşiktaş'ın böyle bir yapısı yok. Biz kendi hatalarımızla maçı kaybederiz, ona üzülürüz, ama bazı şeyler olaya karıştığı zaman... Yöneticiler ağzını açıyor, 20 gün ceza alıyor. Teknik adamlar, hakemler, futbolun içindeki herkes bu pozisyonları süzebilir. Bir şeyler söylemek istiyorum, ama bu, ne benim başında bulunduğum takıma, ne içinde bulunduğum camiaya, ne de bana yakışır. Ama bir yeter çizgisi var. Biz hatalarımızı sevaplarımızı bir kenara bırakıyoruz. Ön plana bunlar çıkınca konuşmadan edemiyorsanız."

"BOBO PENALTI ÇALIŞMAK İSTEDİ"
"Fenerbahçe'nin penaltıdan sonra bizle mücadele etme şansı yoktu" diyen Denizli, "Çok entresan... Bobo belki de hayatında ilk defa hafta içinde penaltı çalışmak istedi. Ama bundan başka pozisyonlar var. Penaltıyı değerlendirirken, son adam değerlendirmesi var mıydı, bariz bir gol şansı mıydı? Ondan önce yapılan dirsekle temas var" dedi.Hakeme eleştirilerini sürdüren Denizli, şunları kaydetti:"Doğru kartları, doğru zamanda çıkartabiliyorsa ki bize çıkartabiliyor, bunları süzen bir hakem, oyundaki bazı şeyleri nasıl süzemiyor?  Arkasındaki rakiple teması olan oyuncuyu süzüyor. Koluyla topu taşıyan adamı nasıl süzemiyor? Kartını niçin kullanmıyor. Uğur'un pozisyonunda kaleci karşı karşıya kalıyor, ikinci bir adamı nasıl değerlendiriyor? Artık bu son adam pozisyonuydu. Onlar 90 dakikanın kasetini istesinler, otursunlar izlesinler."

"BUNLARI KONUŞMAK BANA ZUL GELİYOR"
Mustafa Denizli, buradan alınacak galibiyetin en azından Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligi'ni garantileyeceği bir sonuç olduğunu vurgulayarak, "Bütün üzüntümüz bu. Geldiğim günden beri, bu camiaya yakışır bir şekilde hareket etmeye çalışıyorum. Oyuncularımın da tahammül sınırı var. Bunları konuşmak hakikaten bana zul geliyor. Bu acıyı hep beraber yaşıyoruz" diye konuştu.Bu saatten sonra şampiyonluktan söz etmenin akılcı bir hareket olmayacağını söyleyen Denizli, Fenerbahçe'yi yenerek ümitleri son haftada oynayacakları Bursaspor maçına taşımayı istediklerini, ancak bunun gerçekleşmediğini ifade etti.

Beşiktaş Teknik Direktörü Mustafa Denizli, Fenerbahçe ile yaptıkları maçı kaybetmeyi asla düşünmediklerini, ancak kaybettiklerini belirtti, hakem Hüseyin Göçek'e ağır eleştirilerde bulundu. Denizli, maç sonrası düzenlediği basın toplantısında, Fenerbahçe Şükrü
Saracoğlu Stadı'nda kaybetmeyi asla ve asla düşünmediklerini ifade ederek, "Neticede kaybettik. Kaybedince sezon sonu düşündüğümüz hedeflerden de büyük ölçüde uzaklaştık" dedi.

Bundan sonra Beşiktaş camiasının kendilerinden beklediği iyi futbol ve iyi sonuçları almaya çalışacaklarını kaydeden tecrübeli teknik adam, "Klasman yerimizin ne olduğunu ondan sonra görürüz. Beşiktaş'ın UEFA Kupası, bu sezonki adıyla Avrupa Ligi adı altındaki kupaya iştirak etmesi başarı değildir. Bu takım için Şampiyonlar Ligi dahi soru işareti yaratacak bir klasman yeridir.  Şampiyonluk hedefinden tablo itibariyle çok uzağa düştük" diye konuştu.Haftalardır konuştukları, hatta ligin sonuna hedef tayin ettikleri gecenin öncelikli olarak bu akşam olduğunu vurgulayan siyah-beyazlı takımın çalıştırıcısı, şunları söyledi: "Özellikle burada oynamanın zorluklarını bilen bir ekibiz. Yenilsek dahi çok kısa sürede panik yaşayabileceğimizi, özellikle ikinci yarıda Fenerbahçe'nin fizik yapısını düşünerek stratejiyi belirledik. İkinci yarıda 10 dakika sonra düşündüğümüz oyunu oynamaya başladık. Oyunun kırılma noktasından biri, penaltı pozisyonuydu. Fizik ve psikolojik olarak düşmekte olan Fenerbahçe, penaltının kaçırılmasıyla canlandı. Benim takımıma olumsuz etkisi ise ön plana çıktı. 60. dakikadan sonra oyuna devam edecek arkadaşlarla rakibimizi oyundan düşürmeyi ve kazanmayı planladık. Oyunun başında yenilen gol, gerçekten kısa süreli şoka neden oldu. Ama bu dönemde burada gol yiyen takımların oyunu tamamen Fenerbahçe'nin kontrolüne bıraktığını da gördük. Bu sonuç bizi şampiyonluğa ve Şampiyonlar Ligi'ne taşıyacak iddiamızı ortadan kaldırdı."

Oyuncu tercihleri konusundaki soru üzerine Denizli, "İbrahim Üzülmez ve İsmail'i kullanmamız kadro yapısıyla bize göre doğrudur. Riskimizi Tello olarak kullandık. Sağ tarafta belki oyuna devam edecek oyunculardan biri olan Holosko, ameliyat olduğu yerden ağır bir darbe almıştı. Antrenmana çıkamamıştı" dedi.

HAKEME AĞIR ELEŞTİRİ
Mustafa Denizli, maç sonrası yayıncı kuruluş Lig TV'ye olduğu gibi, basın toplantısının büyük kısmında da karşılaşmayı yöneten hakem Hüseyin Göçek'e ağır eleştirilerde bulundu.

Denizli, yıllarca yaptığı bu mesleğin en acı gününü yaşadığını vurgulayarak, "Bu ligin en tecrübeli insanlarından biriyim. Ben de insanım, yanılabilirim. 40 yılım sahaların içinde geçti. Futbolun kurallarını bilen insanım. Benim tavsiyem, hakem arkadaşlar bu maçın kasetini alsınlar, hep birlikte izlesinler. Kart nasıl çıkar, nerede verilir, penaltı nasıl verilir, kendi adlarına değerlendirsinler"' dedi.Sadece kendi canının değil, oyuncu kadrosunun da canının yandığını kaydeden tecrübeli teknik adam, şöyle konuştu:"Belki ben yanlış değerlendiriyorum. Bunlar Türkiye'de farklı tezahür ettiği zaman, susma noktasını aştığı anlar oluyor. Saha içinde belli noktalarda sportmenlik çerçevesinde mücadele oldu. Sonra aşırı hareketler oldu. Buna hem Fenerbahçeli, hem benim futbolcular zemin hazırladı. Ama buna fırsat tanımayacak birinci kişi hakemdi."Çok bariz pozisyonlar olduğuna dikkati çeken Denizli, "Bunlara farklı yorumlar gelebilir. Futbolun içinde her saniye oluyor. Ama bazı şeylerin yorum hakkı yoktur. Yorum hakkı olmayanpozisyonlara izin verirseniz düşüncemi
söylerim" dedi.

"BİLİCA, ÇAPA YOKTUYSA MECBUREN AYAĞINI KULLANDI"
Denizli, Bobo'nun kullandığı penaltı pozisyonunda Fenerbahçeli futbolcu Bilica'nın penaltı noktasını çukur yapmasıyla ilgili soruya, "Bana neden soruyorsunuz? Onun bir metre yanında olan insanlara sorun. Çapa falan yoktuysa mecburen ayağını kullandı. Böyle bir işlem yapılıyorsa ve hakem sessiz kalıyorsa ne söyleyebilirim ki?" diye yanıt verdi.Mustafa Denizli, sözlerini şöyle sürdürdü:
"İki hafta üst üste oluyorsa, hayati değerlerin kazanılmasına veya kaybedilmesine neden oluyorsa, bunlar gündeme gelir. Hakem hata yapar. Zaman geldi kazandık, zaman geldi kaybettik. Geçen hafta bu konuya değindim. Derbilerden önce ortaya konulan tavrın tasvip edilmemesi gerektiğini söyledim. Ancak olaylar öyle bir yere geliyor ki bunu destekleyen fikirler kaybetmeyle karşı karşıya geliyor. Yönetimlerin müthiş baskısı oluyor. Bu nasıl başladı, nerede başladı, bilemiyorum. Yüreklilik ile yüreksizlik arasında kalın bir çizgi var. Yürekli olsun, yanlış karar versin... Lugano bir topu ceza sahası içinde eliyle taşıdı. Bunu görmenin ve değerlendirmenin hakem olup olmamakla ne ilgisi var? Top toplayan çocuklar bile bu konularda belki bir yorumda bulunurlar."Mustafa Denizli, konuşmasının sonunda, yenilginin mazereti olmadığını vurgulayarak, Fenerbahçe'yi galibiyetinden dolayı tebrik etti.

FERRARİ: "PENALTI KADERİ BELİRLEDİ"
Beşiktaş'ın İtalyan oyuncusu Matteo Ferrari ise kaçırdıkları penaltının kaderlerini belirlediğini söyledi.Maç hakkında konuşulacak fazla bir konunun olmadığını belirten Ferrari, "İki olay vardı. Maçın başında yediğimiz gol ve sonra değerlendiremediğimiz penaltı pozisyonu kaderi çizdi" dedi.Bobo'nun penaltıyı kaçırma nedenin Bilica'nın hareketi nedeniyle olup olmadığı sorusuna ise Ferrari, "Bu, futbolcunun penaltı noktasında konsantrasyonunu bozmak için yapılan bir olay. Bobo'nun bundan dolayı kaçırdığını düşünmüyorum. Her zaman bir tarzı var ve belli bir yere vuruyor. Bugün o yeri değiştirdi" diye yanıt verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...