Derbiye günler kala Fenerbahçe taraftarının Türk Telekom Arena Stadı'na gidip gidemeyeceği merak konusuydu. Fenerbahçe'nin yasağın kaldırılmasına yönelik önerisine Kulüpler Birliği de destek vermişti, ancak İl Spor Güvenlik Kurulu'nda yasağın sürmesine karar verildi.

Fatih İlçe Emniyet Müdürlüğü'nde İstanbul Vali Yardımcısı Aziz Mercan'ın başkanlığında yapılan İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda, 4 kulübün yaptığı protokol doğrultusunda sezon başında alınan kararların uygulanmasına devam edileceği, Fenerbahçeli taraftarların 16 Aralık Pazar günü Türk Telekom Arena'da oynanacak maçta stada giremeyeceği kararı verildi.

Toplantıya Fenerbahçe Kulübü adına Asbaşkan Ömer Temelli, Galatasaray Kulübü adına da İkinci Başkan Ali Dürüst ile İcra Kurulu Başkanı ve Sportif A.Ş. Genel Müdürü Lütfi Arıboğan katıldı. Türkiye Futbol Federasyonu 1. Başkan Vekili Ufuk Özerten de toplantıda hazır bulundu.

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Dürüst, toplantıdan sonra yaptığı açıklamada, kulüp olarak sezon başında yapılan protokolün devam etmesini istediklerini belirterek, ''Derbide valiliğimiz her türlü tedbirin alınacağını belirtti. Bundan bir şüphemiz yok. Sezon başında kulüplerle aramızda yaptığımız protokolün, bu sezon için devam etmesini ve derbi maçlarda deplasmana taraftar gitmemesini talep ettik. Bu derbi, geçen senenin bulutlarını da üzerimizden kaldıracaktır'' diye konuştu.

Fenerbahçe Kulübü'nün, derbiye taraftarlarını getirme isteğini toplantıda tekrarladığını kaydeden Dürüst, ''Sezon başında böyle bir karar verildi. Bu arada 2 derbi maç oynandı. Bu değişikliği yapmanın başka spekülasyonlara yol açacağını ortaya koyduk. Hepimizin gönlünde yatan, rakip taraftarların da tribünde yerini alması, ama sezon başında aldığımız kararın devam etmesinin daha hayırlı olacağına inandık'' ifadelerini kullandı.

Dürüst, önümüzdeki günlerde kulüplerle bir araya gelerek, gelecek sezon için deplasman yasaklarını ve 6222 sayılı kanundaki aksaklıkları tespit etmek için toplantılar yapacaklarını sözlerine ekledi.

2 BİN 768 GÜVENLİK PERSONELİ GÖREV YAPACAK
İl Spor Güvenlik Kurulu Toplantısı'nda alınan kararlara göre, derbi maçı için toplam 2 bin 768 güvenlik personeli görev yapacak. Bin 200'ü özel güvenlik ve bin 568'i polis olmak üzere toplam 2 bin 768 görevli güvenliği sağlayacak.