Derbide ilginç olay

Beşiktaş - Fenerbahçe derbisinde ilginç bir olay yaşandı. Geri pas kuralına takılmak istemeyen Dany, ayağıyla havalandırdığı topu kafasıyla kaleciye yolladı. Fenerbahçeli oyuncular ise bu pozisyon sonrası kazandıkları en direk serbest vuruşu, bilerek dışarıya attı.

Ntvspor 20.04.2014 - 21:44

Derbide ilginç olay

Beşiktaş-Fenerbahçe derbisinde Dany'nin hakem atışı sonrası topu diziyle havalandırıp kaleci Tolga'ya kafayla verdiği pozisyon tartışma konusu oldu. Pozisyon sonrası Caner'in centilmenliği de bir başka tartışmaya yol açtı: "Buna gerek var mıydı?"

Beşiktaş-Fenerbahçe maçında Dany, hakem atışı sonrası topu kalecisi Tolga’ya vermek istedi. Ancak Dany, geri pas kuralına takılmamak için ilginç bir yöntem buldu ve topu diziyle havalandırıp kafayla kalecisine yolladı.

Ancak bu hareket sonrası hakem Halis Özkahya oyunu durdurup Dany’ye sarı kart gösterdi ve ardından da Fenerbahçe lehine en direkt serbest vuruş verdi.

CANER'DEN TARTIŞILAN CENTİLMENLİK
Yaşanan bu pozisyon kafaları karıştırırken bir ilginç olay daha oldu. Fenerbahçeli Caner, rakibinin bu hatayı bilerek yapmadığını düşünerek ceza sahasının hemen dışındaki rahat bir noktadan kazandıkları endirekt serbest vuruşta topu bilerek dışarıya yolladı.

'KURALDAN HABERİM YOKTU'
Pozisyonun iki kahramanı Dany ve Caner, maçtan sonra Lig TV’ye konuştular. Kuraldan haberi olmadığını söyleyen Dany, “Böyle bir kural olduğunu bilmiyordum, bilseydim yapmazdım. Hakemin kararına ben de şaşırdım ama haberim yoktu.” dedi. Dany, Caner’in topu centilmenlik amaçlı dışarı atmasını da “Bana kalırsa rakip oyuncular da kuralla ilgili bir şaşkınlık yaşadılar ve o yüzden topu dışarı bıraktılar.” diye yorumladı.

Uzatma anlarında, skor 1-1’ken, ceza sahasının hemen dışından kazanılan atışı bilerek auta yollayan Caner Erkin ise "Aslında frikiği atmak için geldim, pozisyonu anlayamadım. Sonra Tolga abi ve hakem pozisyonu anlatınca topu dışarıya atmaya karar verdim. Futboldaki ortam iyiye gitmiyor. Güzellikleri önce futbolcular başlatmalı" diye konuştu.

KURAL NE DİYOR?
Peki futbol oyun kuralları pozisyon için ne diyor? Bir futbolcunun topu bilerek havalandırıp kalecisine kafayla pas vermesi yasak mı? İşte yanıtı:

KURAL 12 - FAULLER VE FENA HAREKETLER
“Sportmenlik Dışı Davranıştan Dolayı İhtarlar” yani sarı kartla cezalandırılması gereken pozisyonlar arasında Dany’nin yaptığı hareket de geçiyor:

“Kaleci topa elleriyle dokunsun ya da dokunmasın, topa halen oyundayken topu kendi kalecisine geçirmek için kafası, göğsü, dizi vb. ile kuralın uygulanmasını önlemek amacıyla bilerek hile yaparsa. Oyuncu tarafından Kural 12'nin hem metin hem de ruhunun uygulanmasını önlemek amacıyla ihlal yapılmıştır ve oyun endirekt serbest vuruşla yerinden başlatılır.”

ERMAN TOROĞLU: DOĞRU KARAR
Ünlü hakem yorumcusu Erman Toroğlu da Halis Özkahya’nın sarı kart ve endirekt serbest vuruş kararını yorumlarken “Doğru karar” dedi.

Bu arada Toroğlu, endirekt serbest vuruşta topu bilerek dışarı atan Caner’in de sarı kartla cezalandırılması gerektiğini savundu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...