Christoph Daum, Alman Sport Tag Gazetesi’ne ilk olarak, üçüncü Türkiye macerasını değerlendirdi. Türkiye'de inişli-çıkışlı bir kariyeri olduğunu belirten Daum, “Buradan iki kez kovuldum. Bugünse bitime beş hafta kala liderin 1 puan gerisindeyiz. Türkiye Kupası'nda da yolumuza devam ediyoruz. Fenerbahçe 27 yıldır bu kupayı kazanamıyor, ama bugün itibarıyla iki kupayı da kazanma şansımız var. Başarabilirsek muhteşem olur. Buraya yeniden geliş amacıma göre, Fenerbahçe'yi üç sezon üst üste şampiyonluğa taşımam gerekiyor. Bu ülkede, aksi kabul bile edilemez” dedi.

Türk futbolunun gelişmekte olduğunu ifade eden Alman teknik adam, Avrupa'da başarı kazanılması için yabancı sınırlamasının kalkması gerektiğini savunarak, “Türkiye'de kulüp takımları çıkış içinde. Birkaç yıl önce 81 puan toplamış ancak ikinci olabilmiştik. Şimdi ise böyle bir şey mümkün değil. Kulüpler finansal açıdan da inanılmaz ölçüde büyüyorlar. Özellikle tesis açısından bazı Bundesliga kulüplerine bile örnek olabilecek düzeydeler. Yabancı kısıtlaması ise en büyük handikap gibi görünüyor. Ligde diğer takımlarla eşit şartlarda yarıştığınız için bu bir sorun olmayabilir. Ancak Avrupa'da Shakhtar Donetsk ile karşılaştığınızda rakibiniz sahaya tek Ukraynalı ile çıkıyor. Aynı şekilde Arsenal ile oynarsanız, onların da 11'inde sadece bir İngiliz oluyor. Yabancı sınırlamasının genç futbolculara faydalı olduğu ise bir şehir efsanesinden ibaret. Onların dünyanın önemli yıldızlarıyla her gün antrenman yapması, kendi düzeylerini görmeleri ve gelişimleri açısından çok daha önemli” diye konuştu.

Daum, Türkiye'nin EURO 2016 adaylık sürecini de değerlendirdi. Türkiye’nin üçüncü kez Avrupa Şampiyonası’na aday olduğunu hatırlatan Alman çalıştırıcı, “Her seferinde daha tatmin edici bir görüntü sergiliyorlar. Çünkü bunun nasıl başarılacağını öğreniyorlar. Hak ettiklerini düşünüyorum. Devletin de bu konuda büyük yardımı var. 6 yeni stadyum ve organizasyon için önemli bir fon ayrıldığını biliyorum” ifadelerini kullandı.