'En zayıf halka' Mehmet Topuz'a tavsiyeler

Mehmet Topuz, bundan sonra ne yapmalı? Spor yazarlarına göre futbolcu ilk adımı atmalı, Aziz Yıldırım Topuz'a sahip çıkarsa düğüm çözülür.

Haberler 09.06.2009 - 16:20

'En zayıf halka' Mehmet Topuz'a tavsiyeler

Futbol dünyası son bir haftayı Mehmet Topuz transferini konuşarak ve tartışarak geçirdi.

Kayserispor'un başarılı kaptanı, önce Fenerbahçe'yi arayarak "Gelmek istiyorum, beni istiyor musunuz?" diye sordu, "Zaten kulübünle görüşüyoruz" yanıtını aldı.

Mehmet Topuz, ardından Beşiktaş'ı aradı ve siyah-beyazlı kulüp hızlı davranıp imzayı attırdı. NTV 'dan Hakan Gündoğar, Topuz'un imzadan sonra çekilen Beşiktaş formalı fotoğrafına ulaştı ve fotoğraflar yayınlandı.

Beşiktaş, futbolcuya imza attırdıktan sonra Kayseri’ye başvurdu ve "Biz Fenerbahçe’yle anlaştık" cevabını aldı. Kayserispor'dan bonservisi alan Fenerbahçe, durumu Futbol Federasyonu'na bildirdi ve şimdi herkes federasyonun vereceği kararı bekliyor.

Tüm bu gelişmeler yaşanırken eski bir Galatasaray yöneticisi de "Mehmet bana doğuştan Galatasaraylıyım demişti" açıklamasını yaparak konuya tuz biber ekti.

Topuz krizinin nasıl çözüleceği belirsizliğini korurken, en çok Topuz'un hangi takımı tuttuğu tartışıldı. Fenerbahçeli taraftarlar, yapılan anketlerde Beşiktaş formasıyla poz veren Topuz'u takımlarında istemediklerini net bir şekilde belirtti, basketbol maçlarında Topuz aleyhine tezahürat yaptı. Beşiktaşlılar ise Mehmet Topuz'a sahip çıkacaklarını açıkladılar.

Radikal Spor Müdürü Uğur Vardan, sorunun çözümü için Mehmet Topuz'un televizyonda canlı yayınlanacak bir programda yalan makinesine bağlanmasını önerdi. Vardan'a göre jüride de futbol uleması, Erman Toroğlu, Ahmet Çakar gibi isimlerin yanında Tümer Metin, Rüştü Reçber, Selçuk Yula, Yusuf Şimşek, Emre Belözoğlu, Hasan Vezir, Tanju Çolak, Elvir Baliç, Sergen Yalçın gibi üç büyüklerde forma giymiş futbolcular yer almalıydı.

Yine Radikal'den Erkan Goloğlu, müthiş bir ironiyle soruna şöyle bir çözüm önerisi getirdi:

"Nasıl nüfus cüzdanlarımızda ‘dini’ hanesi varsa, hangi düzeyde olursa olsun bir futbolcunun ilk çıkan lisansında ‘takımı’ diye bir hane olmalı ve o hane, futbolcunun beyanı esas alınarak doldurulmalı. İster okul takımında, ister amatör kümede... İlk lisansında aldığı numara, vatandaşlık numarası gibi onun futbolcu numarası olmalı. Bu numara üzerinden futbolcunun kişisel veri tabanı oluşturulmalı."

Biz de spor yazarlarına Mehmet Topuz'un yıpranan imajını ve itibarını nasıl düzeltebileceğini sorduk. Mehmet Topuz bundan sonra ne yapmalı? İşte yanıtlar...

MEHMET DEMİRKOL: FENERBAHÇE'Yİ ARAMALI
Mehmet Topuz'un yapacağı şey belli. Fenerbahçe kulübünden transfer komitesinin başındaki kişiyi arayıp "Kusura bakmayın, ben sizin kulübünüzde bir gelecek düşünmüyorum. Beşiktaş'ta oynamak istiyorum" diyebilseydi, bütün bu kriz hiç ortaya çıkmazdı.

Bence hala böyle bir şansı var. Biraz geç de olsa bunu yapmalı. Ardından, kendisine çok iyi bir menajer bulmalı.

HAKAN ÜNSAL: FENERBAHÇE NE DERSE O OLUR
Bu dakikadan sonra düzelecek bir imajı kalmadı, kendi kendini bir oyuncu ancak bu kadar bitirir. Sadece bu konuda tabi ki futbolcunun suçu yok, bu işten para kazanmak isteyen menajerlerin de Topuz kadar suçu var.

İyi bir menajer olsa, hiçbir sorun çıkmadan transfer gerçekleşebilirdi.

Sorun çözülemeyecek bir yere geldi gibi. Beşiktaş ve Mehmet Topuz'un yapacağı yeni bir hamle yok. Mehmet Topuz 'Bir yıl oynamayacağım gibi' ifadelerle efelik yapmasına gerek de yok. Bu aşamadan sonra Fenerbahçe ne derse olur. Birazcık profesyonel davranıp kim almışsa bonservisini gidip o kulüpte forma giyecek.

Sarı-lacivertli formayı giydikten sonra iyi performans gösterirse taraftar da kabullenir. Bu noktadan sonra Kayserispor'a dönmesi Topuz açısından en kötü adım olur.

Fenerbahçe Başkanı Aziz Yıldırım, Mehmet Topuz'a sahip çıkıp Emre Belözoğlu olayındaki gibi konuyu çözebilir, taraftarın tepkisini azaltabilir.

BAĞIŞ ERTEN: EN ZAYIF HALKA MEHMET TOPUZ
4'lü tartışmanın en zayıf halkası Mehmet Topuz, hukuken değil, itibari olarak. Arkasında hiçbir meslek örgütü ve kurumsal destek olmayan tek isim Mehmet Topuz. Kayserispor, Beşiktaş ve Fenerbahçe geniş kurumsal imkanlarıyla sorunu kendi lehlerine çevirmeye çalışıyorlar. Ama derneği doğru düzgün çalışmayan, sendikası olmayan Mehmet Topuz, her hatasından sonra daha da yalnızlaşıyor.

Bir takım simsar menajerlerin de eline düşünce, durum iyice çetrefilleşiyor. Tüm Süper Lig'de kendisini yıldız olarak gören futbolcular da dahil olmak üzere bütün oyuncular anlasın ki, bir araya gelmedikleri sürece, böyle mal gibi itilip kakılırlar. Mehmet Topuz da tecrübesizliğinin ve boş boğazlığının ceremesini ağır bir şekilde çekiyor.

Bundan sonra ancak ve ancak, söz konusu olan üç aktörden birinin himayesine sığınarak baskıdan kurtulabilir. Asla kendi başına değil. Nasıl Emre Belözoğlu, Emre olarak Aziz Yıldırım'ın himayesi altında Fenerbahçeli olabildiyse, nasıl Rüştü Beşiktaş yönetiminin koruması altında siyah-beyazlı formayı giyebildiyse Mehmet Topuz da Fenerbahçe forması da giyebilir, Beşiktaş'a da sığınabilir, hatta Kayserispor'da da kalabilir. Burada sorun Mehmet Topuz'un artık ipleri elinden kaçırmış olmasıdır.

EBRU KILIÇOĞLU: PİŞMAN OLMUŞLARDIR AMA...
İlk önce şöyle bir açıklama yapması gerekiyor: "Ben artık transfer konusunda konuşmuyorum, takım tercihimi belirttim. Mesleğim futbolculuk, bu işin de belirli kuralları var. Artık bu kurallara uymak zorunda kalacağım. Hangi takımın formasını giyersem o kulübe var gücümle hizmet edeceğim."

İkinci olarak da, yeni sezonda formasını giyeceği kulübe var gücüyle hizmet etmesi gerekir.

Fenerbahçe Mehmet Topuz'u kadrosuna katmak için elinden geleni yapacaktır. Aslında muhtemelen hem Fenerbahçeli hem de Beşiktaşlı yöneticiler bu işten çoktan pişman olmuşlardır. Ama şu anda, konumları gereği iki kulüp de geri adım atmaz. Dolayısıyla iş inada binecek, sorunu ancak taraflardan bir tanesinin aklı selim davranıp geri çekilmesi çözer. Konu çok sevimsiz ve alabildiğine çözümsüz. Mehmet Topuz'un mutlu olacağı bir çözüm bulunmasını diliyorum.

Buradan da yola çıkarak, Türk futbolcularının ya kulüpleri ya da aileleri tarafından seçilmiş aklı başında yaşam koçlarına ihtiyaçları var, bunu çok sık dile getiriyorum, tekrarlamaya da devam edeceğim.

Sayfa Yükleniyor...