F1'de ilk Rus pilot

Formula 1'de ilk kez bir Rus pilot da yarışacak. Renault, 2010 sezonu için Vitaly Petrov ile anlaştı. Takım, yeni otomobilini tanıtırken Petrov'u da basın karşısına çıkardı.

Ntvspor 01.02.2010 - 13:52

F1'de ilk Rus pilot

Renault, otomobillerinden birini, son 4 sezondur BMW adına yarışan Robert Kubica'ya emanet etmişti. İkinci otomobilin pilot koltuğunda ise Vitaly Petrov oturacak. Takım bu haberi, 2010 otomobilini tanıttığı Valencia pistinde duyurdu.

Petrov'un Renault'ya katılmasıyla, Formula 1 Şampiyonası'nda ilk kez bir Rus pilot yarışacak. Renault Takım Müdürü Eric Boullier, geçen sezon grand prix 2 serisinde ikinci olan Petrov'dan umutlu. Boullier, Rus pilotla ilgili olarak, "Vitaly'nin çaylak bir pilot olarak bu sezon birçok şey öğrenmesi gerektiğinin farkındayız. Ama geçen yıl grand prix 2 serisinde sergilediği performans, çok etkileyiciydi. Formula 1'e adım atmaya hazır olduğunu gösterdi. Üstelik, yanında Robert gibi harika bir rol modeli olacak" dedi.

25 yaşındaki Petrov da çok heyecanlı. Grand prix 2'de her şey çok farklı olduğunu vurgulayan Pedrov, "Her şeyden önce otomobili anlamalıyım. İnsanların Formula 1'de nasıl çalıştığını kavramam lazım. Grand prix 2'de her şey çok farklıydı. Takımla birlikte çalışmayı ve sezon sonunda olabildiğince çok puana ulaşmayı umuyorum" diye konuştu.

Petrov, Renault'nun yeni otomobili R30'u yeni takım arkadaşı Kubica ile birlikte tanıttı. Yeni modelin ilk dikkat çeken özelliği, Renault'nun 1980'li yıllarda kullandığı sarı ve siyah renkleri taşıması. Ayrıca pit stoplarda yakıt alma yasağı nedeniyle, eski modeldeki şasis yapısı değiştirildi.

Formula 1'in 2010'daki ilk 'sezon öncesi' testleri, Valencia'da başladı. Sezonun ilk yarışı ise 14 Mart'ta Bayreyn'de koşulacak.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...