Fatih Terim basın toplantısı düzenledi

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim, Ukrayna karşılaşması öncesinde basın toplantısı düzenledi. Terim, kadro tercihiyle ilgili tartışmalara da atasözlüyle cevap verdi.

ntv.com.tr 05.10.2016 - 18:23

Fatih Terim basın toplantısı düzenledi

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim'in konuşmasından satır başları şöyle:

"İki takımı da iyi analiz ettiğimizi düşüyorum. Bu çalışmalarımızı sahaya yansıtabilirsek düşündüğümüz şekilde yolumuza devam ederiz diye ümit içerisindeyiz. Yarın Konya’da maça gelecek seyirciler ve bizleri televizyon başından destekleyecek olan tüm halkımızdan dualarını ve iyi dileklerini esirgememelerini rica ediyorum."

-"Türkiye Futbol Direktörlüğü kavramının ve görev tanımının ne olduğuna ilişkin bir kafa karışıklığı var. Türk futbolunun gelecek tasarımında ilgili kurum ve kuruluşlarla istişare ederek plan ve proje oluşturmakla bunların hayata geçerek kısa, orta ve uzun vadeli sonuçlar alınmasını hedefleyen bir yapıdır. Doğrudan TFF Başkanı ve yönetim kuruluna bağlıdır. Dolaylı olarak akademi, iş dünyası ve STK’larla devamlı dirsek teması halinde olur. Önümüzdeki maçlar sonrası TFF’nin kendi sayfasında Türkiye Futbol Direktörlüğü faaliyet raporunu paylaşarak soru işaretlerini gidermek için neler yaptığımızı ve yapacağımızı anlatmak için arkadaşlarıma talimat verdim. "

- "Bir defa buradaki emekçiler alınmasın, emeğinize saygı duyuyorum üzerinize alınmayın. Çoğunuz milli takım öncesi ve maç öncesi yaşanan servis edilen, yazılan, söylenen, duyumla, yalanla beslenmeden dolayı patlamamı, kızmamı, ağzıma geleni söylememi bekliyorsunuz. Ama beklentileri karşılayamayacağım. Planların aleti olmayacağım. Pozisyonumun sorumluluğu içinde davranmaya, sağduyu ve sakinliği göstermeye çalışacağım. Son günlerde çıkan milli takım kadrosuna aldığım veya almadığım oyuncularla ilgili kabul edilemez yazı ve yorumlardan şahsımla ve oyuncularımla ilgili haksızca ve karalayıcı ifadelerden ve servislerden gerçekten derin üzüntü duyuyorum."

ARDA'NIN ADINI ANMADAN ATASÖZÜYLE CEVAP

- "Kadroya aldığım veya almadığım oyuncular ve şahsımla ilgili ahlaksızca yapılan haberlere izin vermeyeceğimden emin olabilirsiniz. Ben kendi açımdan gerekeni söylemişken meselenin şahsi olmadığını dile getirmiştim. Ben şahsi olmadığını dile getirmişken bedelini ödemeyi göze almış ve hatta milli menfaatleri kendi dünya duruşunun ve karakterinin önüne koyarken sağduyudan yoksun ithamlarla karşıma çıkanlara, suni yıpratma çabası içinde olanlara kendimi ve kadroda olan veya olmayan oyuncularımı da yedirmem. Kadroya aldığım veya almadığım oyuncular bu ülkenin evlatlarıdır. Yaşananlar ne olursa olsun kimseye haksızlık yapılmasına seyirci kalmam."

"İçinde bulunduğumuz durumu gayet iyi özetleyen bir atasözü buldum. 'Göz o ki dağın arkasını göre, akıl o ki başına geleceğini bile’den hareketle benim uzun bir süre önce fark ettiğim ama çoğu kişinin fark etmediği içinde olduğum dağın arkasını ve sisleri görmeye yeni başladılar. Türk futbolunun geleceği için herkesi aklıselime ve sağduyuya davet ediyorum. Birlikte olmaya ihtiyacımız var." 

- "Bu karşılaşmada terinin son damlasına kadar emek verdiklerini herkese göstereceklerini oyumcularımın söz verebilirim. Sizin benden istediğiniz ve beklentileriniz olduğu gibi benimde sizden istediklerim oluyor. Daha nitelikli ve sorumlu bir spor yayıncılığı konusunda biraz daha hassasiyet ve özen rica ediyorum. Diğer yandan eleştirisinin medenice ve ahlaklıca arkasında duranlar, tercih ve kararlarıma katılmasa da saygı çerçevesinde fikrini beyan edenler, istemeden de olsa gönlünü kırdıklarım, geçmişteki manipüle edilmiş bilgilerden ahımız var diyenlerin hepsinin başımın üstünde yeri var. Bugün milli takımla kadro meselesiyle ilgili son sözlerim bunlardır. Kadroda olmayan oyuncularla ilgili soru almayacağım. Sorularınıza cevap vermek istemediğim için değil genç arkadaşlarımız bundan etkileniyor."

Soru: Bu sezon Avrupa’da mücadele eden 4 takımız Ukrayna takımlarına karşı galip gelemedi. Bu kötü sonuçlar bu maç öncesinde sizi tedirgin ediyor mu?

- "Açıkçası kazanmalarını isterim tabii. Takımlarımızın karşılaştığı takımlardan oyuncular kadroda var. Ama dikkat edilmesi gereken oyuncular var. Ama tedirgin etmiyor. Dikkat edilmesi gereken bir takım Ukrayna."

"EMRE MOR HER GEÇEN GÜN İYİYE GİDİYOR"

"Emre Mor son 3 ayda gönlümüze giren kalbimize giren çok yetenekli bir oyuncu. Çok da doğru bir transfer yaptı. Doğru bir okul. Süre almasına da çok seviniyorum. Her geçen gün iyiye gidiyor. 18-19 yaşındaki bir gençten bahsediyoruz sonuçta. 3-4 ay önce Damimarka’da küçük bir takımdan Türk Milli Takımı arkasından Dortmund buradan her şeyi dört dörtlük beklememek lazım. Hataları olacaktır biz de bunları hoş göreceğiz zaman zaman." 

ÖMER TOPRAK VE CANER’İN ÇAĞIRILMASI

"Ömer Toprak'ı yaşanan bir olaydan sonra almadık. O arada sakatlıkları oldu vesaire ama bugün burada. Ben burada inanın şahsi kimseyle bir işim olması mümkün değil. Antalya’da bu prim meselesi değil dedim getirdiniz prim meselesine koydunuz işi. Biz takibimize devam ettik o günlerde düşünmedik Ömer’i bugün düşündük. Almasam da bunlar benim evladım benim futbolcularım.

Caner’e gerekçesini karşılıklı açıkladım. Belki Hasan Ali iyi olsaydı hiç almayacaktım bunun hesabını milli takım hocası kimseye vermez. Caner’in bir de sağlık durumu var. Bugün ilk defa antrenmana çıkacak. Mesela Gökhan’ı almadım ben ama Ömer mevzusu için değil forma girmesi lazım biraz daha. Ömer’le Gökhan ikisi olmaz sadece Hakan’da olur. Sonunda üçü çok iyi arkadaş oldu biz dışarıda olduk."

"SHEVCHENKO BÜYÜK BİR ANTRENÖR OLACAKTIR"

"Shevchenko ile Milan’da 5-6 ay gibi çalıştık ama kendisi dünyanın gelmiş geçmiş en iyi oyuncularından birisi. Ben kendisinin büyük futbolcu kimliğiyle yetinmeyip teknik adamlıkta da çok bilgiler edinip kendsini yetiştireceğine eminim. Şahsi kanaatim odur ki büyük bir antrenör olacaktır. Kaybedersek gider elini sıkar kendisini tebrik etmekten büyük zevk alırım. Bıraktığımdan beri ilişkimiz zaman zaman talefonla zaman zaman görüşerek devam ediyor."

Sayfa Yükleniyor...