Federasyona soruşturma bitene kadar delil yok

Şike soruşturmasını yürüten savcıyla ikinci kez görüşen Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar, soruşturma bitene kadar kendilerine delil verilmeyeceğini söyledi. Aldıkları kararları değiştirebileceklerini belirten Aydınlar, “Sonuçta bu kararlar Allah'ın emri değil” diye konuştu.

Haberler 14.07.2011 - 10:39

Federasyona soruşturma bitene kadar delil yok

Her geçen gün boyutları genişleyen şike soruşturmasında tutuklu sayısı 31'e ulaşması sonrasında Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı Mehmet Ali Aydınlar yeniden adliyeye geldi.

Çırağan Caddesi'ndeki savcı ve hakimlerin kullandığı kapıdan adliyeye giriş yapan Aydınlar, daha sonra savcılık katına çıktı. Aydınlar burada soruşturmayı yürüten Özel yetkili Cumhuriyet Savcısı Mehmet Berk'le 1.5 saat görüştü.

Adliyeden ayrılışı sırasında basın mensuplarının sorularını cevaplayan Federasyon Başkanı Aydınlar, soruşturmanın gidişatıyla ilgili bilgi aldığını belirterek, şunları söyledi:

''Savcı Bey'e soruşturmayla ilgili bilgi ve belge verip veremeyeceğini sordum. Henüz soruşturma devam ettiği ve gizli olduğu için belge veremeyeceğini söyledi. Soruşturma tamamlandıktan sonra bizimle paylaşabileceklerini söylediler. Biz önümüze bir termin (belirlenmiş zaman, randevu) koyduk. Farklı gelişmeler olursa yeniden değerlendireceğiz. Bizim verdiğimiz karar, yönetim kurulu kararıdır. Sürekli toplantı halindeyiz. Aldığımız kararları revize edilebilir. Sonuçta bu kararlar Allah'ın emri değildir. En doğru kararı vermeye çalışıyoruz.''

Bir gazetecinin, TFF'nin Muhasebe Müdürü'nün de gözaltında olduğunun iddia edildiğini hatırlatması üzerine Aydınlar, ''Hayır ifadesine başvuruldu, serbest bırakıldı'' dedi.

''İtiraflar olduğu yönünde iddialar var. Sizin karar vermenizi çabuklaştıracak mı'' şeklindeki soruya da Aydınlar, ''Bizim karar vermemizi gerektirecek bir durum ortaya çıkarsa karar veririz. Karar vermekten kaçınmayız. Salt ve doğru karar vermeye çalışıyoruz. Bu kararı verebilmek içinde elimizde gerekli belgelerin olması gerekir'' şeklinde cevap verdi.

Adliyeye daha önce yönetim kurulu üyeleriyle geldiğinin anımsatılması üzerine Aydınlar, bugün yalnız geldiğini, buna başka bir anlam yüklenmemesi gerektiğini söyledi.

İTİRAF İDDİASI HAREKETE GEÇİRDİ
Şike ve teşvik soruşturmasının ikinci dalgasında gözaltına alınan, ardından tutuklanan İstanbul Büyükşehir Belediyespor futbolcuları İbrahim Akın ve İskender Alın’ın savcılıktaki ifadelerinde suçlamaları kabul ettikleri iddiasının, Futbol Federasyonu'nca yakından takip edildiği, doğruluğunun teyidi için yetkili makamlar nezdinde yeni bir girişimde bulunulacağı belirtiliyor.

Dünkü sorgularında Fenerbahçe ve Beşiktaşlı yöneticilerden teşvik niteliğinde gelen teklifleri doğruladıkları ileri sürülen iki futbolcunun ifadelerinin resmileştirilmesi durumunda, federasyonunun küme düşürme de dahil, talimatların öngördüğü yaptırımlar için süreci hızlandıracağı bildirildi.

Aydınlar ve TFF Başkanvekilleri Lutfi Arıboğan ve Göksel Gümüşdağ ile Yönetim Kurulu Üyesi Yunus Egemenoğlu, 5 Temmuz'da İstanbul Adliyesine gelerek Savcı Mehmet Berk'ten bilgi almıştı.

Futbol Federasyonu liglerin 5 Ağustos'ta başlamasına karar vermişti. Başkan Aydınlar, iddianameyi gördükten sonra harekete geçeceklerini ifade etmişti.

Sayfa Yükleniyor...