Fenerbahçe Alex’in iddialarına ’son nokta’yı koydu

Fenerbahçe, Alex’in farklı imzalarını bilirkişiye inceletti. Sonuç: İmzalar Alex De Souza’ya ait.

İHA 18.11.2015 - 14:34

aziz-yıldırım-alex-30-05-15.jpg

Brezilyalı eski futbolcu Alex de Souza, katıldığı bir programda bir dönem forma giydiği Fenerbahçe'nin, 2007-2008 sezonunda Sevilla'yı eleyerek UEFA Şampiyonlar Ligi'nde çeyrek finale yükselmesine rağmen başkan Aziz Yıldırım'ın vadettiği primi alamadıklarını söylemişti. Bunun üzerine taraflar arasında açıklamalar ardı ardına gelmişti.

Fenerbahçe kulübünden son yapılan açıklamada Alex'e yapılan tüm ödemeler ve Alex'in imzaları belgelerle ortaya çıkarılmıştı. 

Sarı lacivertli kulüp ’Son Nokta’ başlığıyla bir açıklama daha yaptı. Yapılan açıklamada, şu ifadeler yer aldı:

"Alex De Souza’nın geçmişine ilişkin bir kitabın tanıtımı ile alakalı olarak kendisi tarafından başlatılan ve kulübümüze karşı haksız isnat ve iddiaları ihtiva eden açıklamalarına kulübümüz tarafından gerekli cevaplar verilmiştir. Bu bağlamda, Alex de Souza’nın iddiaları üzerine hukukçularımız tarafından yapılan incelemeler neticesinde ortaya çıkartılan “farklı imza atma” olayı ile ilgili olarak hukuki sürecin başlatıldığı ve hukukun elverdiği ölçüde sonuca ilişkin kamuoyunun bilgilendirileceği tarafımızca ifade edilmiştir. T.C. Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Dekanlığı Adli Tıp Anabilim Dalı Başkanlığının 11.2015/64 tarih ve sayılı, Adli Tıp ve Belge inceleme Uzmanı Ana Bilim Dalı Başkanı İstanbul Adli Yargı Adalet Kom.Başkanlığı Yeminli Bilirkişi Prof. Dr. Gürsel Çetin, Adli Tıp ve Belge inceleme Uzmanı Ana Bilim Dalı Üyesi İstanbul Adli Yargı Adalet Komisyonu Başkanlığı Yeminli Bilirkişi Prof.Dr.Abdi Özaslan, Adli Tıp ve Belge inceleme Uzmanı İ.Ü.Adli Tıp Enstitüsü Öğretim Üyesi İstanbul Adli Yargı Adalet Kom.Başkanlığı Yeminli Bilirkişi Doç.Dr. İsmail Çakır tarafından imzalanan 8 sayfalık Bilimsel Mütalaası ile Alex de Souza’ya Sevilla Maçı Primi olarak 42.020 Dolar ödendiğine dair 01.04.2008 tarihli ve BJK Maçı Primi olarak 43.000 Dolar ödendiğine dair 24.04.2008 tarihli makbuzlardaki, Alex de Souza’ya atfen atılmış imzaların kıyasla ve grafolojik tanı unsurları bakımından aralarında saptanan uygunluk ve benzerliklerine nazaran Alex de Souza’nın eli mahsulü olduğu kanaatine varılmıştır.

Alex de Souza’nın 2004-2012 tarihleri arasında Kulübümüze;

19.889.841 Euro Sözleşmeye dayalı maaş

1.923.000 Euro Sözleşmeye dayalı maç başı ücreti

950.000 Euro Sözleşmeye dayalı prim ödemesi

912.656 Euro Ekstra prim ödemesi

457.090 Euro Uçak Bileti

235.575 Euro Ev Kirası

4.013.272 Euro Vergi Ödemesi (TL ödenen verginin karşılığı)

1.360.000 Euro Menajerlik Ücreti Ödemesi

4.583.333 Euro Central Espanol Takımına Bonservis Ödemesi (5.500.000.-USD'nin Euro karşılığı)

olmak üzere ceman 34.324.767.-euro maliyeti olmuştur.

BU AÇIKLAMA SON NOKTADIR

Alex de Souza için yapılan tüm ödemeler ile alakalı olarak cari vergi mevzuatına uygun tüm vergi, resim ve harçlar ayrıca kulübümüz tarafından gerekli mercilere ödenmiş olup, bunlara ilişkin tüm ödeme belgeleri kulüp kayıtlarında usulüne uygun olarak tutulmaktadır. Önceki açıklamalarımızda da ifade edildiği üzere Alex de Souza’ya yapmış olduğumuz ödemelerin Brezilya’da da kayıt altına alınması amacıyla kulübümüz kayıtlarında mevcut ödemeleri tevsik eden belgelerin bir örneği yukarıda değinilen rapor ile birlikte Brezilya’nın Ankara Büyükelçiliği vasıtasıyla Brezilya Maliye Bakanlığı’na gönderilecek ve kapsamlı bir vergi mukayesesi yapılarak sonuç ile ilgili tarafımıza yazılı bilgi verilmesi istenecektir. Bu açıklamamız, konu üzerindeki tartışmaya ilişkin tarafımızca konulmuş son nokta olup, gelecekte de kulübümüzün mali kayıt sistemine yönelik olarak yapılacak her türlü isnat ve iddia aynı ciddiyet ile cevaplandırılacaktır."

Fenerbahçe'den daha önce yapılan açıklamada Alex'in belgelere farklı imzalar kullandığı açıklanmıştı. 
Fenerbahçe'den daha önce yapılan açıklamada Alex'in belgelere farklı imzalar kullandığı açıklanmıştı. 
  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...