Fenerbahçe'den eleştiri yağmuru

Fenerbahçe Kulübü, Türkiye'nin aday olduğu EURO 2016 için maçların oynanacağı statlar arasında Şükrü Saracoğlu Stadı'nın gösterilmemesi nedeniyle TFF'ye eleştiri yağdırdı. Sarı-lacivertli kulüp, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener ve genel sekreter vekili Orhan Gorbon'un tarafsız olmadıklarını iddia etti.

28.12.2009 - 16:10

Fenerbahçe'den eleştiri yağmuru

Fenerbahçe Kulübü'nün resmi internet sitesinde "Bu Ne Yaman Çelişki" başlığıyla yer alan açıklamada, Futbol Federasyonu'nun (TFF) organizasyon logosunun tanıtıldığı ve maçların oynanacağı statların açıklandığı toplantının geçen hafta gerçekleştirildiği hatırlatılarak, "Organizasyonun gerçekleştirileceği statlar arasında, 2009 UEFA Kupası finaline ev sahipliği yapmış, ülkemizin en modern ve en güzel stadı olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın yer almaması bizleri son derece şaşırtmıştır. Üzülerek ifade etmek isteriz ki bu durum, bugünkü TFF'nin yönetim anlayışının geldiği noktanın kamuoyu tarafından anlaşılması bakımından son derece iyi bir örnektir. Bu kararın alınmasında yoğun çabaları olduğunu bildiğimiz, TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener'in ve genel sekreter vekili Orhan Gorbon'un, profesyonel yöneticiler olarak kulübümüze karşı asla tarafsız olamayacakları bu karar ile bir kez daha ortaya çıkmıştır" denildi.

Kulüp açıklamasında şu görüşlere yer verildi:
"Önce ulusal basına kasıtlı olarak stadımızın çevresinde otopark sorunu olduğu şeklinde haberler sızdırılmış, bu haberler, hemen sonrasında TFF tarafından yalanlanmış ve sonuçta kamuoyu, geçtiğimiz hafta açıklanan karara hazırlanmıştır. Bugün proje ve çizim safhasında olan aday statların EURO 2016'ya hazır olacağına inananların, stadımızın çevresindeki bugünkü otopark sorununun 2016'ya kadar çözülemeyeceği gerekçesi ile aldıkları karar ciddiyetten ve objektiflikten uzaktır. Bunun da ötesinde, TFF tarafından alınan karar, 2009 UEFA Kupası finalinin stadımızda oynanmasına karar veren UEFA'nın, stadımızın yeterliliği konusunda aldığı kararın inkarı niteliğindedir.

TFF Başkanı Sayın Özgener, tanıtım konuşmasında, 'Türkiye'nin son olarak, 2009 UEFA Kupası finalini düzenleyerek, uluslararası organizasyonlardaki rüştünü ispat ettiğini' söylemiş, ancak ne var ki TFF'nin rüştünü ispat ettiği final maçının oynandığı stat olan Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı, EURO 2016 finallerinin oynanacağı statlar arasına girememiştir. Bu durum karşısında bizler, TFF'nin rüştünü ispat ettiğine ilişkin TFF başkanının iddialı açıklamalarına şüpheyle bakmaktayız. Kuvvetle muhtemeldir ki bu açık çelişki üzerine, her vesileyle stadımıza olan beğenisini açıklayan başta Sayın M.Platini olmak üzere UEFA yetkilileri de TFF'nin rüştünü ispat ettiğine dair sayın başkanın açıklamasına itibar etmeyeceklerdir."

SORULAR
Fenerbahçe Kulübü'nün açıklamasında, TFF'nin adaylık başvurusunun değerlendirileceği Mayıs 2010 tarihinde, başvurunun UEFA tarafından kabul edilmesi halinde ve ancak bu tarihte başlansa bile en geç 2016 yılında Şükrü Saracoğlu Stadı'nın çevresindeki otopark sorunu kalıcı olarak kolaylıkla çözülebilecekken, bugün mevcut çevresel durumun, stadın EURO 2016'da ev sahipliği yapacak statlar arasında olmamasına gerekçe gösterildiği, buna karşın, henüz tek bir kazma vurulmamış statların EURO 2016'ya hazırlanmasının bir sorun olarak görülmemesinin, tam bir çelişki olduğu ifade edildi.

Açıklamada, spor kamuoyu adına cevaplanması istenen bir dizi soru da yer aldı. Sorular şöyle:
-Organizasyona ev sahipliği yapacak şehir ve statların, organizasyon komitesi tarafından belirlenmesinde hangi kriterler etkili olmuştur? Stat ve şehir seçiminde dikkate alınan yegane kriter, büyük oranda seçilen stat ve şehirlerin, TFF Yönetim Kurulu başkan ve üyelerinin yaşadıkları şehirler olmaları mıdır?

-En az seçilen şehirler kadar potansiyelleri olan Trabzon, Şanlıurfa, Diyarbakır gibi şehirler böyle bir organizasyon için ev sahipliği yapmaya neden layık görülmemiştir? Bunun herkesçe kabul edilebilecek mantıklı bir izahı var mıdır? Bu iller, 2016'ya kadar hangi kriterleri sağlayamayacağı düşüncesiyle bu organizasyon çerçevesinde yer bulamamıştır?

-Bu şehirler arasında yedek şehirler varsa, yedek olarak düşünülen şehirleri esas şehirlerden ayıran ince kriter nedir? Bu yedek şehirler, esas şehirler kadar organizasyonu yapma yeterliliğine sahip olarak görülüyorsa neden yedekte tutularak organizasyonun ülkemizin bir bölümünde toplanmasına karar verilmiştir? Bu durum, organizasyonun alınması halinde büyük yatırım olanaklarına kavuşacak aday şehirlerin seçiminde TFF başkan ve yönetim kurulu üyelerinin ne denli etkili olduklarını göstermez mi?

-Asya ve Avrupa kıtaları arasında uzanan İstanbul, ev sahibi adayı olduğu her organizasyonda 'Kıtaları birleştiren şehir' imajı ile ön plana çıkmış ve bu güçlü yönü ile aday olduğu her organizasyonda ev sahipliğine seçilmişken, İstanbul'un Asya kıtasında bulunan parçasının ve bu parçasında mevcut potansiyelin EURO 2016 organizasyonu dışında tutulmasının akla sığan bir izahı var mıdır?

-Organizasyonun dışında kalan bu büyük alanın kapasitesi ve potansiyeli diğer aday şehirlerin toplamından daha büyük değil midir? Bu durum hangi objektif gerekçe ile komite tarafından görmezden gelinmiştir?

-Avantajlar ve dezavantajlar bir arada değerlendirildiğinde, Fenerbahçe Şükrü Saracoğlu Stadı'nın, bu organizasyonun Türkiye'ye alınmasına ve başarı ile organize edilmesine sağlayacağı büyük fayda nasıl olmuş da göz ardı edilmiştir?

-Organizasyon komitesinin, adaylık sürecindeki bütçesi nedir? EURO 2008 ve EURO 2012 adaylık süreçlerindeki bütçeler ile kıyaslanırsa, EURO 2016 adaylık bütçesi EURO 2008 ve EURO 2012'nin adaylık bütçesinin kaç katı olmuştur?

Bu arada açıklamada, EURO 2016 organizasyon komitesinde bulunan TFF Genel Sekreteri Ahmet Güvener ve Orhan Gorbon'un temsilciliğini yaptıkları ya da sahibi oldukları şirketlere iş verildiği iddiasında da bulunularak çeşitli sorular yöneltildi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...