Ferrari'den FIA'ya rest

Uluslararası Otomobil Federasyonu'nun bütçe sınırlaması kararına sert tepki gösteri Ferrari takımı, yaptığı toplantının ardından, kuralın uygulamaya geçmesi halinde Formula 1'den çekileceğini açıkladı.

Ntvspor 12.05.2009 - 16:19

Formula 1 Yöntemi, gelecek sezondan itibaren takımlara 40 milyon sterlinlik bütçe sınırı altında çalışma seçeneği sunuyor.

Teklife göre, yıllık 40 milyon sterlin sınırını kabul eden takımlar teknoloji çalışmalarını da içeren bir takım konularda daha özgür bırakılacak. Sınırlamayı kabul etmeyen takımlar ise halihazırdaki katı kurallara göre araçlarını hazırlayacak.

Takımların bütçe sınırlaması konusunda hangi seçeneği tercih edeceklerini bu ayın sonuna kadar bildirmeleri gerekiyor. Ancak, bu yeni tasarı ortaya atıldığı günden bu yana özellikle büyük takımların tepkisini topluyor.

Baştan beri bu kuralı eleştiren Ferrari takımı kuralın uygulamaya geçmesi halinden Formula 1'den çekileceğini açıkladı.

Formula 1, dünya şampiyonasının start aldığı 1950 yılından bu yana her sezon yarışan tek takım olan Ferrari'nin daha önce yaptığı çekilme tehtidine FIA Başkanı Max Mosley "Formula 1 Ferrari olmadan da ayakta kalabilir" yanıtını vermişti. Ancak, bütçe sınırlamasına sadece Ferrari değil, Ferrari patronu Di Montezemolo'nun liderlik ettiği Formula 1 Takımlar Birliği'nin tüm üyeleri karşı çıkıyor. Geçtiğimz haftasonu önce Toyota ardından da Red Bull şampiyonadan çekileceğini açıklamıştı.

FIA Başkanı Max Mosley ile Formula 1 Takımlar Birliği FOTA'nın, 24 Mayıs'ta yapılacak Monaco Grand Prix'sinden önceki toplantılarında bu sorunu çözmeleri umuluyor. Aksi takdirde, sadece Formula 1 dışında faliyeti bulunmayan 3 takım, Williams, Brawn GP ve Force India şampiyonaya katılacak gibi görünüyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...