FIA oldu CIA

Uluslararası Otomobil Federasyonu FIA, işi abarttı. Renault Teknik Direktörü'ne, "Singapur 2008'deki kazayı itiraf et; dokunulmazlığı kap" teklifi yapıldı.

15.09.2009 - 14:31

Geçtiğimiz yıl Renault pilotu Fernando Alonso'nun zaferiyle sonuçlanan Singapur Grand Prix'si ile ilgili gerçeklerin önümüzdeki hafta su yüzüne çıkması bekleniyor.

Az yakıtla start alan Alonso'nun stratejisine destek olmak amacıyla Renault'nun diğer sürücüsü Nelson Piquet Junior'a kasıtlı olarak kaza yaptırdığı iddia ediliyor. Hatta iddiaya göre Piquet Junior, çekicilerin en uzak olduğu noktada kaza yaptı. Böylece piste güvenlik aracının girmesiyle Alonso büyük avantaj sağladı ve bu sayede yarışı kazandı.

Uluslararası Otomobil Federasyonu (FIA) Başkanı Max Mosley daha önce duyurulan tarihten iki gün sonra yani 23 Eylül'de konuya ilişkin kararın verileceğini açıkladı. Şampiyonadan ihraca kadar varabilecek bir cezayla karşı karşıya olan Renault'yla ilgili karar beklenirken İngiliz basınında FIA'nın Renault Teknik Direktörü Pat Symonds'a bildiklerini anlatması için dokunulmazlık önerdiğine dair haberler yer aldı.

The Guardian gazetesi ve Autosport dergisinde çıkan haberlerde Pat Symonds'ın FIA yetkilileriyle yaptığı görüşmede söylediklerine de dikkat çekiliyor. Belçika Grand Prix'si sırasında FIA yetkilileriyle konuşan Symonds, pek çok soruya yanıt vermekten kaçınmış ancak Singapur Grand Prix'si öncesi kendisiyle Nelson Piquet Junior ve takım patronu Flavio Briatore'nin katıldığı bir toplantı yapıldığını kabul etmişti. FIA yetkililerine göre Symonds, kasıtlı bir kaza fikrinin Nelson Piquet Junior tarafından ortaya atıldığını söylüyor.

FIA daha önce Nelson Piquet Junior'a da işbirliği yaptığı takdirde ceza verilmeyeceğini vaat etmişti. Symonds'ın işbirliği ve dokunulmazlık önerisini kabul edip etmediği bilinmiyor. Ancak kabul etmesi halinde tüm oklar Renault F1 takımının patronu Flavio Briatore'nin üzerine çevrilecek.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...