İlişkili Haberler

TFF Başkan Vekili Servet Yardımcı'nın UEFA yönetimine seçilmesini kutlayarak sözlerine başlayan Fikret Orman, "Federasyon ve yönetim kurulundan böyle bir şeye versile oldukları için de Türkiye'nin gücünü gösterdiler. Bu gibi konuların ne kadar önemli oludğunu herkes görsün. Avrupa'da kuvvetli olmamız, iyi temsil edilmemiz lazım. Dinamo Kiev maçındaki hakem skandalı da olmak üzere nasıl lime lime doğrandığımızı hep beraber görüyoruz. Bir tek siyaseten değil sporda da bu hareketlerle karşı karşıya kalıyoruz. Güçlü bir Türkiye futbolu için bu hepimizin ortak menfaati. Orada iyi temsil edilmemiz lazım" dedi.

Lyon maçını izlemek istediklerini ancak Fransa Futbol Federasyonu'nun onay vermediğini hatırlatarak tepki gösteren Orman, "Şimdi biliyorsunuz Lyon'la çok önemli bir maçımız var. Hocamızla Lyon'u canlı izleme şansımız olmuyor. Bugün de onların Metz'le bir erteleme maçları var. O erteleme maçı da seyircisiz oynanıyor. Bizim Türkiye'de seyircisiz maç olsa bile şeref tribünü denilen yerde kulübün yöneticileri federasyon yöneticileri ve yurt dışından gelen misafirler oradan maçı seyredebilirler. Biz de hocamızla Lyon maçını izlemek istedik. Fransa Futbol Federasyonu nezdinde müracaat ettik. Türkiye'de de maçları yayınlayan Beinsports, Fransa'da da naklen yayın haklarının sahibi. Bu vesileyle onları vesile ederek de başvuruda bulunduk. Beinsports bize, bunun Lyon'la veya Metz'le ilgili bir karar değil, Fransa Futbol Federasyonu'yla ilgili olduğunu söyledi. Peki dedik. UEFA Genel Kurulu'nda bulunan yöneticilerimiz vasıtasıyla Fransa Futbol Federasyonu nezdinde yetkililere sordurduk, bize olumsuz yanıt verdiler. Kimse topu çevirmesin. Metz'in problemi desek, "Onlar da federasyonla konuşun diyor. Federasyon da kulüpleri işaret ediyor. Yapılan şey etik olarak çok ayıp şey. Bizim de maçlarımızı gelip izleme durumları oluyor. Biz ağırlayıp izin veriyoruz. Bu istenecek şey değil ki, televizyon zaten bunları yayınlıyor. Şimdi Futbol Federasyonu'ndan bir yöneticimizin UEFA'ya seçilmesinin ne kadar doğru olduğunu gördük" ifadelerini kullandı.

Lyon maçı için yeniden başvuruda bulunmayacaklarını kaydeden Orman, "Artık maç oynanacak ve maça gitmedik. Bu dakikadan sonra girişimde bulunsak ne olur, bulunmasanız ne olur. Dinamo Kiev'le maç yaptık. Bir tane İskoç hakem geldi bizi doğradı, bizim Şampiyonlar Ligi'nde üst tura çıkmamıza mani oldu. Maç oynandı bitti, biz buna yazı yazdık. Şimdi UEFA karar verip Şampiyonlar Ligi'ne mi alacaklar? Bu da aynı şey. Ama yapılan şeyi çok ayıp" sözleriyle tepkisini sürdürdü.