Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, İstanbul'un yeniden Formula 1 takvimine alınması konusunun hükümetin gündeminde olmadığını söyledi.

Bakan Kılıç, Formula 1 Yarışları'nın, Türkiye'ye yeniden gelmesi konusundaki soruya şu yanıtı verdi:

''Formula 1'in Türkiye'ye gelişiyle ilgili hükümetin gündeminde bir şey yok. Bu konu tamamen özel sektör konusu. Bu konu başlangıcında da bir özel sektör konusuydu ama Formula 1 konusunda bir alışkanlığın oluşması için deyim yerindeyse, seyir zevki olanların ayağını yarış pistine alıştırmak için devletin o konuda yaptığı bir fedakarlık vardı. 5 yıl boyunca hükümetimiz senede 13,5 milyon dolar Formula 1 organizasyonuna isim hakkı bedeli ödedi. Buna mukabil tüm gelirler de organizasyon tarafından alındı. Yani devletin bu işten herhangi bir kazancı olmadığı halde, yıllık 13,5 milyon dolar ödeme yaptı.

Şu an benim takip edebildiğim kadarıyla İstanbul Ticaret Odası kendi kullanımlarında olan, tümüyle tasarruf hakkına sahip oldukları bu pisti bir özel sektör işletmesine kiralamış durumda. Dolayısıyla bu özel sektör işletmesi arzu ederse Formula 1'i getirebilir, getirecektir. Ama özel şirket Formula 1'i getirebilmesi için kendilerine teklif edilen isim hakkı bedelini bizim ödememiz gibi düşünce söz konusu değildir.''

İstanbul Park'ın işletmesini alan Vural Ak, önceki gün yaptığı açıklamada Formula 1'in patronu Bernie Ecclestone ile F1'in yeniden Türkiye'ye dönmesi için her konuda anlaşmaya vardıklarını söylemiş, bundan sonraki sürecin belirlenmesinde hükümetin alacağı kararın etkili olacağını belirtmişti.