Avrupa liglerinde tek forvetli oyun tarzı giderek yaygınlaşıyor. Türkiye'de şampiyonluk mücadelesi veren takımların da uygulamaya başladığı bu sistem, en çok forvet oyuncularının işini zorlaştırdı. Hal böyle olunca, çoklu forvet sisteminde müthiş bir performans sergileyen isimler, tek forvet olarak görev yaptıklarında ise hayal kırıklığı yaşatabiliyor.

Yalnız olmak her durumda zor. Futbol için de aynı şey geçerli. Yanında başka bir forvetle gol arayan futbolcular, sayılara teke düştüğünde çok sıkıntılı maçlar çıkarıyor. Turkcell Süper Lig'de de bu kaderi paylaşan çok sayıda futbolcu var. Son yıllarda 'üç büyükler'i çalıştıran teknik direktörler Skibbe, Ertuğrul Sağlam, Aragones, Broos, Bülent Korkmaz v.s. tek forvetten vazgeçmemesi, futbolseverlerin tepkisini çekti. Takımların atak futbol oynaması ve bol gollü galibiyetlerine alışan taraftarların, aniden yaşanan değişiklik hiç hoşuna gitmedi. Aynı hoşnutsuzluk önceki yıllarda coşup sistem değişikliğiyle birlikte susan futbolcular için de geçerli.

"Tek mi, çift mi?" La Liga'da gol kralı olma başarısı gösteren Güiza, Hollanda'da üst üste 3 sezon kral olan Kezman, Süper Lig'de kral olan Semih ve Baros en net örnekler olarak göze çarpıyor. Süper Lig'de forma giymiş ve giymekte olan önemli forvetlerin, bu konuda farklı zamanlarda yaptıkları açıklamalar şöyle:

Mateja Kezman: Bu sistemde benim gol atmam çok zor. İleride çok yalnız kalıyorum. / Oynadığımız oyuna baktığınız zaman benden bu kadar gol atmamı beklememeniz gerekir. Bu sistemde gol pozisyonuna girmeden bitirdiğim maçlar da oluyor.

Daniel Güiza: O kadar çok koşup o kadar yoruluyorum ki gol atacak halim kalmıyor. Hep topsuz alanda boş koşular yapmak zorunda kalıyorum. Tek forvetli sistemde başarılı olmak zor. / Benim durumum özellikle bu ilk sezonumda tek forvet oynamamla ilgiliydi. Eğer Semih ile sürekli çift forvet oynayabilseydik daha farklı olabilirdi.

Semih Şentürk: Güiza'yla çok iyi anlaşıyorum. O da tek forvet oynamak istemiyor. Birlikte oynadığımızda çok rahat ediyoruz. Bu durumu hocamızla da konuşuyoruz ve en kısa zamanda birlikte çift forvet oynayacağımıza dair haberler alacağımıza inanıyoruz.

Ümit Karan: Türkiye’de büyüklerin tek forvet oynamasını tuhaf buluyorum. Bu ülkeden kimler geldi geçti. Biz Anelka’yı oynatamadık, Kezman’ı oynatamadık. Trabzonspor’a Kevin Campbell gibi bir oyuncu bile geldi ama sonuç ortada.

Umut Bulut: Forvette Gökhan Ünal'la oynadığım zaman daha faydalı olacağımı düşünüyorum. O zaman sahada daha iyi oluyorum.

Gökhan Ünal: Çift forvet oynama taraftarıyım. Tek kaldığınızda savunmanın işi kolaylaşıyor. İndirdiğiniz topları değerlendiren oyuncular yoksa forvet savunmanın arasında kaybolur gider. / Forvete ihtiyacımız var. Çünkü sadece Umut ve ben varız. Birimiz sakatlandığında sadece bir forvet kalıyor.

Shabani Nonda: Maçlar art arda geliyor. Takımda tek forvet olmak kolay değil. Ocak ayına kadar bir çözüm bulunacağını umuyorum.

Mert Nobre: Tek forveti ben sevmiyorum, tahmin ediyorum Bobo da sevmiyordur. / Tek forvet olmuyor hocam. Eğer yanımda biri daha olursa daha çok gol atarız.

Bobo: Tek forvet oynamak işini zorlaştırıyor. Orta sahadan destek gelmezse, 200 maç bile oynasanız gol atamazsınız.

Van Hooijdonk: Fenerbahçe'de oynadığım dönemde tek kalıyordum. Ancak ne zaman Nobre ile birlikte oynamaya başladım, takım için daha faydalı olduk. Birlikte daha çok gol attık.