Futbolcu oruç tutmalı mı?

Ramazan’da oruç tutmak isteyen futbolcular inanç ile performans arasında gidip geliyor. Din adamları konuya farklı yorumlar getirirken, futbolcular da farklı kararlar alıyor.

17.08.2011 - 11:09

Almanya Birinci Futbol Ligi Bundesliga’da oynayan Müslüman futbolcular sezonun ilk haftalarında yüksek form tutmayı ama aynı zamanda da oruçlarını aksatmamaya çalışıyorlar. Ancak Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi’ne göre futbolcuların Ramazan’da oruç tutması farz değil.

‘KAZAYA BIRAKILABİLİR’
Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, ‘bedensel çalışma koşullarını göz önünde bulundurmadan Ramazan’da oruç tutulmasının farz olduğunu’ söyleyenlerin küçük bir azınlığı oluşturduğunu belirterek, bunun kendi görüşleriyle örtüşmediğini söyledi. Mazyek, futbolcular için istisnai bir durumun söz konusu olduğunu ve futbolcuların orucu maç oynanmadığı günlerde kazaya bırakabileceklerini kaydetti.

Bundesliga’da oynayan Müslüman futbolcuların oruçla ilgili düşünceleri farklı. Bayern Münih’te forma giyen ve 2002 yılında Müslüman olan Franck Ribéry, hafta içinde tuttuğu oruca maçların olduğu günlerde ara veriyor.

Geçen sezon Bundesliga'yı ikincilikle tamamlayan Leverkusen'in Türk oyuncusu Ömer Toprak ise eskiden oruç tuttuğunu ancak profesyonel futbolun ilkeleri ile bağdaşmadığı için artık oruç tutmadığını söylüyor. Toprak gibi Faslı takım arkadaşı Kerim Bellarabi de, Mazyek’in tavsiye ettiği gibi kaza orucu tutmayı planlıyor.

Geçen yıllarda oruç tutarken bir gün neredeyse bayıldığını söyleyen, Hertha Berlin’in futbolcularından Tunay Torun ise “Artık oruç tutmamaya karar verdim. Ama oruç tutan futbolculara da büyük saygı duyuyorum” diyor.

KULÜP YÖNETİMLERİNİN TAVRI
Dinin şartları ile sportif performans arasında bir seçim yapmak hiç de kolay değil. Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi Başkanı Ayman Mazyek, futbolcular ve aileleri için bunun vicdani bir mesele olduğunu söylüyor. Spor, inancımdan daha mı önemli? İyi bir ücret ödeyen kulübü ve takım arkadaşlarımı hayal kırıklığına uğratmadan başka bir seçenek bulunabilir mi? şeklindeki sorular futbolcuların aklını kurcalıyor. Oruç tutmak, su ve enerji kaybına yol açtığı için performansı ciddi biçimde etkiliyor.

Almanya Müslümanlar Merkez Konseyi geçen Ramazan ayında da konuyu ele almış, Bundesliga Kulüpler Birliği ve Almanya Futbol Federasyonu, profesyonel futbolcular için istisnalar yapılmasında uzlaşma sağlamıştı.

Almanya’da Müslüman futbolcuların oruç tutmasıyla ilgili tartışmalar bundan iki yıl önce gündeme geldi. Tartışmalar, ikinci lig takımlarından FSV Frankfurt, oruç tutan üç Müslüman futbolcusuna uyarı yazısı göndermesiyle başladı. Bu tartışmalar kulüp yönetimlerini daha temkinli davranmaya sevk etti. Mainz 05’in sözcüsü, bu konuda sorunla karşılaşmadıklarını, gerekirse de uzlaşma sağlanabileceğini söylüyor. Hannover 96’nın basın sözcüsü ise bu konuda açıklama yapmıyor.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...