Türk futbolunun 41. başkanı Yıldırım Demirören oldu.

Ankara Marriott Otel'de gerçekleştirilen Olağanüstü Seçimli Genel Kurul'da tek aday olan Yıldırım Demirören geçerli 229 oyun 221'ini alarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun yeni başkanı seçildi.

Demirören, genel kurul toplantısında sonuçların açıklanmasının ardından delegelere yönelik bir teşekkür konuşması yaptı.

Demirören, şunları söyledi: ''Bana oy veren, vermeyen herkese teşekkür ediyorum. Bu gemide her beraberiz. Bu gemiyi de sizlerin desteğiyle düzlüğe çıkaracağız. Ne karar alırsak alalım sizlerle paylaşarak alacağız. Allah mahçup etmesin, bir yola çıktık. Zorluklar aşılmak için vardır. Biz de bu zorlukların üstesinden geleceğiz. Herkese teşekkür ederim. Hayırlı olsun.''

Yıldırım Demirören oylama öncesindeki konuşmasında da "UEFA ile diyalog kurup bu zor durumdan çıkmanın yollarını arayacağız. Biz aynı gemideyiz. Futbolumuz seyredilmez hale geldi. Bunu düzeltmeliyiz. Futbolumuzu holiganizmden temizlemek zorundayız. 24 saat çalışıp 22 Mart'taki toplantıda tertemiz karşılarına çıkıp bu işi bitirmek istiyoruz" dedi.

YÖNETİM KURULU
Demirören'in Yönetim Kurulu asil ve yedek listesi ile Denetleme Kurulu şu isimlerden oluştu:

Yönetim kurulu asil üyeler: Servet Yardımcı, Mehmet Ufuk Özerten, Arif Koşar, Fethi Heper, Ergün Tekin, Hakan Kanık, Cengiz Zülfikaroğlu; Mehmet Baykan, Selim Koray, Taylan Üner, Faruk Öksüz, Mustafa Beyazlı, Talat Yılmaz, Edip Eren

Yönetim kurulu yedek üyeler: Ali Rıza Koç, Mete Düren, Necdet Ali Ateş, Serhat Soysal, Atilla Bingöl, Yemen Ekşioğlu, Ali Düşmez, Emre Alkin, Zafer Tırpançeker, Cevat Ay, Mustafa Yolbulan, Ayhan Erdem, Mustafa Küçükmeral, Akın Şatıroğlu.

Denetleme kurulu asil üyeler: Hamdi Topçu, İsmail Gerçek, Hakkı Koçak, Mehmet Ali Kaynar, Birol Acar

Denetleme kurulu yedek üyeler: Kazım Çalışkan, Tayyip Yaşar, Rafet Kalkan, Mustafa Öcalan, Veysel Ekmen

ATA AKSU ÇEKİLDİ
Bu arada 19 kişinin aday olduğu kongrede, başkanlık için adaylığını açıklayan Ata Aksu sabah saatlerinde adaylıktan çekildi. "Tek adayla gidilmesinin daha doğru olacağını düşünüyorum" diye açıklama yapan Aksu, Yıldırım Demirören lehine adaylıktan çekildi. 

BURSASPOR SALONU TERK ETTİ
Toplantıda Bursaspor ve Galatasaraylı delegeler oy kullanmadı. Genel kurulda, Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı'nın toplantıya katılmayacaklarını açıklamasının ardından, Galatasaraylı delegelerin de salona girmelerine rağmen oy kullanmadıkları öğrenildi.

Yıldırım Demirören'in tek başına kaldığını ifade eden Bursaspor Kulübü Başkanı İbrahim Yazıcı, ''Başından beri Bursaspor Kulübü olarak tavrımız belli. Ata Aksu çekildikten sonra başka adaylar olsaydı, duruma bakardık, değerlendirirdik. Ona göre bir tavrımız olabilirdi ama tek aday olarak girdikten sonra, bizim de tavrımız baştan beri belli. Bu nedenle toplantıya katılmanın da bir anlamı yok. Delege arkadaşlarımızla birlikte toplantıya katılmadan Bursa'ya dönüyoruz'' dedi.

BEŞİKTAŞ'TA 8 YIL BAŞKANLIK YAPTI
TFF Başkanı olarak seçilen Yıldırım Demirören, 1964 yılında İstanbul'da doğdu. Demirören Şirketler Grubu Yönetim Kurulu Başkan Vekili olan Yıldırım Demirören; TÜSİAD, TÜGİAD ve TABA üyeliği yapıyor.

2000-2002 ve 2002-2004 dönemlerinde Beşiktaş Jimnastik Kulübü Yönetim Kurulu Üyeliği ve Asbaşkanlık görevlerinde bulunan Yıldırım Demirören, 30 Mayıs 2004'den bu yana Beşiktaş Jimnastik Kulübü Başkanlığı'nı ve Eylül 2011'den itibaren de Kulüpler Birliği Vakfı Başkanlığı'nı yürüttü.