Galatasaray'da Yarsuvat dönemi

Galatasaray Kulübü'nün seçimli olağanüstü genel kurulu tamamlanırken, 98. dönem başkanlığına seçilen isim Duygun Yarsuvat oldu.

Anadolu Ajansı 25.10.2014 - 02:00

Galatasaray'da Yarsuvat dönemi

Galatasaray Kulübü'nün seçimli olağanüstü genel kurulu tamamlanırken, 98. dönem başkanlığına seçilen isim Duygun Yarsuvat oldu.

Galatasaray Lisesi'nde gerçekleştirilen ve yaklaşık 12 saat süren genel kurulda Duygun Yarsuvat, üyelerden 1777 oy alırken, bir diğer aday Alp Yalman ise 1566 oyda kaldı.

Kulübün tarihindeki 18. olağanüstü genel kurulda Alp Yalman ile seçim yarışına giren Duygun Yarsuvat, Ünal Aysal'dan koltuğu devralacak isim olarak belirlenirken, kulübün 35. başkanı unvanını da kazandı.

Yarsuvat'ın listesinde denetim kurulu yedek üyesi olarak gösterilen ve Fenerbahçe Kulübü Başkanı Aziz Yıldırım'ın avukatı olan İlkan Koyuncu'nun ise daha önce açıkladığı üzere istifa etmesi bekleniyor.

77 YAŞINDA BAŞKANLIK KOLTUĞUNDA
Galatasaray camiasının önde gelen isimlerinden biri durumunda bulunan Duygun Yarsuvat, 77 yaşında kulüp başkanlığı görevini üstlendi.

Sarı-kırmızılı kulübü 2015 yılı mayıs ayında yeniden seçimli genel kurula götürme ve yeni isimlere bu süreçte hazırlık imkanı verme vaadinde bulunan Yarsuvat, bir geçiş dönemi yönetimi olarak görev yapacak.

Galatasaray Lisesi mezunu olan ve üniversite eğitimini İstanbul Hukuk Fakültesi'nde alan Duygun Yarsuvat, akademik kimliğiyle ön planda olan ve Türkiye'nin önde gelen ceza hukuku profesörlerinden biri durumunda.

Galatasaray Üniversitesi'nin 2004-2008 yılları arası rektörlük görevini üstlenen Yarsuvat, Galatasaray Kulübü Divan Kurulu'nun da 1998-2002 yılları arasında başkanlığını yürüttü.

Türk Ceza Hukuku Derneği’nin kurucu üyesi, Uluslararası Ceza Hukuku Derneği’nin ise yönetim kurulu üyesi olan Yarsuvat, halen Yeditepe Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde öğretim üyesi olarak ders vermekte.

YARSUVAT'IN YÖNETİMİ
Galatasaray Kulübü'nün yeni başkanı Duygun Yarsuvat'ın yönetim, denetim, sicil ve disiplin kurulu kadroları ise şöyle:

Yönetim kurulu:

(Asil) Hamdi Yasaman, Dursun Aydın Özbek, Mehmet İpekdokuyan, Abdurrahim Albayrak, Mehmet Can Topsakal, Cem Kınay, İsmail Sarıkaya, Mete İkiz, Ahmet Tunç Akan, Ebru Köksal.

(Yedek) Ceyda Gürcan, H. Murat Atay, H. Ural Aküzüm, Ali Yüce, S. Arda Üçer.

Denetim kurulu:

(Asil) Cengiz Ergani, Asena Yılmazkaya, Kerem S. Ergün.

(Yedek) Can Özatay, Cevat Genç, İlkan Koyuncu.

Sicil kurulu:

(Asil) Serdar Eder, Çetin Öztürk, Gürkan Eliçin, Giray Güngör, Mesut Karaarslan, Ali Tüzmen, A.Esat Tansev.

(Yedek) Deniz Gün Enön, Nihal Özfırat, Ö.Faruk Dak.

Disiplin kurulu:

(Asil) Oğuz Evrenos, Okan Tekinşen, Cemal Burnaz, Alparslan Karagülle, Celal Emon, Can Baydarol, Kunter Akyürek.

(Yedek) Hakan Gençer, Derya Göbelek, Hamdi Barıştıran, Aytuğ Sakallıoğlu, Hakan Ünsaler.

ALKIŞLARLA SALONA GİRDİ
Duygun Yarsuvat, oy sayımı sırasında son sandık olan 15. sandığın sonuçları açıklanmadan önce genel kurul salonuna girdi.

Alkışlarla Tevfik Fikret Salonu'nda yerini alan Yarsuvat, son sandık sonuçlarının da açıklamasını burada bekledi.

Seçime katılanlara teşekkür ederek sözlerine başlayan Duygun Yarsuvat, "Sevgili dostlar, sabah 10'dan bu saate kadar burada beklediniz. Sizleri burada bulunduğunuz için çok teşekkür ediyorum. Bu seçimin sonucunu da her zaman söylediğim gibi demokratik olduğunu görüyoruz. Teşekkür etmek istediğim divan heyeti var. Divan Heyeti Başkanı İrfan Aktar kardeşim ve diğer mensuplar çok özveri ile çalıştılar. Bu işin altından rahatlıkla çıktılar" dedi.

Seçim kampanyası için çalışanlara da teşekkür eder Yarsuvat, "Seçim ofisinde oturup çalışan, ellerinden gelen her şeyi yapan ve seçimi kazanmasında çok yararlı işler yapan arkadaşlarımdır. Bunlardan birisi, bir trafik kazası geçirdi. Araba ayağının üstünden geçti, buna rağmen gelip çalışmalarını sürdürdü. Ona da teşekkür etmek istiyorum" diye konuştu.

Yarsuvat şunları ifade etti:

"Değerli dostlar, Galatasaray camiası içerisinde bu bir seçimdir. Esasında birbirimizden farkımız yok. Çünkü biz Galatasaray'ız. Alp Yalman kardeşim de seçimi kazansaydı ben ona yardımcı olacaktı. Ben kazandım o da bana yardımcı olacak. Biz kardeşliği insana sevgiyi, ortaya koymak için bir araya geldik. Galatasaray böyle bir yetiştirme tarzına sahiptir.

Biz insancıl, hümanist özelliklere sahip kişilerden oluşuyoruz. Biz entellektüel seviyesi yüsek olduğu için değil, insanı sevdiğimiz, insana değer verdiğimiz için Galatasaraylıyız. Sabahtan beri buradasınız ve enerjinizden bir şey kaybetmemişsiniz. Galatasaray'ın bugünü ve yarını için birlikte olmayı temenni ediyorum ve istiyorum. Her şey Galatasaray için olsun. Teşekkür ediyorum" ifadelerini kullandı.

Duygun Yarsuvat daha sonra yönetim kurulunu alkışlatmak için kürsüye davet etti. Kürsüye çıkan yönetim kurulu üyeleri salondan alkış aldı.

"PRANDELLİ'NİN GİTMESİNDEN YANA DEĞİLİM"
Duygun Yarsuvat kürsüden indikten sonra basın mensuplarının da sorularını yanıtladı. "Galatasaray genel kurulu bizi seçti" diyen Yarsuvat, "Zor bir görev alıyoruz. Yarından itibaren Galatasaray'ın sorunlarını halletmek için birarara çalışmaya başlayacağız. 3000 kadar katılımcı oldu. Aksiliklere karşın böyle bir katılımın olması da demek ki Galatasaraylılar, kulübüne sahip çıkıyor. Başkan olduğum için değil, kim başkan olursa Galatasaray'ın başarısı için çalışacaktır. Herkes 4. yıldızı isteyecektir" diye konuştu.

"MAYIS AYINDA KESİN YOKUM"
Prandelli konusunda düşüncesinin değişmediğini söyleyen Yarsuvat, "Futbolla ilgilenecek kişilerin raporları doğrultusunda devam edeceğiz. Ancak benim düşüncem Prandelli'nin gidişinden yana değil" ifadelerini kullandı. Duygun Yarsuvat, Mayıs ayında yapılması planlanan başkanlık seçiminde ise kesin olarak aday olmayacağını söyledi.

Fenerbahçe ile ilişkilerin nasıl olacağı yönündeki soruya ise Yarsuvat, "İnsan insanı sevmelidir. Ancak Galatasaray'a kötülük yaparlarsa cevabını alırlar" yanıtını verdi.

10 SANDIKTAN YARSUVAT ÇIKTI
Genel kurulda oy kullanılan 15 sandığın 10'unda Duygun Yarsuvat birinci çıktı.

Seçimde rakibine 211 oy fark atan Yarsuvat, yalnızca 5. (beyaz listelerle birlikte 131/119)  ve 13. sandıklarda (beyaz listelerle birlikte 102/101) rakibine geçildi.

Ayrıca adaylar, beyaz liste oylarıyla birlikte 11. ve 12. sandıklada 118'er, 14. sandıklarda ise 120'şer oy alarak üyelerin eşit oranında tercihi oldular.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...