Gamze Bulut'ta doping şüphesi

Uluslararası Atletizm Federasyonları Birliği IAAF, 2012 yılında altın madalya kazanan Aslı Çakır Alptekin'in ardından gümüş madalyalı Gamze Bulut'un da biyolojik pasaportunda sapmalar olduğunu saptadı ve sporcudan savunma istedi.

Ntvspor 06.03.2016 - 14:57

Gamze Bulut'ta doping şüphesi

Uluslarararası Atletizm Federasyonları Birliği tarafından Türkiye Atletizm Federasyonu'na gönderilen yazıda Londra Olimpiyat Oyunları'nda Aslı Çakır Alptekin'in ardından ikinci olan ancak Alptekin'in altın madalyasının doping nedeniyle elinden alınmasıyla birinciliğe terfi eden Gamze Bulut'ta da doping şüphesine rastlandığı bildirildi.

Yapılan açıklamada, Gamze Bulut'un 2011, 2012 ve 2013 yıllarında alınan kan örneklerinde olağan dışı değişiklikler olduğu ve bunun doping şüphesi doğurduğu yazıldı ve sporcudan savunma istendi. Yazıda Gamze Bulut'un kendini aklayana dek atletizmden men edildiği de belirtildi.

Uluslararası Atletizm Federasyonu, Londra Olimpiyatları’nda elde ettiği ikinciliğin ardından çıktığı yarışlarda başarısız sonuçlar elde eden 1992 doğumlu Gamze’yi yakın takibe almıştı.
 
Gamze Bulut, yapacağı savunmanın ardından eğer kendini aklayamazsa Türkiye 2012 Londra Olimpiyat Oyunları'nda 1500 metre kadınlarda kazandığı 2 madalyayı da kaybetmiş olacak.

Sayfa Yükleniyor...