KAYSERİ - Şöyle rahat rahat bir büyük şampiyonanın finaline gitmek bizim görebileceğimiz bir şey değil. Belki torunlarımız. O da belki. Böyle bir ortamda, hem de asıl rakibimiz Bosna ile oynamanın arefesinde nereden çıktı bu Estonya maçı? Sert savunma yapma üzerine stratejisini kurmuş bir rakibe karşıyız. Üstelik deplasmandaki maçta adam geçmiş çizgiden top geçmemiş. İnsanın korkası geliyor ama korkmamak lazım. Bizimkiler işi zora sokup kazanma konusunun uzmanı.

İlişkili Haberler


Kayseri'de milli marşlar çalınıyor. Estonya'nınki çalınırken statta Finlandiya vatandaşları olsa onlar da ayağa kalkardı heyecanla. Çünkü aynı marşı paylaşıyorlar. Sadece sözler farklı. Bu iki ülkenin takımları maç yaparken ortaya enteresan sahneler çıkabilir. Belki iki kez çalmazlar marşı. Bir kere yeter.

Maçın gerilimi hata yapmamıza neden oldu. Hamit'in beklenmedik hatasıyla başlayan Estonya atağı soldan Kruglov'un ortası Gökhan Zan'ın adamını kaçırışı ve Voskoboinikov'un boş kaleye topu bırakışıyla sona erdi: 0-1.

Bu golle bir 15 dakika sallandık. Panik paslar, gereksiz top kayıpları ve rakibe cesaret veren bilumum hareket. 14'te Emre'nin ceza alanı dışından şık şandelini köşeden çıkaran Pareiko kendinden emin görünüyor. 24'te Arda yokluyor kaleyi, 25'te röveşatayla Tuncay. Takıkın toparlandığı, daha iyi pas yaptığı gözleniyor. Emre ve Arda oyuna ağırlıklarını koyuyor. Tuncay da delifişek tam anlamıyla.

29'da Emre'den şık pas. Arda üzerinden atlıyor. Tuncay'ın soldan yaptığı koşu meyve veriyor. Stoke City'nin çiçeği burnunda forvetinden şık plase geliyor: 1-1.

O heyecanla iyice yükleniyor bizimkiler. 37'de Arda sağda inat edip topu aldı. Sonrasında çaprazdan şutu kaleciden geri geldi. Transfer haberleri, futbolculuğunun önüne çıkan Sercan iki hamlede topu gitmesi gereken yere gönderdi: 2-1.

İkinci yarıya umutlu başladık. Artık farka gitme zamanıydı. Ancak 53'te Vassiljev'in etkili olacağı şüpheli şutu, Servet'e çarpıp kaleye yönlendi: 2-2. Bu kez baskıyı hemen kurduk. Öyle 15 dakika falan beklemek yok. 62'de Hamit'in kornerinde uzak direkte Arda kafayı en doğru yere gönderdi: 3-2.

72'de Hamit'in pasında Tuncay sağda topu buldu. Rakibini ekarte etti ve sonrasında sert vurdu: 4-2.

Beklenmedik hatalar yaptık. Zor atan bir takımdan 2 gol yedik. Ama paniklemeden, iyi kapanan bir takıma karşı 4 gol ürettik. Kısacası değişik duygular içindeyiz. Milli takım tarihinin en iyi ikinci skoreri olan Tuncay (22 gol), oynadığı futbolla dünya starı adayı olduğunu bir daha kanıtlayan Arda ve kendine geldiğini gösteren Emre bizim umudumuz, heyecanımız. Zor maçların, gerilimin takımıyız. Bosna maçı da tam böyle bir maç işte!

TÜRKİYE-ESTONYA: 4-2
Hakemler: Tommy Skjerven, Svein Inge Wiken, Frank Andas (Norveç)
Türkiye: Volkan, Gökhan Gönül, Servet, Gökhan Zan (36 Önder), Hakan, Kazım (61 Halil), Emre (78 Ceyhun), Hamit, Arda, Tuncay, Sercan
Estonya: Pareiko, Piiroja, Klavan, Kruglov, Dmitrijev (72 Vunk), Voskoboinikov (54 Zenjov) , Lindpere, Oper (73 Kink), Vassiljev, Barengrub, Jaager
Goller: Tuncay (29, 72), Sercan (37), Arda (62)/ Voskoboinikov (7), Vassiljev (54)
Sarı Kartlar: Gökhan Gönül/ Voskoboinikov

Eleme gruplarında toplu sonuçlar, puan durumları, fikstür ve tüm haberler.