Gökçek: CAS'a giderse Ankaraspor düşmez

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Tahkim Kurulu'nun kararı açıklamasından önce NTV Spor'a özel açıklamalarda bulundu. Gökçek,  kararın CAS'tan döneceğini savundu.

Ntvspor 06.10.2009 - 17:35

Gökçek: CAS'a giderse Ankaraspor düşmez

İSTANBUL - Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek, Tahkim Kurulu'nun kararını açıklamasından önce gündüz saatlerinde NTV Spor'a özel açıklamalar yaptı.

Melih Gökçek, onursal başkan sıfatını kendisine medyanın yakıştırdığını belirtirken, "O gün bugün Ankaraspor'un onursal başkanı diye geçiyor. Ankaragücü'ne de şimdi onursal başkan yaptılar. Ben Ankara takımlarının kabul edenlerin hepsinin onursal başkanıyım." dedi.

Bugünkü duruşmaya tanık olarak geldiğını ancak olayın tamamen kendi üstünden döndüğünün altını çizen Gökçek, "Her iki kulübün arkasında benim olduğum iddiası var. Dolayısıyla tanık mıyız, sanık mıyız belli değil. Aslında ne sanıklık var, ne herhangi bir konu var işte böylesine yakıştırmalar var. Bugün geldik federasyona yaklaşık bir buçuk saatlik konuyu derinlemesine örnekleriyle açıkladık. Ankaraspor yöneticileri tanıklık yapar mısın dediler, bende memnuniyetle dedim. Bunlar müracaat etmişler, geldim." diye konuştu.

Birleşme ve benzeri iddiaları hakkında çok değişik örnekler verdiğinin altını çizen Melih Gökçek, "Öyle zannediyorum Tahkim üyeleri verdiğim örnekler karşısında içlerinden de olsa bana hak vermişlerdir, o yüzde 100, ona inanıyorum.

Sayısız örnek var. Ama bazı konuların mantıksızlığını ortaya koymak önemli. İddiaların tutarlı olup olmadığını ortaya koymak önemli." ifadelerini kullandı.

Melih Gökçek, "Benim isteğim bu külüpler zarar görmesin, bu iki kulüp de Ankara'nın güzide kulüpleri. Ankara düşmanlığı yapılmasın. O kadar enteresan konular var ki o konuların üzerine hiç gidilmiyor. Benzer hususlar Türkiye'nin pek çok kulübünde var, sadece burada değil. Yurtdışında zaten CAS'ın vermiş olduğu karar çok açık, yani benzer karar var çok açık. O karar zaten uygulandığı zaman sorun kalmıyor. Yani CAS'a giderse zaten bu konudaki çıkacak örnek karar ortada olduğu için ne olacağı şimdiden belli. CAS'a giderse Ankaraspor'un düşmesi söz konusu değil." şeklinde konuştu.

"Ankaraspor'un küme düşmediği taktirde Turkcell Süper Lig'ini ne bekliyor" sorusu üzerine Gökçek, "Onu Mahmut başkana soracaksınız, bana değil. Bu duruma getiren konuyu direkt olarak onlara soracaksınız. Eğer bir kaos meydana geliyorsa o kaosu da çözmek zorunda olan onlar. Zaten açık ve net olarak söyleyeyim, bugün Tahkim'in Ankaraspor'u küme düşürdüğünü kabul edelim. Arkasından da Ankarasporluların CAS'a gittiğini kabul edelim. Eğer CAS'tan yeniden Ankaraspor'un lige dönmesi kararı çıkarsa federasyona tek çıkış yolu kalır o da istifa" dedi.

"Ankaraspor'un maddi olarak bir şirket olduğu için kayıpları da var. Bu kayıplar nasıl karşılanacak, bunlar konuşuldu mu" sorusu üzerine Melih Gökçek, "Bunlar benim konuşacağım işler değil. O direkt olarak Ankaraspor'un kendi çabaları, gayretleri olacak. Oranın hissedarları uğramış oldukları zararı federasyondan tazmin etmek için onlarca, yüzlerce dava açacaklar. Çünkü bir yığın hissedarı var, kaç hissedarı var bilmiyorum. Belki yüz, belki üçyüz hissedarı var. O hissedarlar teker tekar dava açacaklar. O davalar neticesinde de federasyon mahkum olduğu bütün tazminatı ödeyecek. Normal şartlar içerisinde düşünürseniz 100 trilyon ile 300 trilyon arasındaki bir makasta mahkemelerin vereceği karara göre, bilirkişilerin vereceği karara göre mutlak manada federasyona bir ceza geleceği kesin. O da Türk futbolu için ayrı bir kayıp olacak. İnşallah bunlara ihtiyaç kalmaz, Tahkim akliselim bir karar verir. Ankaraspor'a makul bir süre verir, olay da biter." diye konuştu.

Ankaraspor yöneticilerinin bir kaç yerde gazetelere beyanat verdiğini, kendilerine makul süre verilmesi halinde satabileceklerini daha önce söylediklerini belirten Gökçek, "Ankaraspor yöneticileri de buna razı olduktan sonra onlara bir süre verirlerse sorun kendiliğinden hallolur." şeklinde konuştu.

Melih Gökçek, "Daha önce kulübün satışıyla ilgili bir olay vardı, biliyorum. Alıcılar da vardı ama bu olay ortaya çıkınca olay yattı. Onun için şu anda böyle bir görüşme olup olmadığını bilmiyorum, sormadım da." diyerek sözlerine son verdi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...