Greipel kazandı Efimkin lider

Fethiye - Finike etabını Greipel kazandı, Rus Efimkin liderliğe yükseldi.

Haberler 30.04.2011 - 01:24

Greipel kazandı Efimkin lider

47. Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu'nun 6. etabı tamamlandı. Fethiye - Finike arasında koşulan yarışı 04:27:03'lük dereceyle Omega Pharma - Lotto takımından André Greipel kazandı. Bitiş çizgisini 2. ve 3. olarak geçen isimler ise Caja Rural'dan İspanyol García Echeguibel ve Teamn NetApp takımından Bartozs Huzarski oldu.

Yarış sonrası genel sıralamalar da değişti. Etaba genelde 3. olarak başlayan Team Type 1 takımından Alexander Efimkin, etap sonunda önceki yarışta kaybettiği zirveye oturarak turkuvaz mayoyu taşımaya hak kazandı. Basının sorularını cevaplayan Rus sporcu son iki etapta turkuvaz mayoyu devretmeye niyeti olmadığını söyledi. Efimkin sözlerini, Team Type 1 takımının sadece bir spor takımı olmadığını aynı zamanda diabet hastalığıyla mücadele eden bir kurum olduğunu ifade ederek tamamladı.

Fethiye ilçe merkezinde başlayan yarışın ilk 42 kilometresini toplu halde alan bisikletçi grubundan 50. kilometreden itibaren kopmalar başladı. 12 kişilik grubun arasında Alman Andre Greipel ve Sulzberger de bulunuyordu.

Etabın Patara olarak seçilen 70. kilometresindeki Türkiye Güzellikleri Primi'ni ilk geçen isimler Caja Rural takımından Arturo Mora, Van Goolen (Willems) ve Lazlo Bodrogi (Team Type 1) oldu. 12 bisikletçi peletonla arayı 3 dakikaya kadar çıkarmıştı.

78. kilometrede bulunan Dağın Kralı Primi'ni, Luis Jimenez Laverde (Colombie), Riccardo Chiarini (Androni) ve Yohan Bagot (Cofidis) alırken aynı üçlü 117. kilometredeki primi farklı sıralamayla geçti: 1. Laverde, 2. Chiarini, 3. Bagot.

Yarışın bitime yakın bölümlerine gelindikçe arkadaki grup ana gruba yaklaşmaya başladı. 47. kilometrede fark 50 saniyeye kadar düşmüştü.

184 kilometrelik etabın 154. kilometresinde bulunan Sprint Primi'ni geçen isimler sırasıyla Bertogliati (TT1), Dyachenko (Astana) ve Vichot (FDJ) oldu.

Yarışın en heyecanlı anları ise son bölümlere girilirken yaşandı. Son 500 metreye ana grubun arkasında giren Andre Greipel ani bir atağa kalktı ve önünde birbiriyle yarışan Saxo-Bank'lı Marycz ve NetApp sporcusu Konig'i arkasında bırakarak beyaz çizgiyi önde geçmeyi başardı.

Sayfa Yükleniyor...