Hacısalihoğlu: Şampiyonluğu istiyoruz

Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu ligde şampiyonluğu hedeflediklerini ancak kendileri şampiyon olamazlarsa şampiyon olana da saygı duyacaklarını belirtti.

23.04.2009 - 11:09

TRABZON-Trabzonspor Kulübü Asbaşkanı Hayrettin Hacısalihoğlu, şampiyonluk konusunda Anadolu takımı Avrupa takımı ayrımı yapılmasına ilişkin olarak, ''Şampiyonun Trabzonspor olmasını istiyoruz. Fakat biz olmadıktan sonra, kim şampiyon olursa olsun saygı duyarız'' dedi.

Mehmet Ali Yılmaz Tesisleri'nde basın mensuplarının sorularını yanıtlayan Hacısalihoğlu, bu yıl ligin çok enterasan geçtiğini, ligde zayıf-kuvvetli takım ayrımı olmadığını belirtti. Birçok favori takımın sahalarında sürpriz puan kayıpları yaşadığını ifade eden Hacısalihoğlu, ''Maalesef bu olumsuz durumdan zaman zaman biz de etkilendik. Kendi sahamızda Denizlispor, Konyaspor ve İstanbul Büyükşehir Belediyespor maçlarında arzu ettiğimiz puanları alamadık'' diye konuştu.

Hacısalihoğlu, her takımın bir iddiasının bulunduğuna dikkati çekerek, ''Bir grup düşmemek için amansızca mücadele ediyor, bir grup UEFA Kupası'na katılma heyecanı yaşıyor, en üsteki takımlar da şampiyonluk veya Şampiyonlar Ligi'ne katılma yarışı içinde. Bu anlamda baktığımızda Trabzonspor açısından Sivaspor maçı sezonun en önemli karşılaşması olacak. Camia olarak bu maçı kazanmayı arzuluyoruz. Maçı sportmence, centilmence tamamlayarak hedeflediğimiz puanı almak istiyoruz. Bunun dışındaki hareketler Türk futboluna zarar verir, Trabzonspor'u da üzer.'' şeklinde konuştu.

Sivasspor ile yapacakları maçın şampiyonluk açısından kendilerini çok etkileyeceğini kaydeden Hacısalihoğlu, ''Diğer takımlar için de sonucu son derece merak edilen, ilgi ile takip edilen bir maç olacak. Bizim alacağımız 3 puan zirve yolunda bize büyük avantaj sağlar'' diye konuştu.

Hacısalihoğlu, son haftaya kadar zirve yarışının süreceğini, ligde ilk 5 arasındaki sıralamanın da önemli olduğunu belirterek, ''İkincilikle üçüncülük, üçüncü olmakla dördüncü olmak, dördüncülükle de beşincilik arasında hem ekonomik hem Avrupa kupalarına katılma açısından büyük fark olduğu düşünülürse, bu mücadelenin sezon sonuna kadar süreceği görülür. Şu anda 4 takım daha avantajlı gibi gözüküyor. Her takımın yüzde 25 şansı var. Fakat Sivasspor'u yenersek, şansımız yüzde 26 olur.'' dedi.

"FENERBAHÇE'DE ANADOLU KULÜBÜ"
Hacısalihoğlu, bir gazetecinin Sivasspor-Fenerbahçe maçında, sarı-lacivertli taraftarlar ile evsahibi taraftarların, ''Bu yıl şampiyon Anadolu'dan'' biçiminde slagon atmasına ilişkin olarak ise, ''Fenerbahçe de bir Anadolu kulübü. Üstelik şu günler, Türkiye'de birçok ayrımcılığın gündeme geldiği dönem. Anadolu harici Türkiye yok ki. Trakya da Anadolu'nun bir parçası ya da bir bütün. Şampiyonun Trabzonspor olmasını istiyoruz. Fakat biz olamadıktan sonra kim olursa ona da saygı duyarız. Hiçbir tercihimiz yok'' diye konuştu.

"CENTİLMENLİK DIŞI GELİŞMELERİN OLMASINI İSTEMİYORUZ"
Hacısalihoğlu, lig sonuna yaklaştıkça bazı kulüp başkanlarının yaptığı açıklamalar konusunda ise ''Bu sezon lige damgasını vuran iki tane hadise oldu. Birincisi alt sıralardaki takımların da deplasmanlarda güçlü takımları yenebilmesi. İkincisi aşağı yukarı tüm maçlardan sonra takımların oynadığı futbol veya futbolcuların performanslarından ziyade, hakemlerin maça etkisinin veya hakem hatalarının öncelikle gündeme gelmesi. Birçok maçta art niyetli olduklarına kesinlikle inanmamakla birlikte hakemler ön plana çıkıyor. Maçların ilk konusu hakem kararları oluyor. Burada mağduriyeti olanlar veya muhtemel mağduriyet yaşamak istemeyenler önceden yol kesmek için bu tarz beyanatlar veriyorlar. Biz hiçbir şekilde Türkiye'de centilmenlik dışı gelişmelerin olmasını istemiyoruz. Bunları ne başka takımların ne bizim yaşamamızı arzu ediyoruz.'' diye cevap verdi.

Hacısalihoğlu, ''Saha dışında çıkabilecek olaylardan endişe duyuyor musunuz?'' sorusuna ise şöyle karşılık verdi: ''Hayır. Bizim spor anlayışımız, Trabzonspor'un spora bakışı mücadelenin tamamının sahada yapılıp neticeye herkesin saygı duyması şeklindedir. Böyle hadiselere devletin güvenlik güçlerinin Sivas halkının Trabzon taraftarlarının sebebiyet vereceğine inanmıyorum. Çünkü maçlar yalnızca bugün değil uzun yıllar sürecektir. Şehirler arasındaki ilişkileri dostluğu bozmaya kimsenin hakkı yok. Ufak tefek fikir anlaşmazlıkları kırgınlıklar dargınlıklar olabilir, bu konuları büyütmemek, sporu spor gibi düşünmek lazım. Bunların gelecek yılları da var. Öyle düşünmek lazım'' dedi.

Hacısalihoğlu, Türk vatandaşlığına başvuran, ancak başvurusu henüz kabul edilmeyen Yattara ile ilgili olarak ise ''Vatandaşlığı çıkmadı ama herkes onu Trabzonlu olarak kabul ediyor. Yattara, Trabzon halkı ile iç içe. Halktan biri ve bir farkı yok'' diye konuştu.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...