Hagi: On numara fark yaratır

Galatasaray'ın eski futbolcusu ve eski teknik direktörü Hagi, hangi takımda fark yaratacak on numara oyuncular varsa o takımın başarılı olacağını söyledi.

01.03.2010 - 14:15

Hagi: On numara fark yaratır

Gheorghe Hagi, Futbol Federasyonu'nun aylık çıkan Tam Saha Dergisi'nin mart ayı sayısında yer alan röportajında, teknik direktörlüğün sadece Türkiye'de değil bütün Doğu Avrupa'da zor olduğunu belirterek, "Türkiye'de teknik direktörlük yapmak kolay değil, çünkü beklentiler çok fazla. Ama Romanya'da teknik direktörlük yapmak çok daha zor. Türkiye'de statlar var, bütçen var, taraftarın var. Bu olumlu şartlarda zevkle teknik direktörlük yapmak lazım" dedi.

Başarı için gidilen kulüpte iyi bir ortam ve tanıdığın olması gerektiğini kaydeden Galatasaray'ın efsane ismi, "Galatasaray'a geldiğimde, oynadığım dönemden kulübü çok iyi bildiğim için kendimi çok iyi hissettim ve zorluk çekmedim" diye konuştu.

Turkcell Süper Lig'in diğer Avrupa liglerinden daha iyi olabileceğini vurgulayan Hagi, "Kesinlikle daha iyi olabilir. İmkanlarla kıyaslarsak kalitenin artması gerekiyor. Çünkü altyapı, bütçe, ilgi her şey mükemmel. Belki de Avrupa'daki en yüksek bütçeye sahip lig olabilir. Çok kaliteli oyuncular geliyor ve çok para veriliyor. Bazı işleri burada yapmak diğer ülkelere göre daha kolay" dedi.

"ARDA DİĞER GENÇ FUTBOLCULARA ÖNEMLİ BİR ÖRNEK"
Gheorghe Hagi, eski takımı Galatasaray'ın şu anki yıldızı olan Arda Turan'ın, diğer genç oyuncular için önemli bir örnek olduğunu dile getirdi.

Arda'nın iyi çalışmanın ve verilen şansı değerlendirmenin iyi bir örneği olduğunu vurgulayan Hagi, şunları söyledi:
"Altyapılarda yetişen gençlere, onların da başarılı olabileceğini gösteren bir örnek. Galatasaray Arda'dan önce de her zaman altyapıdan yetişen gençlere önem vermiştir. Benim oyuncu olarak Galatasaray'da bulunduğum dönemde de altyapıdan potansiyeli yüksek oyuncular yetişmişti. Ayrıca 1988-89 sezonunda Bülent ve Tugay gibi altyapıdan yetişen oyuncular forma giyiyordu. Bence büyük kulüplerde teknik direktörlerin bir gözü mutlaka altyapıda olmalı. Mutlaka her sene altyapıdan bir veya iki yetenekli oyuncular çıkar. Galatasaray'da teknik direktörlük yaparken bu konuda çok çalıştım. Arda Turan ve Uğur Uçar gibi genç oyuncuları altyapıdan tespit ettim, şans verdim. O şansı iyi değerlendirdiler ve şimdi banko oynuyorlar."

Türkiye'nin altyapı olarak çok iyi durumda olduğunu kaydeden Hagi, "13-14 ile 17-18 yaşları arasında gerçekten iyi çalışıldığını düşünüyorum. Daha başarılı olabilirler, çünkü imkanlar mükemmel. Altyapılardaki potansiyel çok fazla ama biraz daha dikkat edilmeli. Daha organize edilen bir lige ihtiyaç var. 18 ile 21 yaş arasında bir eksiklik var gibi. 18 yaşında bütün oyuncular patlama yapmayabilir. Belki bu yaşlar arasında bir lig düzenlenebilir. Türkiye şimdi A2 ile bu sisteme geçiş yaptı. 18 yaşından sonra kaybolan birçok oyuncu oluyor. Onlar için devamlılık sağlamak gerekiyor. Bu oyuncuların 2-3 yıla daha ihtiyaçları var."

Hagi, kendisinin olduğu kadroyla şimdiki Galatasaray kadrosunun karşılaştırılması konusundaki soruyu ise şu şekilde yanıtladı:
"Böyle bir karşılaştırma yapmak bence doğru olmaz. Galatasaray şimdi bir takım olma sürecinde. Kadrodaki oyuncuların ismi tek tek önemli değil. Çünkü her zaman takım olarak kazanılır. Bireysel olarak bir oyuncu fark yaratabilir ama takım için oynaması gerekiyor. Bugünkü kadro takım olabilirse başarılı olur. Sahaya çıkarken futbolcunun ismi oynamıyor. Kolektif oyun ve takım maçı kazanır. Gerçekten kadrodaki her oyuncunun değeri, kalitesi çok önemli ama futbolcu kalitesini takımın lehine kullanırsa ortaya iyi bir takım çıkar."

Türkiye'yi çok sevdiğini anlatan sarı-kırmızılı takımın eski oyuncusu, "Romanya'da doğdum ama en fazla Türkiye'de oynadım. Hem ben, hem de ailem Türkiye'de kendimizi çok iyi hissediyoruz. Bir gün büyük sevinç ve heyecanla Türkiye'ye döneceğim. Bir teklif gelirse memnuniyetle dönmeye hazırım" dedi.

"YETENEKLİ OYUNCU HER TÜRLÜ ORTAMA UYUM SAĞLAR"
Hagi, futbolda çok dar alanda çok çabuk düşünmek ve karar vermek gerektiğini belirterek, "Kaliteye de ihtiyaç var ama bir futbolcu çok zeki olmalı. Yetenekli bir oyuncu her türlü şarta uyum sağlar. Son 10 yılda bir mekanikleşme yaşandı. Herkes 10 numara, yani sahada fark yaratacak oyuncu arıyor. Ancak maalesef bulmak çok zor" dedi.

Futbolda İspanya, İngiltere ve İtalya liglerindeki Manchester United, Arsenal, Barcelona, Real Madrid, Inter, Milan ve Juventus gibi takımlarda mutlaka 2-3 on numara oyuncunun olduğuna dikkati çeken tecrübeli teknik adam, "Günümüzde koşmanın, oyun sisteminin ne olduğunu herkes biliyor. Ama hangi takımda o farkı yaratacak oyuncular varsa o takım başarılı oluyor. Şampiyonlar Ligi'ni kazanan takımların kadrolarında mutlaka 2-3 on numara oyuncu vardır" diye konuştu.

Kendi adını taşıyan bir akademi kurduğunu dile getiren Hagi, "Bu benim şahsi projem. Bu projeyi başlatmak için teknik direktörlük kariyerime 1.5 senelik bir ara verdim. Akademinin ileride bana benzemesini istiyorum. 2-3 sene sonra bu piyasada çok önemli bir aktör haline geleceğiz" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...