Romanya'nın Bükreş kentinde devam eden Avrupa Halter Şampiyonası'nda 48 kiloda mücadele eden Nurcan Taylan, koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya kazandı.

Türkiye'nin ilk kadın Olimpiyat şampiyonu Nurcan Taylan, kilosunun en büyük favorisiydi. Koparmada rakiplerine fark atan Nurcan, koparmaya 81 kilo ile başladı. Bu hakkında başarılı olan sporcumuz Polonyalı Karpinska'nın 81'de takılmasıyla iyice rahatladı. 85 ve 88'de de barı kaldıran sporcumuz en yakın rakibi Karpinska'nın 10, Moldovalı Iovu'nun 13 kilo önünde altını elde etti.

Silkmede de rakiplerinin hakları bittikten sonra podyuma çıkan Nurcan ilk hakkında 100 kilo kaldırarak 3 altın almayı garantiledi. İkinci hakkında 108 kilo kaldırarak toplam derecesini 196 kiloya çıkaran Nurcan, son olarak Avrupa rekoru için 114'ü denedi ama başarılı olamadı.

Nurcan böylelikle geçen yıl kazandığı Avrupa şampiyonu unvanını korumuş oldu.

EROL BİLGİN'DEN 3 ALTIN
88. Avrupa Erkekler Halter Şampiyonası'nda 62 kiloda Erol Bilgin, koparma, silkme ve toplamda 3 altın madalya kazandı.

Şampiyonanın 2. gününde Erol Bilgin, koparmada kaldırdığı 133 kiloyla Avrupa Şampiyonu olurken, silkmede de 160 kiloyla yine kürsünün en üst basamağında yer aldı. Bilgin, toplamda da 293 kiloyla şampiyonluğu elde etti.

Podyuma çıkan diğer Türk haltercisi Hilmi Gazi Şahin, koparmada 123, silkmede 153 ve toplamda da 276 kiloyla Avrupa dördüncüsü oldu.

Silkmede ikinciliği Azeri Zülfükar Süleymanov, 160 kiloyla, üçüncülüğü ise Kıbrıs Rum kesiminden 157 kiloyla Minasidis Dimitris aldı. Toplamda ise Azeri sporcu 285 kiloyla gümüş, Kıbrıs Rum kesimi sporcusu ise 284 kiloyla bronz aldı.