Hamilton'dan McLaren'e suçlama

Formula 1’in pek çok favorisi, Avustralya Grand Prix'sindeki performansından memnun kaldı. Ancak altıncı olan Hamilton, takımı McLaren'i yanlış strateji uygulamakla suçladı. Yarışı tamamlayamayan Vettel ise Red Bull'da dayanıklılık sorunu yaşandığını öne sürdü.

Ntvspor 29.03.2010 - 14:16

Hamilton'dan McLaren'e suçlama

Formula 1 sezonunun ikinci durağı Avustralya'da McLaren takımının bir pilotu zafere ulaştı, diğeri ise hayal kırıklığı yaşadı.

Son şampiyon Jenson Button, McLaren otomobiliyle çıktığı ikinci yarışta galibiyete ulaştı. Button, yağmur altında başlayan yarışta tüm rakiplerinden önce kuru lastiklere geçti ve bu riskli kararının semeresini gördü. İngiliz pilot, pit alanına girdiğinde işleri karıştıracağını düşündüğünü, ama sonradan galibiyeti getiren hızı yakaladığını söyledi.

Button'ın takım arkadaşı Lewis Hamilton, yarışı ancak altıncı sırada tamamlayabildi. Hayal kırıklığına uğrayan İngiliz sürücü, yarıştan sonra takımını açıkça eleştirmekten kaçınmadı. Hamilton, kendisine ikinci kez pit stop yapma emri verdiği için McLaren'ı suçladı. 2008 Dünya Şampiyonu, “Başta hayatımın en iyi yarışlarından biri gibiydi, ama önümdeki herkes tek pit stop yaparken ben 2 pit stop yaptım. Takım stratejisi yüzünden geriye düştüm. Sanırım bundan daha iyisini hak etmiştim” diye konuştu.

Sezonun ilk durağı Bahreyn'de olduğu gibi Avustralya'da da pole pozisyonunu elde eden Sebastian Vettel de şikayetçi. Alman pilot, Bahreyn'de buji sorunu yüzünden dördüncü sıraya kadar gerilemişti, Avustralya'da ise lastikleriyle ilgili bir sorun nedeniyle kendini pist dışında buldu ve yarışa devam edemedi. Vettel, Red Bull'un dayanıklılık açısından otomobillerini geliştirmesi gerektiğini, aksi halde sezonun geri kalanında zorlanacaklarını söyledi.

Bahreyn'deki yarışı zafer ile tamamlayan Fernando Alonso ise Melbourne'de elde ettiği dördüncülükten memnun kaldı. Ferrari pilotu, “Sanırım, bundan daha iyisini yapamazdım. Otomobil mükemmeldi. Son cepten başlasanız bile yarış kazanabilirsiniz. Bizim otomobillerimiz bugün diğer tüm otomobillerden daha hızlıydı” dedi.

Yarışı üçüncü sırada bitiren, Alonso'nun takım arkadaşı Felipe Massa da Avustralya'da ilk kez podyuma çıktığı için mutlu. Bu pazar Malezya'da koşulacak sezonun üçüncü yarışına, Alonso şampiyona lideri unvanıyla çıkacak. Alonso'nun en yakın takipçisi ise Massa.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...