Hamza Hamzaoğlu NTVSpor'un konuğu

Galatasaray eski teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu NTV Spor'da 14\16 programına konuk oldu.

Ntvspor 03.12.2015 - 14:03

Hamza Hamzaoğlu NTVSpor'un konuğu

Galatasaray eski teknik direktörü Hamza Hamzaoğlu NTV Spor'da 14\16 programında soruları yanıtladı.  

Kendisini başarılı bulduğunu söyleyen Hamza Hoca bunun gururunu yaşadığını söyledi. Hamzaoğlu, "Şampiyonlar Ligi'nde gruptan çıkma şansını kaybetmemiş bir Galatsaray vardı, yoluna devam eden bir Galatasaray vardı. Atletico Madrid maçından da çok ümitliydim ben. Kazanabilirdik. Bu sene de hedeflerimizden çok fazla sapma yoktu ama yönetim böyle bir karar aldı bende buna saygı duyuyorum" dedi.

Duygun Yarsuvat'ın veda yemeğiyle ilgili soruya, "Duygun Başkan'ın hem veda yemeği hem şampiyonluk kutlamaları aynı gece oldu. Güzel bir geceydi bizim için. O günden bugüne yönetimde değişiklikler oldu, bizler takımda yokuz ama Galatasaray aynı hızıyla devam ediyor. İnşallah bu durumdan iyi şekilde çıkacaktır. O gün Duygun Başkan, Dursun Başkan'a bana, Abdurrahim Albayrak'a ve Ali Dürüst'e 4 yıldız vermişti. Bende Dursun Başkan'a bu 4 yıldızı ayırmayalım demiştim ama beraber olamadık." cevabını verdi. 

Cüneyt abimiz bizim büyüğümüzdür saygı duyduğumuz biridir. Ama iş hayatında ilk defa çalışmış olamız ufak tefek fikir ayrılıklarını getirdi ama hiçbir zaman çatışmaya düşmedik. Daha sonra Mehmet abiyle devam ettik. 

IBRAHİMOVİC VE DANI ALVES İDDİALARI

Ibrahimovic transferi ile ilgili olarak, "Ben çok anlatmak istedim basına ama ya siz anlamak istemediniz ya da ben anlatamadım tam olarak. Bütün sorulara ben cevap vermek durumunda kaldım ama bu bizim için çok iyi olmamış görünüyor. Futbolcu olarak her antrenörün çalışmak isteyeceği bir futbolcu ama kulübümüzün içinde bulunduğu gerçekleri de hesaba katarak hareket ettik. Bu sezon için doğru bir karar verdik. Ben Bruma'yı da Telles'i de kiralık göndermek istemezdim. Ben önümüzdeki yıllara daha çok oynamış oyuncularla daha kuvvetli gireriz diye düşündük." 

Dani Alves'le ilgili düşüncemiz oldu. Sabri çok iyi bir performans göstermişti geçen sezon. Tarık kendisinden bekleneni verememişti ve daha tecrübeli olarak Dani Alves'i düşündük. Menejeri geldi burada görüştüm, kendisi ile de görüştüm telefonda. Kendisi de sıcak bakıyordu ama fiyatlar tabii çok yüksek gelmişti. 7 milyon yıllık istemişti ve 4 yıllık kontrat istemişti. Bu yük kulübün durumunu düşününce sağ bek için bu parayı uygun görmedim. Maxi Pereira vardı alternatif olarak. O da 4 yıllık kontrat ve 3 milyon garanti ücret istedi. Sabri de boştaydı ve ondan da yeterli verimi alabileceğimizi düşündük. Aldığı ücretin diğerlerinden düşük olduğunu gördük ve onu da onure etmek istedik. Altyapıdan yetişen kaç oyuncumuz var? Hak ettiği ücreti aldığını düşünüyorum ben çok eleştirilse de. 

MARIO GOMEZ TRANSFERİ

Mario Gomez transferinde neler yaşandığı sorusuna, "Gomez'le ilgili daha farklı bir santrafordu benim aklımdaki. Cüneyt abiyle konuşurken Gomez konusu tekrar gündeme geldi. Burak ve Umut'la aynı tarzda oyuncu dedim. Alıcı gözle bir daha  bir baktık ve iyi şeyler yapabilir dedik. Aldığımzı cevap 9 milyon gibi bir maliyetti ve bize yüksek geldi. Beşiktaş farklı bir formülle aldı diye duyduk daha sonra" dedi.

"BURAK'A MESAJ VERDİM"

"Ben her oyuncumuzun maksimum verimle oynaması için çaba gösterdim. Antrenörler her yolu dener bunun için, kimi yedek oturtur oyuncuyu kimi kadro dışı bırakır. Ben de Burak'tan maksimum verim almak için çaba gösteriyorum. Çok ofsayta düşen bir Burak vardı geldiğimizde ve Umut'un arkasında oynatmaya çalıştık ama bir süre sorna Burak alışık olduğu oyunu oynamaya başladı. Sezon başında da defansif anlamda görevlerini arttırmasını düşündük. Burak'tan bu verimi alabilmek adına çeşitli yollar denedim. Sivas'ta özellike Umut'u oynatmadım Podolski'yle başladım. Burak'a iyi olmak zorundasın mesajını vermek istedim. Ama her konu da olduğu gibi rahat bırakılması lazım antrenörlerin. Benim hiçbir oyuncumla sorunum olmadı olamaz da zaten." 

"SNEIJDER DAHA SONRA ARADI"

Sneijder’in açıklamaları ile ilgili sorulan soruya, “Wesley bana mesaj attı daha sonra telefonla da konuştuk. 'Söylediklerim yanlış anlaşıldı' dedi. 'Takım olarak daha fazla çalışmamız lazım gibi şeyler söyledim ben' dedi. Yeni gelen çok deneyimli Mustafa hocamız var. Tabii ki bunları değiştirmemiz gibi söylemler olacaktır. Zaten güllük gülistanlık gidiyordu neden hocayı değiştirdik. Yani bunların söylenmesini normal buluyorum. Takım boyumuz en son maçlarda 28 metreye düştü. Bunlar çalışılmadıysa nasıl oldu? Şampiyonluk nasıl geldi? Hiçbirine gönül koymuyorum yanlış anlaşıldıklarını söylediler bana.

"MELO GİTMESEYDİ..."

Melo transferiyle ilgili, “Melo sezon bittiğine Mert’le bana haber gönderdi “Bundan sonra hayatımı sürdürebileceğim bir yere gitmek istiyorum buradaki misyonumu tamamladığımı düşünüyorum” dedi. Transferi gerçekleşmeyince takımla çalışmaya başladı. Melo hemen takıma adapte olabilirdi fakat transferin son günü teklif gelmiş zaten kulübe ‘Melo gitmek istiyor kulübümüz açısından uygunsa gitmesi açısından sıkıntı yok’ dedim. Melo girince hemen Kevin Grosskreutz’a haber gönderdik. Podolski söylemişti bize kampta 2 aydır görüşüyorduk zaten. Melo gidince hemen çağırdık. Melo gitmeseydi almayacaktık.”

GROSSKREUTZ'UN AYRILMASI

Kevin Grosskreutz’un ayrılmak istemesiyle ilgili olarak, “Pazartesi gidip Cuma gelecek şekilde Ocak’a kadar programını verdik ve iyi de alışmıştı. Şaşırtıcı oldu bizim için gitmek istemesi."

"DENİZLİ ARADI"

Mustafa Denizli’nin ‘Aradım ulaşamadım Hamza Hoca’ya' açıklamasıyla ilgili olarak, “Ben de dün duydum basın toplantısı yaptığında. Anlaştığında ben kendisine mesaj attım ama görmemiş. Daha sonra beni aradığında ben telefonun yanında değildim sonra o aramış ulaşamamış sonra ben aradım filan. Yurtdışına çıktım bir ara telefondan da uzak durmak istedim basının baskısından dolayı. Dün aradım kendisini konuştuk yarım saat böyle böyle oldu filan diye. Takımla ilgili konuştuk. Ama benim Mustafa Hoca’nın telefonuna bakmamak gibi bir durumum olmaz. Başarılı olmasını çok arzu ediyorum ben.”

"RAPOR İSTEDİLER VERMEDİM"

Şampiyonlar Ligi’ndeki ilk Astana maçı sonrası rapor kriziyle ilgili soruya, “Astana maçında berabere kaldık ve kişisel bir iki hatayla kendimize atılan 2 golle berabere kaldık. Astana ile oynayan ilk takım olduğumuz için kötü bir sonuç olarak değerlendirildi kamuoyunda. Ama Atletico Madrid ve Benfica da puan bıraktılar orada. Astana maçından sonra rapor isteği gelince ben maçın üzüntüsünü yaşıyor Başakşehir maçının hazırlıklarını düşünüyorum, ‘Bu zamanda nedir bu?’ dedim, yazmıyorum dedim. Bu benden istenirken ben zaten basından duyuyorum benden istenmeden. Yönetimler rapor isteyebilir ama bunu basın yoluyla istemez. Başarısız sonuçlardan sonraki dayanışma destek çok çok önemli. O günkü psikolojiyle ben refleks olarak ret cevabını verdim.

Başkan Florya’ya geldi 'Bu duyuldu bu raporu vermezsen yönetimi hiçe saymak gibi olacak bu iş' dedi. Benim öyle bir niyetim olamaz ama bunun zamanı yanlış dedim. Mehmet abi 'Beraber yazalım hocam' dedi. Beraber yazdık ve her hafta yazdık ondan sonra ve kulübe gönderdik. O zamanki maçın üzüntüsü ve destek görmek istememdi. O da olmayınca kırıldım biraz. Çok uyumsuz bir çalışmamız olmadı aslında ama basında da yıpratılmaya çalışıldık. Bir sene daha şampiyon olursak diye bu insanlara cazip gelmedi sanıyorum. Özellikle bazı spor yazarlar üstümüze geldi. Ben ayrılmadan kısa süre önce yazılan olumlu yazılarla içime bir şey düşmüştü hangi dağda kurt öldü diye."

UMUT BULUT OLAYI

Umut Bulut’la ilgili yapılan açıklama ve yönetimin tepkisi çekmesiyle ilgili soruya, “Benim bir oyuncuyla ilgili söylemiş olduğum anlaşırdım kelimesi. Ben uzatırdım demem anahtar sözcük. Herkes biliyor ki uzatma yetkisi bende değil. Ama o güne kadar olan şeylerin üstüne o da geldi. Kaldı ki Umut çok memnun olduğum ve her antrenörün çalışmak isteyeceği bir oyuncu.”

"TRANSFER ZANNETTİM, AYRILIK ÇIKTI"

Önümüzde bir transfer dönemi var takımla ilgili bir şeyler konuşulabilir diye yola çıktım ben. Odaya girince başkan sağolsun karşıladı ve oturur oturmaz 'Ayrılık kararı aldık biz' dedi. Başkanı seviyorum çünkü düşündüğü ile söylediği bir oluyor. 'Yönetim olarak bu kararı aldık' dedi ben de 'Hayırlı olsun' dedim. Gerekçesini sorduğumda 'Umut’la ilgili konuşma' dedi. Ondan sonra da açıklamalar yapıldı ve ayrıldık.

"FATİH HOCA 'ŞAKA MI' DEDİ"

Duyulunca Fatih Hoca hemen aradı ‘şaka mı yapıyorsun’ dedi. O da şaşırdı ama bu işin içinde olan şeyler bunlar. Oyuncularla konuştuk helalleştik ertesi gün. Her şey için teşekkür ettik kendilerine. Onlar koştu çabaladı aldılar kupaları. Bundan sonra da 4 yıldızı takan hoca olarak anılacağım için mutluyum. Önümüzdeki yıllarda da kulübüm hizmet için çağırırsa kalan hedeflerimize de ulaşmayı arzu ederim.

"TEKLİF GELMEDİ"

Gelen transfer teklifleriyle ilgili, “Bana bir teklif gelmedi. Biraz dinlenmeyi uygun görüyorum. Ama bekleyerek kendimizi geliştiremeyiz bir yerde çalışmamız lazım. Şu an düşünmüyorum ama düşüncem öncelikle yurtdışı. Bursaspor’la ilgili yalan bir haber yapıldı geçen gün. Şartlar uygun olursa bir yerlerde çalışacağım.

"KİMSE SUÇLU ARAMASIN"

'Görevdeyken bazı görüşmelerin yapıldığını düşünüyor muydunuz, düşünüyorsanız bu sizde bir kırgınlık yarattı mı' sorusuna, “Yeni bir takımdık, yüzde 50’si değişen bir takımdık. Hamit gibi bir oyuncudan yoksun başladık. Bilal çok eleştiriliyor ama savunma yönü iyi olan bir oyuncu. Bu alışma sürecinin geçeceğini tahmin ediyorduk. Rize maçı denk geldi tam o anda. Bütün şanssızlıkların bir araya toplandığı maçtı Rize. Ama her şeye rağmen takım orada oynaması gerektiği gibi oynadı. 3-3 olduktan sonra ben oyuncularıma dedim kazanmak için devam edelim dedim. Beraberliğe razı olan bir yapıda olmadım asla. Galatasaray sahaya kazanmak için çıkar. O ruhu kaybetmemek çok çok önemli benim için. Onun da bir etkisi olmuş olabilir. Hepsi bir araya toplandığında bu sonuç çıktı ortaya. Kimse bir suçlu aramasın lig devam ediyor, takımımıza herkes destek olsun bu yarışın içinde varlığımızı hissettirmeliyiz.

Keşke şunu yapmasaydım ya da böyle yapmasaydım dediğiniz bir şey oldu mu bir sene içinde sorusuna, “Tabii bazı eksiklerimiz olmuş olabilir.

"BAZEN YALNIZ HİSSETTİM"

Transfer konusunda belki biraz daha mı katı olmalıydım bilemiyorum. Ama şartlar ne gerektiriyorsa onu yaptık. Bana göre kötü ve başarısız bir durum yok ortada. Birçok oyuncu alma ihtimalimiz vardı ama şartları da göz önünde tutmamız lazımdı.

Galatasaray yönetiminin size tam olarak destek verdiğini düşünüyor musunuz sorusuna, “Bizim birçok şeyi yeni yaşadığımız bir dönem denk geldi bu. Hatalar yapıldı tabii. Hiçbir şey yapmayıp oturursanız hatanız olmaz. Bir şeyler yapılıyor ki hatalar oluyor. Onlar da bana destek olmaya çalıştı ama bazen de yalnızlığı hissettim.“

"AYKUT VE MEHMET'E TEŞEKKÜRLER"

Ayrıldıktan sonra Galatasaray camiasından yeterli desteği gördüğünüzü düşünüyor musunuz sorusuna, “Herkese teşekkür etmek istiyorum Mehmet Özdilek, Aykut Kocaman, diğer takımların taraftarları olsun çok iyi bir destek vardı. Demek ki doğru yolda yürüdüğümüzü anlamış olmanın gururuyla burada oturuyorum. Ne kulübüm ne oyuncularım için en küçük bir kötülük düşünmedim. Bu desteği görmek beni mutlu etti.”

"BEN HİÇ ŞİKAYET ETMEDİM"

Siz kendinizi vizyoner bir isim olarak görüyor musunuz, ”Akhisar Belediyespor o zaman küme düşmeye oynayan bir takım son 10 hafta bir maçı fazla ve 4 puan geride en yakın rakibinden. Ben o gün Süper Lig hedefini koyarak çalışmaya başladım. Bu bir şeyler anlatıyor mu bilmiyorum. İmkanınız varsa çok daha iyi şeyler yapabilirsiniz. Ben hayatım boyunca hiç şikayet etmedim, bana sunulan imkanlardan maksimum verim almaya çalıştım.

"MUSTAFA HOCA İLE FARKLI BİR KİMLİKLE..."

Galatasaray'ın yarın oynayacağı Bursaspor maçını da değerlendiren Hamza Hamzaoğlu, "Yarın Mustafa Hoca ile birlikte Galatasaray farklı kimlikle çıkacaktır sahaya. Yarın inanıyorum iyi bir sonuçla ayrılacağız ve o moralle hem Astana maçını hem diğer maçları götüreceğiz.

Bursaspor'la anlaşma sağlamış olsaydınız bu maçta Bursaspor'un başında sahaya çıkar mıydınız sorusuna, "Eğer anlaşmışsam çıkardım. Çıkmamam için bir sebep yok benim için" açıklamasını yaptı.

Sayfa Yükleniyor...