Helvacı: Galatasaray şampiyon olacaktır

Galatasaray Kulübü İkinci Başkanı Mehmet Helvacı, sezon sonunda Galatasaray'ın şampiyon olacağına inandığını söyledi.

14.04.2010 - 16:40

Helvacı, Galatasaray Kulübü Divan Kurulu'nun bugün yapılan başkanlık seçimi toplantısının ardından, sorularını yanıtladı. Galatasaray'ın şampiyonluk ümidinin hep devam ettiğini ifade eden Mehmet Helvacı, "Ligin sonucunu beklemek gereken bir süreçteyiz. Kardemir Karabükspor gibi, sezon sonu gelmeden aradaki farkı açıp şampiyonluğu ilan etmedikten sonra herkes sezon sonunu beklemek zorunda. Matematiksel olarak şampiyonluk şansı devam ettiği sürece, Galatasaray'ın şampiyonluk şansı devam eder. Ayrıca Galatasaray'ın şampiyonluk şansı matematiğe bağlı olarak değil, gücü itibariyle zaten var. Benim düşüncem, Galatasaray bu sezonu şampiyon bitirecektir. Bu bir inanç veya temenni değil" diye konuştu.

"HAKEMLER DE HERKES GİBİ HATA YAPABİLİR"
Helvacı, hakemlerin de futbol oyununun bir bir parçası olduğunu vurgulayarak, "Hepimiz biliyoruz ki oyun kurallarında hakeme çarpan top kaleye girerse gol oluyor. Demek ki hakemler oyunun bir parçası. Varlıkları tartışılmaz. Bu oyunun içinde bulunan her unsur, ayrı ayrı hata yapabiliyor. Belki yapmasalar daha iyi olabilir, ama hata yapıyorlar. Futbolcular, teknik direktörler, yöneticiler hata yapabiliyor. Hakemler de aynı şekilde hata yapabilirler, bunu hepimizin bilmesi lazım" dedi.

Hakemler konusunda bütün bir maç boyunca, bir pozisyona bağlı olarak yorum yapıldığını anlatan Helvacı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Ama o hakem 90 dakika sahada kalıyor ve yüzlerce pozisyonda gözlem yapıyor. O pozisyonları hiçbirimiz görmüyoruz. O, her pozisyonu aynı dikkat ve özenle izlemek zorunda. Bu kadar yoğun bir konsantrasyon ve baskının altındaki bir kişinin de zaman zaman hata yapabilme olasılığının olduğunu var saymak lazım. Ben herhangi bir kasıt olmadığı sürece hatanın her zaman affedilebilir ve mazur görülebilir olduğunu düşünüyorum. Hiç kimse de hatalar üzerinden bir sonuç elde etmemeli veya bir sonuç çıkarmamalı. Olabilir, zaman içinde hataya bağlı olarak bir şampiyonluk bile kaybedilebilir. Kaybedilmese iyi olur, ama bir hata sonucu oluşan bir durumu da sportmence, olgunca karşılamalıyız. Canı yanan insanların feveran etmesi çok doğal, bu bize de oluyor. O zaman içimizden kızabiliyoruz, ağlayabiliyoruz, ama mümkün mertebe dışarıya yansıtmamak lazım. Hata her zaman olacaktır."

"TERS YOLLA MOTİVASYON YAPTILAR"
Taraftarlarının, Diyarbakırspor'a sahip çıktığını ve bunun örnek bir davranış olduğunu anlatan Helvacı, oyunculara yaptıkları protestonun ise ters yolla gerçekleşen bir motivasyon olduğunu savundu.

İkinci başkan Helvacı, Galatasaray seyircisinin Diyarbakırspor maçında yaptığı tek şeyin protesto olmadığını dile getirerek, şunları söyledi: "Galatasaray seyircisi, o gün bütün Türkiye'ye, hatta bütün dünyaya örnek bir tavır sergiledi. Diyarbakırspor gibi Türkiye açısından normalleşmeye çok ihtiyacı olan bir kulübü, orada bağrına bastı, destekledi, tribüne çağırdı, alkışladı. Diyarbakırspor seyircisi ile birlikte tezahürat yaptı. Farklı bir yorum getirilebilir ve taraftarların bunu takımlarını protesto etmek için yaptıkları söylenebilir, ama bence öyle değil. Onlar Galatasaray'ın büyüklüğüne ve Galatasaray'ın, Türkiye olduğu gerçeğine uygun davranış göstererek, Diyarbakırspor'u desteklediler. Diyarbakırspor da yenilmesine rağmen oradan mutsuz ayrılmadı. Bu, sporun içinde olan, gerçeğine uygun bir şeydir. Zaten taraftarlardan biri yenilecek, biri yenecektir. Galatasaray seyircisi, Diyarbakırspor'un mağlup olmasına rağmen, üzülmeden ayrılmasını sağladı. Bu, takıma yapılan protestodan çok daha önemlidir ve Türkiye'nin buna ve bunun gösterilmesine ihtiyacı var."

Diyarbakırspor konusunda bu olgunluğu gösteren taraftarın, protestoya da hakkının olduğunu söyleyen Helvacı, sözlerini şöyle sürdürdü: "Taraftar nasıl spora olumlu bir davranışıyla katkı yapabiliyorsa, aynı zamanda olumsuz bir davranışıyla yine katkı yapabilir. Oynayan takıma motivasyon, bazen düz yolla, bazen ters yolla verilebilir. O gün bence Galatasaray taraftarı, takımına ters yolla bir motivasyon sağladı. Takımın mücadelesinden memnun olmadığını ortaya koydu. Tabii bunun dozu çok önemli. Hepimiz Galatasaraylıyız, taraftarlarımızın da Galatasaray sevgisiyle bunu yaptığına inanıyorum, ama Galatasaray sevgisi önümüzdeki maçlarda artık bu protestoyu bırakıp takımı desteklemeye yöneltecektir onları. Takım da bu desteği gördüğünde, aralarındaki o sevgi bağı yeniden tazelenecek ve bunun sonucu olarak Galatasaray takımı önemli motivasyon kazanacaktır."

"JO'DA ÖLÇÜ KAÇTI"
Helvacı, bazen toplu hareketlerde psikolojik nedenlerle ölçünün kaçabileceğini, Jo örneğinde de bunun gerçekleştiğini söyledi.

Hakemler, yöneticiler ve futbolcuların yapabileceği hatanın, seyirciler için de geçerli olduğunu vurgulayan Helvacı, sözlerini şöyle tamamladı: "Onlar da hata yapabilir. Seyircisiz maçların ne kadar sıkıcı olduğunu hepimiz biliyoruz. Artık o kadarcık hatayı taraftarlar da yapsın. Bunu, Galatasaray'ı çok sevdikleri için yaptıklarından hiç şüphem yok. Artık, geçtiğimiz hafta itibariyle taşlar yerli yerine oturmuştur. Onlar da net bir şekilde bu takımın şampiyon olmaması için hiçbir nedenin olmadığını görmüşlerdir. İnşallah bu hafta Manisaspor maçını kazanacağız ve Bursaspor'u ağırlamak için bekleyeceğiz. Taraftarlarımız o maça gelecek ve takımlarını şampiyon yapacak maçlardan biri olan Bursaspor karşılaşmasında futbolcuları destekleyeceklerdir."

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...