"Hepsi yıldız"

Bursaspor Futbol Şube Sorumlusu Mesut Mestan, fazla transfere gerek duymadıklarını belirterek, "Yıldızımız yok ama iyi oynayan bir takımımız var. Bana göre hepsi birer yıldız" dedi.

26.12.2009 - 15:39

"Hepsi yıldız"

Mesut Mestan, Özlüce Tesisleri'nde düzenlediği basın toplantısında, Süper Lig'in ilk yarısını hedefledikleri yerde tamamladıklarını, devre arasında giden iki oyuncunun yerine yeni oyuncu alacaklarını belirtti.

Mayıs ayında göreve geldiklerini ve hedeflerinde bir şaşma olmadan yollarına devam ettiklerini anlatan Mestan, "Hedefimiz geçtiğimiz yıl elde edilen başarının üstüne çıkmak. Bunu ilk yarıda 35 puanla başardık. Geçtiğimiz yıl sezonu 6. sırada tamamladık. Bu sezon amacımız ilk 5 arasına girerek, Avrupa Kupaları'nda ülkemizin, Bursa'nın ve Bursaspor'un adını duyurmak" diye konuştu.

Mestan, transfer ettikleri 6 futbolcunun da isabetli olduğunu belirterek, "Sezon başında 6 futbolcuyu transfer ettik. Bu futbolcuların toplam bedeli 4,5 trilyon. Bu oyuncularımız takıma katkı sağlıyor. Başarı için oynuyorlar. İsabetli transferler yapığımıza inanıyorum" görüşünü dile getirdi.

Bursaspor'un ilk 5 arasında bulunan en az bütçeli ekip olduğunu, buna rağmen başarının devam ettiği vurgulayarak, şunları kaydetti:
"Sezon içinde inişli çıkışlı dönemler vardır. Hedefimize ulaşmak için geçtiğimiz yıl 24 oyuncuyla mücadele ettiğimiz ligde, bu sezon 27 oyuncuyla mücadele ediyoruz. Kadromuzu başarı için geniş tuttuk. Ligin ilk 5 sırasında bulunan takımların içinde en az bütçesi olan ekibiz. Buna rağmen başarı geldi. Bursaspor tarihinde ilk kez 35 puan alarak, beşli grup arasında ilk yarıyı tamamladı. En çok gol atan takımların da arasındayız."

Mestan, ilk yarıda oynadıkları futbolda zaman zaman düşüşler olmasına rağmen, deplasmanda kaybettikleri Kayseri maçından sonra Beşiktaş'ı yenerek futbolcuların kendilerini affettiriklerini ifade ederek, "İlk yarıda iyi oynayarak kazandık. Zaman zaman kaybetmemize rağmen iyi oynadığımıza inanıyorum. Futbolun doğasında kaybetmek de var" dedi.

"FAZLA TRANSFERE GEREK GÖRMÜYORUZ"
Bir gazetecinin, "Ara transferde kaç oyuncu almayı düşünüyorsunuz? Bu isimler belli mi?" şeklindeki sorusunu Mestan, şöyle yanıtladı:
"Öncelikle giden Shin ve Tadeu'nun yerine iki oyuncu alacağız. Daha sonra gelecek vadeden genç oyunculardan özellikle Avrupa'da teknik heyetimiz tarafından takip edilen 2-3 oyuncu alabiliriz. Şu anda ön protokol imzaladığımız ve büyük ölçüde anlaşmaya vardığımız Arjantinli futbolcu, pazartesi gelecek. Bu oyuncuyu hocamız takip etti. Kendisi ülke futbolumuzu ve Türkiye'yi tanıyor. Tercihimiz ondan yana oldu."

Bursaspor'un takım oyunu oynadığını, fazla transfere ihtiyaçları olmadığını ifade eden Mestan, "Ekibimiz başarılı. Bulunduğumuz yere bu takımdaki oyuncularla geldik. Yıldızımız yok ama iyi oynayan bir takımımız var. Bana göre hepsi birer yıldız. Fazla transfere gerek görmüyoruz" dedi.

Mestan, "Bursasporlu oyuncuların transfer listelerinde olduğu, bu oyuncuların satılıp satılmayacağı" yönündeki soruyu ise "Bir oyuncuyu satmak için yüksek bir meblağ olması gerek. Görsel ve yazılı medyada olduğu gibi rakamlarla hedefe oynadığınız bir ligde, üst sıralarda bulunan rakibinize yıldız futbolcularınızı satmak mantıklı değil. Biz oyuncu satmadan hedefimize ulaşmak istiyoruz" diye yanıtladı.

Ön protokol imzaladıkları Ankaragücü formasını giyen Arjantinli futbolcu Leonardo Andres Iglesias'ın ülkesinden İstanbul'a geldiğini belirten Mestan, pazartesi günü Bursaspor tesislerine gelerek çalışmalara başlayacağını açıkladı.

"BU BAŞARI, BAŞKANIMIZIN KURDUĞU EKİPLE GELDİ"
Mestan, göreve geldiklerinde Bursaspor'un borçları hakkında bilgileri olduğuna da değinerek, şunları kaydetti:
"Bursaspor'un borçlarını biliyoruz. Parasal sıkıntılara rağmen geldiğimizde de şimdi de oyuncu satmayı düşünmedik. Bursaspor'un 10 yıldır borçları var. Bu 20-25 trilyon civarında. Buna rağmen geçmişe de baktığımızda Bursaspor yoluna devam ediyor. Bursaspor’da futbolcular paralarını alıyor. Anlatıldığı gibi futbolcuların sıkıntılı bir şekilde alacağı yok. Herkes gününde parasını alıyor. Başarı da ortada. Bu başarı başkanımızın kurduğu ekiple geldi. Yönetim kuruluyla, teknik heyetle, futbolcularla ve kulübün çalışanlarıyla geldi."

Bir taraftar grubunun oyuncu transferi için kampanya başlattığının anımsatılması üzerine Mestan, ''Taraftarlarımıza girişimlerinden dolayı teşekkür ediyorum. Yönetim kurulumuzun yapacağı toplantıda bunu değerlendireceğiz. Desteğimiz olacak" dedi.

"REKLAM GELİRLERİ DÜŞTÜ"
Mestan, Bursaspor'un reklam gelirlerinde büyük düşüş yaşandığına dikkati çekerek, "Reklam gelirlerimiz geçtiğimiz yıllarda 3-4 trilyon civarındaydı. Bu sezon 1,5 trilyon civarında kaldı. Tüm iş adamlarımızı reklam karşılığında desteğe bekliyoruz. Bu düşüşün dünyada yaşanan krizle ilgili olduğunu düşünüyorum" görüşüne yer verdi.

Shin'in gitmesiyle ilgili haberler ve yazılanların hatırlatılması üzerine Mestan, şunları söyledi:
"Bu oyuncumuzun alacağı yok. Gittiği zaman da yoktu. Şimdi de yok. Kendisiyle iki gün boyunca konuştum. Sorunun giderilmesi için çalıştım. Kendisi net bir açıklamada bulunmadı. İzin istedi, bilgi vermeden gittiğini öğrendik. Hata yaptı. Futbolcu ahlakına yakışmayan bir davranış. Karşılıklı anlaşarak gitmesini sağlayabilirdik."

Mestan, kulübe kalıcı gelirler getirecek yatırımların yapılması, yerel ve ulusal basınla yaşanan sıkıntıların hatırlatılması üzerine, "Yatırımlar için en büyük desteği Büyükşehir Belediyesinden görüyoruz. Tüm şehri bu desteğe davet ediyorum. Başarı sadece kulübün değil, tüm şehrin olacak. Basına tepkili değiliz. Burada sıkıntıları çözmek için varız" dedi.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...