NTV

"Her an dışarıdan oyuncu alabiliriz"

İHA, Ntvspor

Spor

Fatih Terim, "Herkes hazır olmalı. Bazı ülkelerde olan bekleme listesini ben açıklamak istemedim. Böyle bir kültürümüz henüz yok. Ama o listenin içinde birçok arkadaşımız var. O yüzden her an dışarıdan alabiliriz" dedi. Maçı değerlendirmesi istenen Cenk Tosun ise "İngiltere'nin bekleri hücuma katılıyor. Onların arkalarına da adam kaçırıp kanatlardan ortalarla veya forvetlerimizi paslarla buluşturup gol atmak istiyoruz" dedi.

Fatih Terim, EURO 2016 öncesi milli takım kadrosunda bazı yeni isimlere yer verebileceğini açıkladı. 

Türkiye Futbol Direktörü Fatih Terim ve milli futbolcu Cenk Tosun, İngiltere ile oynanacak hazırlık maçı öncesi basın mensuplarının sorularını cevaplandırdı. 

İngiltere ile oynanacak özel maçı değerlendiren Terim, "Roy Hodgson çok eski bir arkadaşım. İngiltere'ye çok şey kamış önemli bir teknik adam. Güçlü kadroya maça çıkacaktır. Biz de güçlü bir takımla çıkacağız. Artık her maç daha ciddi. Bütün maçlar bizim için çok önemli. İngiltere'nin gruptan çok rahat çıkacağını düşünüyorum. Diğer turnuvalarda yaşadığı hayal kırıklığını yaşamayacağını, daha iyi bir takım olduğunu düşünüyorum. Şimdiye kadar İngiltere'ye karşı hiç kazanamamışız. Bu maçı Avrupa Şampiyonası'na hazırlanan bir takım olarak değerlendirmek istiyorum. Sonuç olarak her maçı çok iyi oynayıp, amacına ulaşmaya çalışan bir felsefeye sahip bir takımız. Son 1,5 yılda iyi gidiyoruz. Güçlü rakiplerle de oynasak kaybetmek korkusu yaşamadan ciddi hazırlık yapmak mentalitemiz var. Ümit ederim yarın da bıraktığımız yerden devam edip, bu işin üstesinden geliriz" dedi.

"HER AN DIŞARIDAN OYUNCU ALABİLİRİZ" 

Fatih Terim, EURO 2016 öncesi yeni isimlerin kadroya dahil olabileceğini aktararak, "Birçok oyuncuyu düşündük. Bizim havuzumuz içerisinde sadece buradaki açıkladığımız isimler yok. Muhakkak ki başka oyuncu çağırabiliriz. Herkes bu listeye girmek için inanılmaz bir efor koyacaktır. Sakatlık belirleyici bir unsur ama antrenmanlarda istediğimizi alamazsak gereği uygulanır. Turnuva içinde değiştirme olmayacağına göre, 'Neden burada çok oyuncu var' demeden önce düşünmek gerekir. Bu yüzden. Bizde 5-6 tane, 2 veya 3 bölgede oynayacak oyuncu var. Bu bizim için bir zenginlik. Herkes hazır olmalı. Bazı ülkelerde olan bekleme listesini ben açıklamak istemedim. Böyle bir kültürümüz henüz yok. Ama o listenin içinde birçok arkadaşımız var. O yüzden her an dışarıdan alabiliriz" şeklinde konuştu.

"MİLLİ TAKIMININ BİR PARÇASI OLMAK ÇOK ÖNEMLİ" 

Oyuncular için milli takımın önemine değinen Terim, "Olayın bir gerçek tarafı var. Burası bir festivaldir ve güzel filmler birinci olur. Burası çok büyük bir şanstır, önemli bir istasyondur. Burada oynamak önemli bir kazançtır. Ümit ediyorum, bazı oyuncularımızın Avrupa'nın yıldızları arasında sayılmasından çok mutlu olacağım. Türk milli takımının bir parçası olmak çok önemli bir şey. Çocuklar da görevlerini çok iyi yaptılar. İnşallah bunu Avrupa Şampiyonası'nda da devam ettiririz" diye konuştu.

"ARTIK ÇEŞİTLİ BAHANELERİN ARKASINA SIĞINAMAYIZ" 

Turnuva öncesi oyuncuların transfer kararlarını vermeleri gerektiğini vurgulayan deneyimli teknik adam, "Şimdiye kadar olan bütün turnuvalarda, oyuncularımızın transfer konularını bir an önce halletmeleri bizim için çok önemli bir unsur olmuştur. Ümit ederim bir an önce sonucu alırlar. Çünkü problemli gitmek, onları başka bir dünyaya götürebilir. Tam konsantre olmaları için biz gereğini söyledik ama bitmezse de yapabileceğimiz bir şey yok. Artık çeşitli bahanelerin arkasına sığınıp, buna yormamalıyız. Bu belki de bazılarının hayatında bir daha kendilerine gelmeyecek bir şans. Bunun kıymetini bilmek lazım" ifadelerini kullandı.

CENK TOSUN TAKTİĞİ AÇIKLADI 

Maçı değerlendirmesi istenen Cenk Tosun; İngiltere'nin zayıf yönlerini bildiklerini belirtip "İngiltere'nin bekleri hücuma katılıyor. Onların arkalarına da adam kaçırıp kanatlardan ortalarla veya forvetlerimizi paslarla buluşturup gol atmak istiyoruz" diyerek bir anlamda taktiği açıklamış oldu. 

Cenk'in basın toplantısından ayrılmasından sonra konu Fatih Terim'in gündemine geldi. Terim, Cenk'in Milli Takım'ın taktiğiyle ilgili açıklamalarının espri olarak algılanması gerektiğini söyledi. Terim "Cenk heyecanlı. Son seyrettiğimiz analizi, yorumsuz izlettirmiştim, ufak tefek dokunuşlarla. Heyecanla bir kısmını anlatmış oldu. Güzel bir espri olarak algılamak lazım" dedi.

Öte yandan Cenk Tosun, basın toplantısında yaptığı açıklamada İngiltere ile Türkiye'nin Avrupa'nın en önemli milli takımlarından ikisi olduğunu ve güzel bir maçın kendilerini beklediğini dile getirdi. 
 
Beşiktaş'ta Spor Toto Süper Lig'de şampiyon olduktan sonra büyük sevinç yaşadıklarını ancak milli takıma gelirken bunu arkada bıraktıklarını aktaran milli futbolcu, "Sadece Avrupa Şampiyonası'nı düşünüyoruz. Ben kendimi hazır hissediyorum. Hocamızın benimle konuşmaları oluyor. Şampiyonaya kadar beni daha da hazır hale getirecek. Her zaman turnuvalarda iyi işler yaptık." değerlendirmesinde bulundu. 

Milli futbolcu, Türkiye'nin İngiltere'yi tarihinde hiç yenememesiyle ilgili olarak da, "Biz her zamanki gibi maça çıkacağız. Yenemediysek yarın yeneriz" diyerek sözlerini tamamladı.

ETİKETLER