Hido için zor günler...

NBA’in önemli yıldızlarından biri olan milli basketbolcu Hidayet Türkoğlu, yeni takımı Toronto Raptors’ta geçirdiği ilk sezonunda büyük bir hayal kırıklığı yaşadı. Kanada temsilcisi 1 maç farkla play-off’un dışında kalırken, Hido da sorumluluğu üzerine alarak herkesten özür diledi.

Ntvspor 19.04.2010 - 01:42

ABD’de sergilediği performansla Türk basketbolculara NBA’in kapısını açan Hidayet Türkoğlu, yeni takımı Toronto Raptors’ın sezonu erken kapatmasıyla birlikte zor bir dönemden geçiyor.

Takımın yaşadığı hayal kırıklığının ardından eleştiri oklarının hedefi haline gelen Hido, sorumluluk almaktan kaçmadı ve büyük bir sporcu olduğunu bir kez daha göstererek herkesten özür diledi.

İki sezon önce Orlando Magic formasıyla yakaladığı 19.5 sayı ortalamasıyla kariyerinin zirvesine çıkan milli basketbolcu, geçtiğimiz yıl ise Florida ekibinin NBA finallerine kadar yürümesinde kilit rol oynamıştı. Bu başarının ardından hareketli bir yaz dönemi geçiren tecrübeli oyuncu, yüklü bir kontrat karşılığında tercihini Toronto Raptors’tan yana kullandı. Birçok kişi Portland yerine Kanada temsilcisini seçen Hido’yu tercihinden dolayı eleştirdi. Çünkü Toronto hem birçok yeni yüzle yeniden yapılanmakta olan hem de kazanma alışkanlığı olmayan bir takımdı. Portland ise önemli genç yetenekleri kadrosunda bulunduran, geleceği daha parlak gözüken bir ekipti. Tercihi doğruydu ya da yanlıştı. Bu konu üzerinde daha fazla konuşmanın anlamı yok. Raptors formasıyla kabus gibi bir sezon geçiren Hido, yeni takımındaki ilk sezonunda maç başına 11.3 sayı, son iki ayda ise 9 sayının altında bir ortalama ile mücadele etti. Hido, saha dışında da çok tartışıldı. Tecrübeli ismin geçtiğimiz yaz Avrupa Şampiyonası’nda milli takım forması giydiği için Toronto’nun sezon öncesi hazırlık kampına birkaç hafta gecikmeyle katılması, göz çukurunda oluşan çatlaktan sonra maske giymek istememesi ve hasta olduğu için forma giymediği maçtan sonra bir gece kulübünde görüntülenmesi uzun bir süre gündemden düşmedi.

Toronto’nun play-off’a kalamamasıyla birlikte de bütün gözler ‘kurtarıcı’ olarak takıma katılan milli basketbolcuya çevrildi. Her başarısız sonuçta olduğu gibi burada da bir suçlu bulunmalıydı ve Raptors’ta bunun için de en uygun ‘kurban’ Hidayet’ti. Takımın sorumluları da onu kurtların arasına atmakta pek tereddüt etmedi doğrusu... Ancak yıldız oyuncu, başarısızlığın tek sorumlusu olarak gösterilmesine rağmen bundan kaçmadı ve büyük bir sporcu olduğunu kanıtlayarak şu sözleriyle herkesten özür diledi:

“Birçok kişiyi hayal kırıklığına uğrattığımı biliyorum. Özellikle de taraftarları. Orlando’daki performansımı izledikten sonra benden çok daha fazla şey bekliyorlardı ve ben bunu gerçekleştiremedim. Birçok kişiyi üzdüm, ancak bunları isteyerek yapmadım. Buraya mücadele etmemek ya da oynamamak için gelmedim. İnsanların kalbini kırdıysam özür dilerim.”

Büyük takımlar zor günlerde belli olur ve ne kadar olumsuz şeyler yaşansa da sorunlar aile içinde çözülmeye çalışılır. Fakat Kanada ekbinde bunu göremedik maalesef. Raptors’ın antrenörü Jay Triano da, Hido’ya sahip çıkmayan isimlerin başında geldi.

Hidayet’in Dünya Şampiyonası’nın ardından hazırlık kampına bu sezon olduğu gibi geç katılmayacağını ve bu konuyu çoktan konuştuklarını belirten Triano, “Hido’ya hazırlık kampında ihtiyacımız var. Takıma katılabilecek yeni oyuncuları tanıması gerekiyor. Ayrıca hücumdaki yeni rolünü de anlamak zorunda. Calderon’un ya da Bosh’un oyundaki rolünü de öğrenmesi gerekiyor. Bunu çok iyi kavrayamadı. Geç katıldığı için birçok şeyi kaçırdı. Onu savunmayacağım. Güzel bir sezon geçirmedi” şeklinde konuştu.

Hidayet’in şu anda kulübüyle 44 milyon değerinde 4 yıllık sözleşmesi bulunuyor, ancak şimdiden yıldız oyuncunun takımdan ayrılıp ayrılmayacağı tartışılmaya başlandı bile.

Bu konuyla ilgili de açıklamalarda bulunan Hido, “Ayrılmak istiyorum diye bir şey duydunuz mu benden? Bu benim elimde olan bir şey değil. Böyle bir şey gündeme gelirse bu konuda açıklama yaparım. Raptors ile büyük bir sözleşme imzaladım ve buraya hayal kırıklığı yaşamak ya da yaşatmak için gelmedim” dedi.

Hido bu sezon gerçekten hayal kırıklığı yarattı. Bunu milyonların önünde özür dileyerek de kabul etti zaten. Şu anda onu herkes eleştiriyor. Hata yaptı, çok kötü oynadı, bitirdi basketbol kariyerini vs. Ancak unutulan bir nokta var. Hidayet her takımda kendini kanıtlamış ve her seviyede basketbol oynamış çok tecrübeli bir yıldız. Orlando’daki ilk yıllarında da çok parlak bir çizgisi yoktu. Belli bir sürenin ardından kendini buldu ve takımını NBA finallerine kadar taşıdı. O yüzden en çok ihtiyacı olduğu bu dönemde, biz Türk basketbolseverler ona en çok destek vermesi gereken kişileriz.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...