"Hido'nun zamana ihtiyacı var"

NBA'de Toronto Raptors forması giyen İspanya'nın yıldız basketbolcusu Jose Calderon, NTVSPOR.NET'in sorularını yanıtladı.

Haberler - Ntvspor 25.03.2010 - 09:18

"Hido'nun zamana ihtiyacı var"

Toronto Raptors’ın son durumunu değerlendiren ve takım arkadaşı Hidayet Türkoğlu hakkında konuşan Calderon, “Hido’nun zamana ihtiyacı var” dedi. Calderon, Türkiye’de düzenlenecek olan Dünya Şampiyonası için de çok heyecanlı olduğunu belirtti.

İspanya Milli Takımı ve Toronto Raptors’ın yıldız isimlerinden Jose Manuel Calderon Borrallo, NTVSPOR.NET’e konuştu. Toronto Raptors’ın Utah Jazz’a mağlup olduğu maçtan önce görüştüğümüz 28 yaşındaki basketbolcu, genç bir ekip olduklarını ve takım olarak zamanla oturacaklarını ifade etti.

2005’ten beri NBA’de forma giyen Calderon, 2008 Pekin Olimpiyat Oyunları’nda İspanya Milli Takımı ile gümüş madalya kazandı. Tecrübeli oyun kurucu, İsveç’teki 2003 ve İspanya’daki 2007 Avrupa Şampiyonası’nda da gümüş madalyayı boynuna taktı. Calderon, Japonya’daki 2006 Dünya Şampiyonası’nda ise zirvenin sahibi olarak altın madalya kazandı.

"GENÇ BİR EKİBİZ ZAMANA İHTİYACIMIZ VAR"
Toronto Raptors’ın yeni ve genç bir kadrosu var. Bu yeni yapılanmanın tam oturmadığını görüyoruz. Raptors’ın arzu ettiğiniz başarıya ulaşması için ne gerekiyor?
Tutarlı oynamamız lazım. Sizin de söylediğiniz gibi genç bir ekibiz. Genç olmamızın yanı sıra oldukça yeni de bir ekibiz. Birbirimize alışmak için hala zamana ihtiyacımız var. Hepimiz yanımızdaki arkadaşımızın güçlü ve zayıf olduğu yanlarını öğrenmeye ve buna göre oynamaya çalışıyoruz. Bunları bilmemiz ve maç boyunca parkenin her yerinde bunları uygulayabilmemiz lazım.

Hido Türkoğlu’nun Raptors’da beklenen ritmi bulamadı. O’nun performansı hakkında ne düşünüyorsun?
İlk cevabımın bir kısmını bu soruda da kullanacağım. Yeni bir yapılanma yaşıyoruz. Yanımızdakinin de yeteneklerini öğrenmeye ve buna göre oynamaya çalışıyoruz. Hido, 5 yıldır Orlando’daydı. Oranın oyun tarzını, oradaki görevlerini çok iyi biliyordu. Bu sayede orada çok başarılı oldu. Şimdi burada da yeni bir süreç var hem onun hem de takım için. Yeni bir felsefenin olduğu yeni takımına alışması için zamana ihtiyacı var.

Zaman zaman senin ve özellikle de sezon sonunda sözleşmesi dolacak olan All-Star forvet Chris Bosh’un takas olacağı yönünde haberler okuyoruz. Bu haberler performansınızı, takımın durumunu nasıl etkiliyor?
Bizler, NBA’deki profesyonel basketbolcular olarak, takasın ne anlama geldiğini çok iyi biliyoruz. Kontrat uzatmak, transfer olmak, takas olmak, bunlar işimizin ve bizler de NBA’in bir parçasıyız. Transfer her zaman gündeme gelir ve bu haberleri artık normal buluyorum. Bu haberler ve gelişmeler de üzerinde fazla durduğum konular değil. Hayatımızın bir parçası olarak kabul ediyoruz ve performansımıza engel olmasını engelliyoruz.

Bildiğiniz gibi 2010 Dünya Basketbol Şampiyonası Türkiye’de olacak. Sen de İspanya Milli Takımı’nın önemli bir parçası olarak yaklaşmakta olan şampiyona hakkında neler düşünüyorsun?
İspanya Milli Takımı’nın yeniden bir parçası olmak bana sadece onur verir. Yaklaşmakta olan Dünya Basketbol Şampiyonası’nı heyecanla bekliyorum.

Sayfa Yükleniyor...