Hockenheim risk altında

Formula 1 Dünya Şampiyonası'nın ayaklarından biri daha tehlike altında... Hockenheim pisti, devlet yardımı almazsa, Almanya Grand Prix'sine ev sahipliği yapamayacak.

Haberler 07.01.2009 - 18:27

Hockenheim Pisti'nin patronu Karl-Josef Schmidt, Alman Der Tagesspiegel gazetesine mali sıkıntılarıyla ilgili açıklamalar yaptı.

Schmidt, eyaletleri mali yardımda bulunmazsa Hockenheim'da Formula 1 yarışı yapılamayacağını söyledi. Ancak gazeteye göre, Hockenheim bu yılki Grand Prix'de 5 milyon Euro'dan fazla zarar etti ve eyalet, bu zararı üstlenmek istemiyor.

Almanya, 2007'den beri 2 yerine bir Formula 1 Grand Prix'sine ev sahipliği yapıyor. Hockenheim ile Nurburgring, dönüşümlü kullanılıyor. Grand Prix'nin Hockenheim'a 2010'da geri dönmesi planlanıyor.

Fakat Hockenheim'ın patronu Schmidt, mali sorunlarına bir çözüm bulunamazsa bu planın gerçekleşemeyeceğini, hatta sadece Hockenheim'dan değil, Almanya'nın Formula 1'de evsahipliği yapamayacağını öne sürüyor. Schmidt'e göre bu gidişle Formula bir yarışları sadece Arap ülkelerinde yapılabilecek.

Bahreyn'den sonra gelecek sezon ilk kez Abu Dhabi'de de Formula 1 yarışı düzenlenecek. Kanada ile Fransa Grand Prix'lerinin mali sorunlar nedeniyle 2009'da yapılmayacağı ise kesinleşti. Formula 1 takımları ve yönetimi de maliyetlerini düşürme baskısı altında.

Sayfa Yükleniyor...