İhsan Bayülken'le Basketbol Analiz

Play-off çeyrek final eşleşmeleri biri dışında tamamlandı. Çeyrek final maçlarının bizlere neler gösterdiğini genel ve seri olarak hatırlayalım:

21.05.2009 - 13:40

İhsan Bayülken'le Basketbol Analiz

EFES PİLSEN- DARÜŞŞAFAKA : (3-0)
Şampiyonluğun bir numaralı adayı Efes Pilsen ve organizasyon ve takım olarak desteklediği Darüşşafaka’nın ilk tur eşleşmesi kazananın değil maç sonuçlarının bilinmesi açısından ilginç bir seri oldu. Daçka play-off içinde yer alarak sezonun en başarılı takımlarından bir tanesi oldu. Ama sezonu play-off çizgisine göre hedefledikleri için daha fazlasını beklemek yanlış olurdu.

BU SERİNİN GENEL GÖSTERDİĞİ:
Türkiye Beko Basketbol Ligi’nde bir takımın devamı niteliğindeki bir organizasyon içinde yer almasının çok uygun olmadığı (Ancak ikinci ligde böyle bir oluşumu desteklemeleri).

TAKIMLAR AÇISINDAN:
Efes Pilsen’in 11 oyuncusu ile oynayarak özellikle savunmada agresif oyunu tercih etmesi. Üçüncü periyotları rakibine gücünü göstererek oynaması (1.maç 23-10/ 2.maç 31-8 ). Top paylaşımı, set tempoları çok iyi. Maç içinde yaşadıkları düşüşleri savunma dengeleri ile aşıyorlar. İlerleyen serilerde faul çizgisinden düşük yüzde tutturmaları (bu seride ortalama % 54) başlarını ağrıtabilir. Play-off içindeki takımlarda sonuca ulaşmaya en hazır takım görüntüsündeler. Diğer yandan finale çıkma şansı yüksek olan Efes Pilsen sert maç oynamadan oralara gelme durumlarında,  oynayabilecekleri final serisindeki sert maçlarda mental olarak zorlanabilir (Yarı final rakibi Galatasaray CC ve Beşiktaş CT de sert basketbol oynayan takımlar değiller).

Darüşşafaka adına başarılı bir sezon, Soner Şentürk’ün olumlu basketbolu tamam bunları anladık, güzel ama önümüzdeki sezon hedef nedir?

TÜRK TELEKOM- MERSİN B.Ş. BELEDİYESİ: (3-1)
Kadro yapılarına bakınca bile seriyi kimin geçeceğini tahmin etmek çok zor olmaz. Bir tarafta ligdeki sıralama için kurulmuş bir kadro diğer tarafta play-off ve üst seviye basketbol oynamış oyuncuları fazla olan Türk Telekom. Mersin play-off içinde yer alarak çok önemli bir başarıya imza attı. Türk Telekom için ise yaptıkları yatırımlara bakınca sezon şimdi başlıyor. Artık sonuca endeksli bir değerlendirme yapılması gerekecektir.

BU SERİNİN GÖSTERDİĞİ:
Play-off içinde başarılı olmak istiyorsan kadro derinliğinin ve bunun yanında bu serilerde başarılı olmuş oyuncuların kadrolarda yer alması gerektiğidir. Mersin B.Ş.B Altan Erol’un dakikasını dikkate almazsak serideki maçları 6 oyuncu ile tamamladı (Seri öncesinde Ffriend ile yollar ayrılmıştı). Maç kazanabilirsiniz ama bu modelle seriyi kazanamazsınız!

TAKIMLAR AÇISINDAN:
Türk Telekom takımdaki roller tam belli olmadığı için (özellikle dış oyuncular) düzen olarak maç içinde istikrarsızlıklar yaşıyor. Savunmada devamlılık adına belki bireysel olarak belli bir çizgide kalıyorlar ama takım savunmasında aşağı düşüşleri oldukça sert olabiliyor. Dudley ve Bayramoviç ikilisinin uyumu kazançları oldu. Maç kazanmaları için gereken şart ise Tutku ve El- Amin’in işin içinde beraber takıma yön vermeleri olacaktır. İkisinden birinin olumsuz performansı bile yarı final serisi adına belirleyici olacaktır (İlk maçta Tutku 0/5 ve 3 top kaybı. İkinci maçta El- Amin 0/9. Son maçta ikili olarak 20 sayı). Türk Telekom adına kişisel performanslar ve kadro derinliği ile geçilecek bir seri idi ve bunu geçtiler. Şimdi ise Fenerbahçe’yi geçmeleri için takım olduklarını hissetmeleri ve hissettirecek bir basketbol oynamaları gerekecek.

Mersin B.Ş.B başarılı bir sezonu aldığı sezon içi sonuçları ile gösterdi. Artık daha büyük hedefler için organizasyonlarını baştan gözden geçirmeleri ve basketbolun çok sevildiği Mersin’de Avrupa kupalarında mücadele eden bir takım oluşturmaları beklenebilir.

FENERBAHÇE ÜLKER- ANTALYA B.Ş.B : (3-0)
Play-off öncesinde Fenerbahçe Ülker adına ne kadar olumlu gelişme olduysa (Giricek’in sakatlığı hariç) Antalya B.Ş.B o kadar problem içinde sezonun son kısmına başladı. Seri beklendiği gibi Fenerbahçe’nin turu geçmesi için yetecek kadar oynadığı bir seri oldu. Fenerbahçe özellikle gereken zamanlarda yaptığı iyi savunma ile final için en önemli aday takımlardan biri olduğunu gösterdi. Sarı-lacivertlilerin geride kalan sezonlarda başarıya ulaşmasını bilen oyuncular ile play-off içinde yoluna devam etmesi ayrı avantaj yaşamalarını da sağlıyor.

BU SERİNİN GÖSTERDİĞİ:
Kadro yapısında bu seviyelerde oynamaya alışmış oyuncuların çokluğunun yanında savunma yapılmadan serilerde devamlılık sağlamanın ve seriyi geçmenin söz konusu olmayacağıdır. Sadece istisna olarak sizin gibi savunmaya önem vermeyen bir takım ile eşleşirseniz bu kural devre dışı kalabilir.

TAKIMLAR AÇISINDAN:
Solomon’un gelişinin yanında Ömer Aşık da aynı zamanda takıma dahil olunca düzenlerin yerine oturması için ekstra bir süreye ihtiyaç gerekmeyecek. Sadece üç numaralı pozisyon adına Preldziç (Solomon geldikten sonra daha iyi oynamaya başladı) ve Smith’in belli bir çizgide kalamamaları canlarını sıkabilir. Mirsad bu seride müthiş oynarken; sayı ve ribaund istatistiklerinin yanına 6 asist ortalaması ekledi. Birebir savunmada ise yardım gelmediğinde problem yaşaması bundan sonraki seride Bayramoviç karşısında sorun yaratabilir. Fenerbahçe’nin dış adamlara yaptığı baskı neticesinde kötü yüzde ile hücum etmelerini sağlamaları önemli gelişme oldu. İlk maçta Mims, Ersin, Can 3/26 isabet ile oynarken Antalya’yı üçlük çizigisinin gerisinden toplamda 2/ 19 üçlük yüzdesi ile top kullandırdılar. İkinci maçta Antalya takımının dış adamlarına 34 atışta 10 isabet bulma izni verdiler. Son periyotlarda skor ve savunmada üstünlük kurdular. Geniş oyuncu rotasyonu ile uzun soluklu serilere hazır olduklarını gösterdiler.

Antalya ise iki sezondur ligin genelinde sıralama açısından istediğini elde etti. Bütün sezon savunmada istenen çizgiye gelememeleri play-off sürecinde etkisini gösterdi. Oyuncu performanslarında yaşadıkları iniş ve çıkışlarda takım dengelerinin sağlanmasının gerektiği şu dönemde basketbollarını olumsuz etkiledi. Artık Antalya için de üstüne bir şeyler koyarak önümüzdeki sezonda bir yarı final oynamanın planlarını yapma zamanı gelmiştir.

GALATASARAY C.C- BEŞİKTAŞ C.T : (Seride Galatasaray 2-0 önde)
Bu seri bitmeden takımları yorumlamak sağlıklı bir yaklaşım olmayacaktır. Ama gelinen noktada bu seride saha avantajının önemli olduğu, kadro derinliğinin ve fiziksel üstünlüğün sonuca gitmedeki önemini yaşıyoruz. Çünkü sezon içinde oynanan maç trafiğinde yüksek skorlara ulaşmak play-off dönemine göre daha kolay olmaktadır. Oynanan iki maçta da Galatasaray daha fazla oyuncusuna şans vermiş durumda. Ayrıca ligi oynadığınız gibi play-off içinde tempolu oynamaya çalıştığınızda hatalar artar ve yüzdeler düşer ( Beşiktaş’ın şu anda yaşadığı). İş sete set kalırsa da Galatasaray’ın fiziksel üstünlüğü devreye giriyor. Ayrıca Beşiktaş’ın set oyununda fazla silahının olmaması da bir etken. Beşiktaş Perşembe günü saha avantajını kullanarak seriyi devam ettirmeye çalışacaktır.  Teknik olarak gözüken bireysel olarak skora katkı yapacak oyuncuları bulan hangi takım olursa 80 sayı barajını geçerse maçı  veya maçları kazanacaktır.

  • Etiketler :

Sayfa Yükleniyor...